Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

monitor 27 1440p pt programare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
A sosit sa-mi timpul sa schimb si montiroul meu (un DELL de 23" 1080p...care la ora actuala jumatate este mai albastru...)
Cum lucrez de acasa urmatoarele cerinte are:
N-am un brand preferat.
Dimensiune: 27"
Rezolutie: 1440p
Sub 2000 lei
minim 1hdmi si minim un displayport
Monitorul o sa fie folosit aproape exclusiv pt programare (sunt programator de C in ide+consola). O sa-mi petrec in fata lui cam 10 ore/zi

Din nefericire spatiu nu-mi permite monitor mai mare sau multi monitor

Initial m-am uitat la https://www.emag.ro/...reviews-section ...dar multa lume s-a plans ca dupa 3-4 ore au inceput sa apara dureri de cap etc.
Eu sunt usor ochelarist (adica vad fara ochelari...dar ma chinui) ...plus ca am un usor astigmatism (vad crucis...dar doar cand sunt obosit)

Stiu ca mai exista un topic pe tema asta...dar usor diferit...si nu am dorit sa intru peste initiatorul lui.

P.S. Ma mai joc ocazional...dar nu sunt un jucator deloc pretentios...prefer consola

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
daca vrei exclusiv programare, nu ai nevoie de ceva peste 60hz.

eu am acasa (luat de la munca) versiunea 4k a acestui monitor: https://www.emag.ro/.../pd/DG8BY0MBM/? si sunt multumit de el. are avantajul ca are si port thunderbolt/usb4 si laptop-urile bune moderne au astfel de porturi pt output video si incarcare simultana prin acest port.

#3
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Nu conectez laptop-ul la el...Dar este o varianta de luat in considerare.

#4
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
27" 1440p e depasit in 2022.
Cumpara un 4K de 32" ca LG 32UN650 (ma indoiesc ca n-ai loc de un monitor), castigi mult si ca spatiu de lucru si la claritatea caracterelor.
Daca nu atunci 27-28" 4K ca Dell S2721QS, Philips 288E2UAE, HP U28. Si daca ti se pare textul mic folosesti scalarea si tot vei avea un spatiu de lucru cel putin egal cu 1440p doar cu un text mai clar.

Edited by martens, 31 October 2022 - 16:23.


#5
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Nu, n-am de 32. Ca am fost tentat. Iar 4k penru 27" este mult prea mic.

#6
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
4K pe 27" cu scalarea 150 afiseaza caracterele exact aceeasi dimensiune ca 27" 1440p fara scalare, dar mai clar.
3840x2160 : 1.5 = 2560x1440

Edited by martens, 31 October 2022 - 16:32.


#7
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Am aflat la servici ca am un 27" 4k (ceva dell)...si a stat acasa ca proba...si la cum am eu setat desktop...scalrea nu este o solutie...deloc chiar. M-am simtit mai obosit decat daca as folosi vechiul monitor (care-i defect...partea stanga se vede in valuri)
Sa vad dupa blackfriday daca gasesc monitorul sugerat de Soulstream (din ce am vazut pana acum...preturile au crescut usor...deh...traditional)...

#8
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 13.02.2004
Deci au ramas doua monitoare:

https://www.emag.ro/...c-negru-p2720dc
sau

https://www.emag.ro/...a-negru-p2723de
Ce recomandati?

#9
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Pai normal ca au dureri de cap de la S2721DGFA daca il tin la default 75% luminozitate si probabil s-au upgradat de la TN-uri si alte prastii. Eu il am la 45% dupa calibrare si nu am nici o problema , da na folosesc monitoare widegamut de prin 2007 si sunt calit cu culori care iti ard retina prima data cand le vezi :>

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate