Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Renovare casa bătrânească vs construcția uneia noi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 vali, on 01 noiembrie 2022 - 07:45, said:

un vecin al părinților a renovat o casă asemănătoare la modul ăsta: când a dat jos acoperișul a turnat și stâlpi de beton la colțuri și din loc în loc, legați într-o centură nouă a casei. a pus acoperișul pe noii stâlpi. după care a dărâmat încet încet pereții vechi, făcând pereți noi pe stâlpi de beton turnați. a scos dușumeaua, a tunat beton și la interior. și boom, casă solidă.

Ce spui tu acolo nu e corect structural. In primul rand ca stalpii din beton trebuie sprijiniti pe o fundatie, in al doilea rand pentru ca peretii noi trebuiesc facuti pe o fundatie, si ca fundatie trebuie sa fie continua pe zona de stalpi/pereti. Ma rog exista si variante pe piloni - dar alea presupun suporti seriosi din beton, la adancime...etc.
O casa din pamant (ca a initiatorului) ar costa mult prea mult ca sa renovezi in acest fel. Costuri in bani si timp. Lucruri neprevazute....etc.

E mai simplu sa aduci un buldoexcavator, platesti 2 zile - in prima zi darama casa veche si niveleaza, in ziua 2 iti sapa santurile de fundatie. Ceva fier, beton la cifa...si intr-o saptamana deja ai fundatia turnata. Dupa ceva timp, torni placa de nivel, apoi stalpii/grinzile. Zidaria cu BCA se face rapid...samd.
Si stii ca nu-ti ia vantu` acoperisul, ca nu-ti ies soareci din pereti si ca nu-ti cresc ciuperci pe pereti dupa fiecare ploaie...

#20
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Vei iesi mai ieftin sa darami. Pe termen lung iti vei multumi, renovarea unei astfel de case va creea probleme in continuare. Problema este ca locuieste cineva in ea.

Edited by xplozia, 02 November 2022 - 09:21.


#21
Liviu95d

Liviu95d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.07.2020

 florinel, on 01 noiembrie 2022 - 05:23, said:

Si eu iti recomand sa faci alta.

Renovarea celei vechi, desi in aparenta poate parea mai avantajoasa - va fi mai costisitoare, evident, daca renovezi cu adevarat, nu doar o spoiala.
In plus, din cauza materialelor nu tocmai compatibile - vei tot renova odata la cativa ani, ca iti tot vor aparea fisuri, tasari...etc. Deasemenea, vor fi probleme cu umezeala.

Sunt in aceeasi situatie cu tine. La mine, insa, casa din paianta (valatuci cu structura de lemn) a fost casa "de oaspeti" si in ciuda varstei, nu are probleme. E fara fisuri, fara lemn deteriorat, fara deformari de tasare. Ma gandeam si eu, initial, sa o renovez - insa colegii m-au sfatuit la fel, sa fac alta. Si, inainte sa iau o decizie definitiva, m-am pus pe analizat serios constructia veche si ce ar presupune renovarea - concluzia a fost ca necesita niste artificii substantiale si nu tocmai ok ca siguranta, mult mai multa munca decat ar fi la constructie noua si rezultatele finale ar fi fost departe de o constructie noua.

Asa ca...am inceput demersurile, trebuie sa stii ca tot ce tine de acte pentru constructie noua dureaza destul de mult, asa ca ia asta in calcul.
In rest, ai avantajul ca iti compartimentezi dupa dorinta ta - sfatul meu e sa alegi o casa de dimensiuni mici 80-90mp, parter, acoperis in 2 ape, cu compartimentare simplista si sa o construiesti din BCA cu structura de rezistenta din beton armat. Asta e varianta cu costurile cele mai mici, raportat la beneficii.
Da e și acesta un punct de vedere, de asta mi ar fi cel mai frica. Să ajung in viitorul nu foarte îndepărtat sa bag bani in casa iar și iar. Mă gândeam și la alta varianta: o casa modulara. Din ce știu e cea mai ieftina varianta pt a construi una noua. Ce părere aveți?

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Casa modulara e ieftina doar la timp, nu la bani. Costa la fel ca una din zidarie, poate chiar mai mult, are avantaje (se construieste rapid, izolatie termica buna...etc) dar are si dezavantaje(izolatie fonica slaba, culcus pentru rozatoare, rezistenta scazuta la incendiu samd).
Eu am analizat, pentru mine, mai multe variante de pret/avantaje - si cea mai avantajoasa a iesit casa cu un singur nivel construita din BCA cu structura de rezistenta din beton.
BCA-ul este bun izolator termic "by default", este la pret decent, se zideste usor si rapid, e usor de taiat - si (important pentru mine) e o bariera in calea soarecilor. Casa rezultata este mai usoara decat una de caramida, deci nu necesita o fundatie la fel de mare.
Dezavantajul e ca iti ia cam un an constructia, ca sunt niste timpi morti in care trebuie sa astepti sa se usuce betoanele.

Casele modulare pe care le-am gasit eu "la comanda" sunt destul de scumpisoare (~30.000 eur 60mp), asa ca nu m-au convins. M-am gandit si la varianta din containere, insa am citit aici jurnalul unei doamne care a folosit cativa ani o astfel de casa si are destul de multe inconveniente, asa ca am zis pas, chiar daca doamna a reusit sa faca un mic colt de rai   Casuta de pe deal - user JustMona.

Edited by florinel, 05 November 2022 - 07:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate