Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce varianta este mai buna ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Salutare,

Ma gandesc la un posibil upgrade de rezolutie ceea ce implica un GPU ceva mai bun. Daca ati face un top trei al brand-urilor ce folosesc cipul Nvidia sau AMD, care ar fi ?

La Nvidia Asus produce placi bune, dar la AMD ? Credeți ca XFX este superior ? Stiu ca pe vremuri produceau cele mai bune placi AMD.

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Nu mai bine dai un buget ?

ca sa nu mai zic de restul:
Sfaturi privind achizitiile
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

Edited by elbjorn, 31 October 2022 - 13:37.


#3
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nu contează bugetul. M-ar interesa opinii despre brand, răcire fiabilitate, eventual chiar si design. Nu întreb neapărat doar pentru mine, ci poate si pentru alti useri.

De exemplu la Asus bazat pe cip AMD întâlnesc destul de des coil whine, voiam să știu ce experiență aveți cu diferite branduri si ce recomandări aveti ca brand nu ca si performante.

Edit : probabil ar trebui mutat topicul pe alta arie, dar prea am stiut unde sa incadreze topicul.

Edited by MihaiTS, 31 October 2022 - 13:40.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu dupa Creative cu 3Dlabs, am luat doar Asus cu ATI/AMD.
Ce am luat e bun si acum.
Dar sunt si modele tzeapa, chelite de condensatori, memorii non-Samsung, contact prost dintre cooler si memorii si VRM, etc., conteaza modelul, seria, exemplarul.
Dar n-as lua altceva.
Apropo, n-am avut niciodata probleme cu driverele Asus pt. ATI/AMD.
Au ventilatoare mai silentioase si mai fiabile, se aud doar cand buteaza, sa sufle praful, apoi liniste.
Insa altceva nu as lua Asus, in niciun caz MB, laptop, etc.

Legat de alte branduri, EVGA tocmai a renuntat la Nvidia si nici cu AMD nu faceau si nu fac, e rumoare mare de cand s-a aflat, insa sincer nu inteleg de ce plange lumea - toti care-i stiu ca au avut EVGA in ultimii 20 de ani, la toti s-a stricat placa grafica cu Nvidia si au fost fortati sa ia alta placa mai devreme fata de cum planificau..

Edited by loock, 31 October 2022 - 14:33.


#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.cgdirect...nds-amd-nvidia/

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Care mai considera Asus ca brand premium .. Posted Image

View PostMihaiTS, on 31 octombrie 2022 - 13:38, said:

Nu contează bugetul.
La ce detalii ai dat poftim:
https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c

Edited by sirgoofy, 31 October 2022 - 14:50.


#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006

View PostMihaiTS, on 31 octombrie 2022 - 13:38, said:

Nu contează bugetul.

Fresh from the Lab:
https://youtu.be/IvHUL1QI_Ec?t=533

#8
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nu contează prețul pentru ca e posibil sa cumpăr Rx 6750 Xt sau e posibil sa cumpăr poate si RTX 3080, nu stiu sigur dar nu ma pot hotărî la ce brand sa aleg.

Imi place XFX merc la AMD de exemplu dar multi spun ca sunt low quality, iar la Nvidia imi place Gigabyte dar cei mai mulți recomanda Asus.

Momentan am placi cu implementarea Asus si Gigabyte, ambele au ceva coil whine, daca dai pe 144hz, Asus abia e acoperit de cele 6 ventilatoare ale carcasei..

La Asus am varianta Dual care e ceva mai ieftina, temperatura si zgomotul ventilatoarelor nu e problema, dar am coil whine si la a treia placa schimbata.

Despre XFX si MSI ce păreri aveți ?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Zotac e brand supermicro ca si SuperO pt. MB, insa supermicro are ca si EVGA pasarica sa nu foloseasca decat Nvidia/Intel pt. PCuri si fac MB supermicro pt. AMD doar pt. servere si statii de lucru suparate.

In rest nu am ce sa recomand.
Cele cu brand AMD sunt facute de Saphire care nu sunt fiabile.
La MSI unele pot fi OK dar mai zgomotoase decat Asus, insa nu toate sunt OK chiar si la VRM, etc.
Gigabite nu as lua nimic, unii au noroc cu ele, altii nu.
XFX nu erau foarte fiabile nici in vremurile bune.
Creative nu mai fabriva placi video de pe vremea AGP 8.
Abit nu mai fabrica componente din 2008.
De EVGA am scris mai sus ca tocmai au renuntat sa mai faca placi grafice pt. ca Nvidia are o politica absurda legata de preturi si anuntarea lor.
PowerColor sunt niste chinezarii ceva mai ordinare decat celelalte, au racire peste medie inca de acum 18 ani, functioneaza, dar nu te astepta la cevz deosebit la drivere. In mod ciudat, cu toate ca la digital nu te astepti, eu am vazut la powercolor o calitate a imaginii redusa fata de Asus, poate era doar pe VGA, dar am ramas cu impresie proasta.

Uite daca vrei o recomandare obiectiva, cu toate ca eu sunt cu AMD, iti recomand Asus Noctua Edition fie 3070 fie 3080, se gasesc ambele si sunt bune. Era fain sa faca si pt AMD asa ceva, poate la RX 7700-7800 macar...

Edited by loock, 31 October 2022 - 15:34.


#10
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
De unde ai scoso ca placile Sapphire nu sunt fiabile ? Astia de 21 de ani produc exclusiv AMD.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De peste tot am scos...
Practic Saphire e ca si cum ei au inventat fiabilitatea redusa la placile grafice.
Nu stiu de ce i-a ales AMD tocmai pe ei sa le faca si cu brand AMD...probabil era pretul cel mai mic si performanta era mediocra peste Biostar...

Ia Asus Noctua Edition, fie RTX 3070 fie 3080 daca nu astepti 4070 sau RX 7700-7800.

Edited by loock, 31 October 2022 - 16:29.


#12
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Nu stiu de ce fiabilitate vorbesti, placa din semnatura intra in anul 6 de viata.

Iar in ceea ce priveste ASUS : au cele mai infecte implementari AMD , efectiv iti mai trebuie enspe mii de gunoaie software sa iti tunezi placa, regla fan-urile pentru ca nu respecta specificatiile si nu ai optiunile disponibile in driverele oficiale cum e cazul la Sapphire/

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Au avut tot ce trebuie cu multi ani inainte ca AMD sa preia ATI.
Driverele sunt mai bune decat cele generice si nu am avut niciodata probleme cu ele.
Software pt frecvente si turatii aveau si acum 20 de ani dar nu folosesc pt ca nu e nevoie.
Ventilatoarele nu se aud - si nu doar la strix oprite si Noctua, si la cele cere se invart, se tureaza doar la butare sa sufle praful, apoi sunt inaudibile, si au si turatie autovariabila daca e cazul la caldura mare.
Daca iei una care are memorii Samsung si colerul face bine contact si pe VRM si pe GPU si pe memorii Samsung nu Hynix, nu e cazul sa se tureze.
Daca nu face bine contact, atunci se tureaza degeaba...
Eu am preferat mereu Asus pt. ventilatoare si drivere, dar am evitat modelele tzeapa, si au fost mereu si modele tzeapa inclusiv la cele mainstream-high si entuziast.

Edited by loock, 31 October 2022 - 17:04.


#14
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Mie Asus Dual imi funcționează in parametrii buni, e cam uratica ea ca și design dar funcționează bine. Nu stiu ce memorii sunt la 6650 xt dual totuși, e implementarea mai ieftina a lor, știu ca mai au vreo doua implementări superioare Strix și încă una. Asta Dual are coil whine indiferent de cate schimb, deja e enervant.

XFX par mai ieftine ca si build quality într-adevăr. Nu am avut niciodata Asus Nvidia.

Asus AMD au softurile proprietare dar eu personal nu le-am instalat niciodată.

Placa plănuiesc sa o folosesc pe 1440p. De ce am cerut opinii ? Pai exact din cauza chestiei pe care o discutați voi, nu reușesc sa ma conving online, sunt multe pareri diferite si dacă tragi linie, tot nu știi ce sa alegi :))

Oricum poate sunt eu prea exagerat, pana la urma toate ar trebui sa te tina cativa ani.

#15
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu am un XFX gddr5 4gb 128biți de aproape 7 ani și se comportă foarte bine, aspectul e frumos și răcește bine.

#16
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Da, si mie imi place design-ul celor de la XFX,

gen https://static3.evom...00&extend=white

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 28.09.2008
@MihaiTS pt nvidia alegi MSI varianta gaming x.
"Nu contează bugetul. M-ar interesa opinii despre brand, răcire fiabilitate, eventual chiar si design. Nu întreb neapărat doar pentru mine, ci poate si pentru alti useri."
Clar nvidia msi gaming x.
Nu poti compara msi gaming x cu xfx sau alta balarie de marca de la amd.


Eu am 1650 msi gaming x si de ex alte marci gen palit, gainward nu au nici macar control turatie ventilatoare.

Edited by mariusixy, 01 November 2022 - 09:09.


#18
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Nu știu sigur daca as alege Nvidia, AMD nu mai e ca in trecut, s-au mai schimbat lucrurile. Nvidia inca are superioritate cand vine vorba de RT si ceva ceva la productivitate.

Si MSI sunt interesante, pare bine facuta placa despre care vorbești.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate