Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Laptop Dell nu vede reteaua proprie wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
Laptopul Dell Inspirion 15 seria 5558 ,nu detecteaza reteaua Wifi proprie.in schimb celelalte retele din imprejurimi le vede.De mentionat ca nu am umblat la nici o setare Windows/router.Ulterior am incercat Network reset si situatia e la fel.Orice sugestie e binevenita

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
in trecut recunostea reteaua?

daca da, ce modificari in router ai facut de atunci?
daca nu, nu cumva routerul emite intr-un standard necunoscut de placa de retea din laptop? (de ex. routerul tau sa emita doar in AX  sau AC, iar laptpul sa cunoasca doar N)

#3
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
Nu am făcut nici o setare in router. De o luna au venit cei de la RDS pt instalare internet .Cu telefonul mă pot conecta la Wifi și orice alt telefon o poate face.De la început nu sa putut conecta laptopul la wifi

Edited by Warchild04021975, 31 October 2022 - 13:40.


#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Poate reteaua e setata pe 5Ghz si placa wireless a laptopului nu stie asa ceva.

#5
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
Posibil. Am dat un reset PC apoi voi seta rețeaua pe 2,4 Gh in loc de 5

#6
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Am intalnit acum vreun an problema asta (nu ma puteam conecta la Wifi dupa ce mi-au schimbat cei de la Digi routerul) la unul din laptopuri ...nu stiu daca e aceeasi problema si la tine, dar iti zic ce gasisem eu la momentul ala:
"Depending on the Wi-Fi driver version used, Intel® Wireless Adapters supporting 802.11ac may not show Wi-Fi 6 (802.11ax) networks in their scan lists, and as a result, might not be able to connect to Wi-Fi 6 (802.11ax) capable wireless routers and access points, even at 802.11ac speeds."
Am facut update la driver-ul de wifi si dupa aceea a mers.

#7
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ruleaza o distributie Linux live de pe un stick, sa zicem Linux Mint. Daca se conecteaza la router stii pe cine sa dai vina :D

#8
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
Am rezolvat problema,se pare ca da laptopul nu stie standardul AX care era activ in setarile routerului,doar Wi-Fi CERTIFIED*802.11ac.Am schimbat setarile si acum merge .
Multumesc tuturor :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate