Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Brat pentru 2 monitoare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut, ma intereseaza sa imi iau un brat pentru doua monitoare. Nu vreau doua brate, vreau doar unul ca sa am mai mult loc pe masa. Ce recomandari aveti? Cei care v-ati mai luat si cunoasteti cam la ce aspecte ar trebui sa ma uit cand cumpar asa ceva? Eu am dat peste asta cum vi se pare ? https://euroelectron...a-2x15kg-er-446

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Clar unul cu sistem de contrabalansare
Asa ceva
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Eu am luat unul fara si, dupa ce am vazut "scula" asta la un prieten, ma gandesc serios sa-l schimb

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io mi-am luat modelul de la A+, la 200 de lei. Solid, își face treaba dar nici n-am monitoare de 27" ci de 22-24".
Ia în considerare că trebuie să ai un pic de spațiu între birou și perete ca să aranjezi brațele.

#4
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
Stiu ca e doar de 1 monitor dar altfel arata un monitor prins de perete.
Eu am un Gaming LED VA LG 32UK550 de 31.5 inch doar ca trebuie tensionat putin din surubul din spate.
https://www.emag.ro/...aRoCTOYQAvD_BwE

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Cand ma uitam in 2015 - 2016 dupa asa ceva, erau peste 1000 bratele astea cu gaz. La 200 - 300 sunt un chilipir.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca nu le freci de 3 ori pe zi ci le tii doar sa te uiti in ele si sa ai spatiu pe birou, atunci asta
https://www.emag.ro/...4/pd/DCM5S7BBM/
e tot ce-ti trebuie.
Maxim le misc cand vreau sa curat praful de pe monitoare dar, de multe ori, nici atunci.
Am unul d-asta pentru 2 monitoare, unul pentru un singur monitor si mai urmeaza unul pentru 1 monitor in camera copilului.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Greu de montat, greu de ajustat si greu de manipulat bratele alea cu pistoane cu gaz. Si nici nu au stabilitate foarte buna daca nu dai efectiv gaura in masa sa prinzi suportul cu piulita si surub. Daca il prinzi doar cu meghina aia bulesti si masa (daca e d-aia cu blat gol gen Ikea) si nici nu sta calumea.

Am avut eu asa ceva, l-am tinut o saptamana si i-am dat retur. Nu mi-a placut deloc.

Edited by abac, 01 November 2022 - 15:33.


#8
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008

View Postsorin147, on 01 noiembrie 2022 - 15:30, said:

Daca nu le freci de 3 ori pe zi ci le tii doar sa te uiti in ele si sa ai spatiu pe birou, atunci asta
https://www.emag.ro/...4/pd/DCM5S7BBM/
e tot ce-ti trebuie.
Maxim le misc cand vreau sa curat praful de pe monitoare dar, de multe ori, nici atunci.
Am unul d-asta pentru 2 monitoare, unul pentru un singur monitor si mai urmeaza unul pentru 1 monitor in camera copilului.
Pe asta il am si eu, mi se pare f ok, am un monitor de 32in si laptopul agatate pe el, e perfect. Am vrut initial si eu cu piston dar se pare ca le-am mutat doar de 2-3 de cand le-am montat asa ca mi se pare chiar ok.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ar trebui sa te uiti in principal la greutatea monitoarelor care or sa stea pe el. Apoi la dimensiunea lor. Apoi te gandesti cat de des o sa le misti.
Eu mi-am luat asa ceva - https://www.legranda...ounts/dma/dma2b scump ca naiba dar luat prin firma cu discount mare. Are foarte multe feature-uri faine (prinderile vesa detasabile, ajustare foarte usoara in toate directiile, etc.) dar suporta doar 6.8 kg si la mine unul din monitor e la limita tare, a trebuit sa-l strang de l-a luat naiba ca sa stea pe pozitie.
Era singurul pe care l-am gasit atunci care sa suporte 2x 32".

Din ce s-a postat pe aici, cel pe care l-ai gasit tu pare foarte ok, presupunand ca nu te deranjeaza pretul. Singurul lucru suspect la el e ca scrie ca sustine 2x 35" dar daca te uiti la desenul cu dimensiunile bratelor pare sa dea cu virgula, chiar si 2x32" ar fi foarte la limita. Oricum, pentru 2x 27" ar trebui sa fie ok. Si daca tine macar 10 kg per brat iar e super ok. Vad intr-o poza ca are tensiune ajustabila, deci din nou, e bine. :)

Am avut si d-alea ieftine (similare cu cele negre de la A+ de mai sus), si n-am fost multumit deloc, le-am dezinstalat dupa ceva vreme. Alea cu gaz de la ei par mai ok, dar daca iti permiti cel din primul link, si chiar face ce spune p-acolo, ar trebui sa fie net superior (si la greutate suportata, si la cum pare a fi facut, etc.).

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru ce am eu nevoie sunt minunate Posted Image
Am blatul de birou subtire asa ca am preferat sa-i mai pun dracia aia de lemn (in speranta ca distribuie greutatea mai bine). Pana acum nu am avut nici o problema desi biroul este si reglabil pe inaltime si-l mai frec sus-jos.

Attached Files


Edited by sorin147, 01 November 2022 - 20:47.


#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postsorin147, on 01 noiembrie 2022 - 15:30, said:

Daca nu le freci de 3 ori pe zi ci le tii doar sa te uiti in ele si sa ai spatiu pe birou, atunci asta
https://www.emag.ro/...4/pd/DCM5S7BBM/
e tot ce-ti trebuie.
Maxim le misc cand vreau sa curat praful de pe monitoare dar, de multe ori, nici atunci.
Am unul d-asta pentru 2 monitoare, unul pentru un singur monitor si mai urmeaza unul pentru 1 monitor in camera copilului.


Asa am si eu, pentru doua monitoare, am scos un element de la un brat si l=am adaugat la celalalt si asa am putut sa pun mai bine un monitor de 27, celalalt monitor este oricum pus portrait.
Acest suport nu este by design sa fie pus pe perete, dar se poate pune foarte usor, desigur, cu gauri in perete insa suportul nu necesita modificari, am pus elementul de sustinere invers si atat. Pentru 100 de lei, cat am dat atunci pe el, isi face treaba minunat.
(Acum nici nu mai folosesc elementul de sustinere, am gaurit blatul mesei si am trecut suruburi direct prin blat in piciorul suportului)

#12
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am luat pe asta dual https://www.humansca...nitor-arms/m-81

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Cat a costat?
Posted Image

#14
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Prea putin pentru buzunarul meu.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Arata bine, dar e nasol daca monitoarele nu-s identice, pentru ca vor fi greu de aliniat. Astea cu 2 brate si gaz sunt excelente pentru asa ceva, ca au micro-ajustari.
Banuiesc ca ai monitoarele la fel, caz in care cred ca n-ai griji cu el. L-am mai vazut la cineva care il folosea pentru un ultrawide de 49". Sa-l folosesti sanatos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate