Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu reusesc sa scap de gandaci

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Hans, adu aruncatorul de flacari!

#20
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Cum s-a spus si mai sus, nu merge sa-i extermini local. Am avut fix aceeasi problema si am scapat f greu de ei insa administratia a angajat o firma si au facut multe dezinsectii la intervale regulate inclusiv in subsol. Te inteleg perfect, e absolut horror.

#21
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Greu. O singura data in viata am avut probleme mari cu gandaci de canalizare, din cei mari, scarbosi. Locuiam cu chirie intr-un bloc construit in 1990, la etajul 5/8. Asta era prin 2011-2.
Nu se facuse nicio renovare de la constructia blocului si deja baia era varza.
Dar trecand peste asta, intr-o vara m-am trezit cu scene de filme horror daca intram noaptea in baie. Misunau sute si mii, am crezut ca visez urat.
Am incercat solutii clasice din comert, nu am rezolvat nimic.
Am intrat intr-un magazin veterinar si mi s-a recomandat o solutie de culoare alba, in fiole mici, de dizolvat intr-un litru de apa. Regent se numea. Ieftin. Nu aveam sperante, dar dupa 2 aplicari a facut macel complet din colocatarii mei.
Am mai locuit 4 ani in acel apartament (fara renovari) si n-am mai vazut umbra de gandac.

Dupa cativa ani, in alt apartament, aveam probleme similare, dar mult mai putin grave. Mi s-a spus ca Regent a fost interzis si acum e ceva similar in concentratie mai mica. Am testat, rezultate tot foarte bune, dar si problema era mai putin grava. Acum apare sub numele de Regesc sau Regemi.
https://www.leroymer...i-2-x-5-ml/1583

Poti incerca - nu bag mana in foc ca rezolva, dar pentru mine a fost salvarea.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002

 eiffel, on 01 noiembrie 2022 - 09:30, said:

Problema ta nu are rezolvare, atata vreme cat nu se face o dezinsectie completa in tot blocul - spatii comune + vecini, la intervale regulate de timp.
Degeaba dai tu cu otrava daca la subsol nu da nimeni, si nici vecinii tai nu dau.
si dupa ce se face dezinsectie trebuie tinuta curatenia. daca vecinii sunt mizerabili si lasa mancare peste tot e doar o problema de timp pana vor reaparea.

oricum, problema initiatorului se rezova cu presiune pe administratie pt dezinsectie in tot blocul. probabil ca o reclamatie la sanepid ar ajuta daca nu vor de bunavoie.

 Naijax, on 01 noiembrie 2022 - 09:38, said:

Daca "problema" persista = se repeta dezinsectia
oricum o dezinsectie serioasa insemna trei stropiri la intervale regulate. solutiile nu afecteaza ouale! asa ca e nevoie de 3 aplicari la interval de vreo 2 saptamani (probabil depinde de specia gandacului) ca sa scapi de ei. la a doua si a treia stropire trebuie sa-i prinzi dupa ce au eclozat dar inca nu sunt suficient de maturi sa depuna oua.

Edited by Fane, 01 November 2022 - 11:54.


#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Omul are pisica si daca foloseste spray-uri sau solutii, isi otrăvește si pisica. Eu recomand capcana pentru gândaci.
Functioneza garantat chiar si impotriva infestarilor severe cu gandaci.
Gandacul este atras de sursa de mancare din capcana. O data intrat in capcana acesta preia substanta insecticida si se intoarce cu ea la cuib, unde infesteaza intreaga colonie de gandaci. Elimina gandacii, ouale gandacilor si gandacii ascunsi timp de 12 saptamani.
https://www.emag.ro/...5/pd/DCX2D2BBM/
https://carrefour.ro...5xoCWX0QAvD_BwE

Edited by Freddy12, 01 November 2022 - 11:58.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Capcanele alea sunt axcelente ptr gandacii de bucatarie. Eu folosesc de cativa ani. Nu vad decat gandasci uscati, dac gasesc.

Problema e ca astia sunt alti gandaci, mai mari - nu pot intra prin gaurile de la capcana aia.

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Capcanele alea de la Raid nu fac mare treaba. Cele lipicoase, recomandate de mine, sunt eficiente.
Vreti sa va pun poze, sa vedeti cat de bune sunt? O sa simtiti satisfactie si dezgust in acelasi timp.

#26
Plshlp

Plshlp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.11.2022
Uau, multumesc!

Tocmai am purtat o discutie total neproductiva cu presedintele asociatiei de proprietari, care locuieste chiar deasupra mea, si mi-a explicat, beat fiind, ca el n-are ce sa faca, ca 'nu sunt bani', ca 'de cand am dat eu cu otrava toti gandacii au venit la el', cacacaca.

El sustine ca are gandaci de bucatarie in baie. Eu sustin ca nu sunt de bucatarie, fiindca sunt negri si mari. Totodata, zice sa ma descurc pe cont propriu sau sa intreb de nebuna prin bloc pana cand strang jumatate+1 din locatari, fiindca ei au chemat o data dezinsectia si acum nu se mai poate, 'nu sunt bani'.

Intrebarea mea acum este alta, sanepidul se poate chema? Daca omul de deasupra mea nu are nicio problema cu gandacii, eu mai pot face ceva in situatia asta? Sa zicem ca super dezinsectez tot, cu firme, capcane, fiole, seringi si ce se mai poate ... Si imi si transform baia intr-un buncar ermetic, daca el nu face nimic, nu va fi totul in zadar?

M-as muta maine daca as putea, dar din pacate imi e imposibil.

Cred ca as putea mentiona si ca este vorba despre acelasi vecin care mi-a inundat tot plafonul din baie vara trecuta. Eu nu am apucat sa renovez, el zice ca si-a facut deja tot si ca la el e curat, gandacii vin de la mine. We can agree to disagree, dar gandacii tot misuna si eu nu stiu ce sa mai fac.







#27
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Noi ti-am zis deja ce sa faci. Mai departe, de tine depinde.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 Plshlp, on 01 noiembrie 2022 - 17:50, said:

Intrebarea mea acum este alta, sanepidul se poate chema? Daca omul de deasupra mea nu are nicio problema cu gandacii, eu mai pot face ceva in situatia asta? Sa zicem ca super dezinsectez tot, cu firme, capcane, fiole, seringi si ce se mai poate ... Si imi si transform baia intr-un buncar ermetic, daca el nu face nimic, nu va fi totul in zadar?
Se poate face reclamatie la DSP ( Sanepid ) si Primarie ca Asociatia nu face dezinsectie/deratizare in bloc.
Problema ar fi ca isi va lua amenda asociatia.pana se va face dezinsectie. Adica si tu vei contribui la amenda aia.

Daca e ok, ptr tine, pune-te pe sunat si trimis emailuri.

#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Plshlp, on 01 noiembrie 2022 - 03:27, said:

Fiecare primavara/vara a devenit un cosmar din cauza unor gandaci mari, negri, de canalizare. In 95% din cazuri salasluiesc in baie.
... Am folosit otrava, seringa, m-am milogit de fiecare data de cei de la administratie sa cheme dezinsectia.
Am astupat tot ce se putea astupa - sifon, scurgeri, tevi.

Si eu am problema asta, la fel am procedat si eu... degeaba... Am vecini pentru care cuvantul "curatenie" este undeva, printr-un dictionar inca strain...
In fine.
AM stat odata si am urmarit, sa vad pe unde naiba intra uratii astia la mine in baie... sifoanele, gurile de evacuare sunt cu site, masca de la tevi este "blindata" bine cu tot ce s-a putut (spuma, silicon), dar ei tot apareau.
Am gasit locul pe unde intrau... pe geam! Se catarau pe tencuiala exterioara a blocului si intrau. Este de ajuns o mica "fisura" si gata. Asta, in conditiile in care aproape tot timpul anului, toti tinem deschis geamul la baie...

#30
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Scapi cu solutia asta:

https://www.emag.ro/...2/pd/DKDFSHBBM/

#31
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
https://www.emag.ro/...3/pd/D744ZYBBM/

#32
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 lucianburjuiul, on 02 noiembrie 2022 - 12:13, said:

ai citit ce spune lumea care a cumparat asa ceva?Ca e ineficient,ba mai mult se si plimba gandacii pe langa el.Mai consumi si curentul degeaba cu el Posted Image

Edited by EL-Presidente, 02 November 2022 - 19:40.


#33
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
@EL-Presidente
Eu am, si de 3-4 ani nu am mai vazut cocoraci (cockroaches) prin casa. Cu doua exceptii, cand au migrat de la un vecin, da si aia erau buimaci. Sa zica lumea ce vrea, la mine functioneaza.

Edited by lucianburjuiul, 02 November 2022 - 22:23.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Jucariile astea sunt mai mult fake-uri - le desfaci si nu au decat un circuit care comanda LED-urile alea.
Nici pic de ultrasunete :D

#35
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
E clar, e un complot al gandacilor impreuna cu producatorul aparatului. S-au inteles ca gandacii sa nu mai intre la mine in apartament cu conditia sa tin aparatul in priza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate