Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Recomandare AC 18.000 BTU

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Va salut. Doresc sa-mi schimb aparatul AC din mini-apartament (50 m^2; strict necesara climatizarea pentru 36 m^2 ~ 90 m^3) cu un inverter de 18.000 BTU. Ma intereseaza in special incalzirea - pana la 24* - chiar si atunci cand afara sunt 18*. Ce model mi-ati recomanda (de preferinta pana-n 6.000 lei; bugetul nu-i critic, dar nici sa-l prapadesc pe facilitati de nisa n-as vrea)?

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Paiiii, tu te iei dupa unii care spun ca un AC ieftin nu functioneaza pe caldura la +18 grade
Am Vortex 24000 btu invertor{1980 lei oferta} ,functioneaza pe caldura setat 22grade interior {80m2}de peste 1 luna.
Cred ca 18000 este mult pentru un apartament ,va face on/off foarte des.
Exemplu: in acest moment +15grade exterior functioneaza si am 23grade interior,desigur face pauze destul de mari

Edited by florinellll, 31 October 2022 - 20:16.


#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Daca are invertor mai face on/off?

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
LA +18 grade afara orice ac de piata faca caldura pana la 24 si chiar 30. Iar pentru 36mp si 9000btu e deja prea mult.
on/off probabil fac toate, exista un punct in care unitatea externa se opreste complet ca... nu are de ce sa mai invarta ventilatorul in gol, in camera fiind 24 de grade de mult timp (si mentinandu-se mult timp). Si se opreste si unitatea interna ca nici ea nu mai are motiv sa sufle degeaba.
Diferenta la inverter e ca pe masura ce se incalzeste in camera sufla tot mai putin aer cald pana la punctul in care se opreste complet, nu taie brusc fluxul de aer cald. Si reia suflatul dupa o perioada, dar nu la putere maxima ci la o temperatura de mentinere

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Decât 18k, mai bine 2 de 12k. Dacă bugetul nu e strâns m-aș uita după modele cu microventilatie, foarte utile noaptea.
Un exemplu:
https://midea-ac.ro/...rter-12000-btu/

#6
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Ia-ți Bosch. Sunt aparate foarte bune și oamenii vor să intre pe piață, deci momentan le dau la prețuri relativ mici. Ar trebui să găsești un Bosch la 18000 BTU inverter până în 4000 de lei.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 s2inu, on 01 noiembrie 2022 - 08:19, said:

Ia-ți Bosch. Sunt aparate foarte bune și oamenii vor să intre pe piață, deci momentan le dau la prețuri relativ mici. Ar trebui să găsești un Bosch la 18000 BTU inverter până în 4000 de lei.
Poate cele A++/A+. Vad ca un Bosch Climate 8000i (A+++/A+++) de 9.000 BTU costa 5.400 lei -  cat un Daikin Perfera de 12.000.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru incalzire, la spatiul ala as alege unul de 14.000 BTU
Asa ceva

Unitate interna
https://www.emag.ro/...3/pd/DWYMZYMBM/

Unitate externa
https://www.emag.ro/...1/pd/DTYMZYMBM/

Se incadreaza in bugetul tau iar despre Mitsubishi cred ca nu mai are rost sa comentam Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate