Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Incepator PFA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kboomthepot

kboomthepot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2022
Salutare tuturor!

Mi-am deschis de curand un PFA hotarat sa tin singur contabilitatea dar la fiecare pas ma lovesc de o documentatie de procedura greoaie, dezorganizata, sau foarte saraca pentru un incepator ca mine. Prin urmare am mai multe nelamuriri pentru care v-as ramane recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Am inregistrat PFA-ul cu succes la sfarsit de Octombrie si incerc sa completez declaratia unica pentru venituri estimative pentru anul 2022.
  • Prima mea intrebare foarte bazica este daca vorbim de venituri estimate pe parcursul unui an calendaristic sau fiscal?
  • Deasemenea impozitarea reala se va face pe anul calendaristic sau fiscal? Am inteles ca taxele se v-or achita in luna Mai?

Va multumesc si sper sa pot sa imping caruta inainte si sa nu ma impotmolesc pe drum :)

C

#2
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
anul calendaristic
pui și tu o sumă la oha, oricum e estimat, nu contează

în declarația unică din 2023 vei completa cu veniturile reale din 2022 și atunci se va regla

#3
kboomthepot

kboomthepot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2022
Multumesc de raspuns!

M-ai am o singura intrebare -> Sediul PFA ului este intr-o locuinta inchiriata pentru care platesc chirie. Am contract de inchiriere care a fost inregistrat odata cu inregistrarea PFA ului. As dori sa o trec ca si cheltuiala, ma intreb daca trebuie sa fac dovada platii chiriei luna de luna. In acest moment platesc chiria in cash la proprietar fara sa primesc nimic in schimb.

Va multumesc!

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tot ce vrei sa deduci trebuie justificat cu o dovada a platii. daca nu primesti chitanta, nu poti deduce chiria.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 13.03.2005
Face dispozitie de plată ,pe numele celui care încasează chiria in numerar,pe suma chirie, și să o semneze persoana care primește banii.
E că atunci când primești banii înapoi de la un magazin pe produsul returnat. Tot o dispoziție de plată semnezi...

Astfel poate justifica banii dați cash...

View Post_Smiley_, on 01 noiembrie 2022 - 18:36, said:

tot ce vrei sa deduci trebuie justificat cu o dovada a platii. daca nu primesti chitanta, nu poti deduce chiria.


#6
kboomthepot

kboomthepot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2022
Va multumesc pentru raspunsuri. Dispozitia de plata arata ca si cum mi-ar fi foarte folositoare in situatia aceasta.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 13.03.2005
Da, pentru orice plata cash, catre orice persoana fizica...

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
De la persoane fizice nu o sa primesti chitante, e clar. Faci dispozitie de plata cu numele proprietarului, plata chirie, suma, semnatura. Pui la actele PFA-ului contractul de inchiriere inregistrat la ANAF. E suficient pentru a justifica costul chiriei.

#9
kboomthepot

kboomthepot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2022
Salut tuturor, va multumesc pentru raspunsurile date, au fost de mare folos prin urmare eliberez dispozitii de plata pentru chiria care o platesc pentru PFA.

Am mai intampinat o situatie pe care nu stiu cum sa o abordez si va multumesc in avans pentru deslusirea misterului in care ma aflu.

Ca si PFA m-am inregistrat in SPV (Spatiul Privat Virtual) la anaf, am facut inregistrarea vizuala cu un angajat ANAF si as dori sa uploadez facturile si cheltuielile in SPV asa cum o fac cei pe care ii urmaresc pe tutoriale. Doar ca in meniul in care il am eu in SPV nu am optiunea asceasta de urcare acte. Am contactat ANAF ul printr un email si raspunsul pe care l-am primit este urmatorul:

Pentru utilizarea sistemului informatic RO e-Factura, operatorii economici trebuie să fie
înregistraţi în SPV în nume propriu sau prin reprezentat legal, prin reprezentant desemnat
ori prin împuternicit (conform OMFP 660/2017 cu modificările si completările ulterioare).
Sistemul RO e-Factura este disponibil prin intermediul API-ului sau prin pagina web din cadrul
în Spaţiul Privat Virtual (SPV).


Numele meu in initiale este CP iar Pfa-ul meu se numeste CP Persoana Fizica Autorizata. Ar trebui sa mai fac o inregistrare? Este obligatoriu urcarea facturilor, chitantelor in SPV?

Pana acum am trimis declaratia pentru estimarea veniturilor pentru anul in curs.

Va multumesc!

#10
kboomthepot

kboomthepot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.11.2022
Datorita schimbarilor legislative din 2023 ma gandesc sa radiez PFA ul si sa mi deschid SRL, eu fiind singurul angajat

Pentru ca sunt proaspat venit in tara si toate documentatile pe care le gasesc aici si le parcurg mi se par greoaie, ma intreb tot timpul daca mi-a scapat ceva. De aceea vreau sa va intreb daca este corecta asumptia mea.

Eu lucrez pentru o companie din strainate intr-o forma de freelancing dar cu un venit constant lunar de aproape 12 000 de lei, insumeaza 144 000 pe an.


PFA 144 000 lei / an
  • 10% impozit - 14 400 lei
  • 24 salarii minime CAS - 18 000 lei
  • 24 salarii minime CASS  - 7 200 lei
  • cheltuieli PFA -  salvez 1500 lei
TOTAL TAXE: 38 100 lei


SRL cu un singur angajat cu norma intreaga.
Salariu minim 36 000 lei / an, profit SRL 108 000 lei.
  • 41.5% Taxe salariu - 15 000 lei
  • 1% impozit - 1 440 lei
  • 8% impozit pe dividente - 8 640 lei
  • 10% - 24 salarii minime - CASS impozit de dividente - 7 200 lei
  • taxe contabil 1 200 lei
  • impozit angajator  810 lei
total 34 290 lei

SRL cu un singur angajat cu norma intreaga.
Salariu 84 000 lei / an, profit SRL 60 000 lei.
  • 41.5% taxe salariu - 34 860 lei
  • 1% impozit - 1 440 lei
  • 8% impozit pe dividente - 4 800 lei
  • 10% - 12 salarii minime - CASS pe dividente - 3 600 lei
  • taxe contabil - 1200 lei
  • impozit angajator - 1900 lei
TOTAL TAXE - 47 800 lei

Va rog sa mi atrageti atentia daca am uitat vreo taxa.

Este evident ca din calcule cea mai avantajoasa varianta ar fi SRL- ul cu salariul minim. Dezavataje ar fi ca atunci cand o sa ies la pensie nu o sa primesc prea mult. Deasemenea fata de PFA, dividentele se scot la 3 luni prin urmarere lichiditatea nu este la fel de grozava.

As dori sa va intreb daca exista restrictii de a scoate profitul in forma de dividente in primul an, sau altceva care m-ar putea incurca?

Va multumesc pentru raspunsuri, incerc sa adun cat mai multe informatii si sa iau o decizie in zilele care vin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate