Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pisica pt adoptie sau adapost

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015
Am in preten din Belgia caruia i-a murit mama.
Problema e ca a ramas o pisica, de casa (nu a fost p-afara niviodata), blanda, curata, cred ca pe la 4 ani.
Ce poate face?
O duce la un shelter? Adapost?
O sa pun ceva poze diseara.
Price idee aveti,
Mersi

#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
in Belgia, cred ca poate duce animalutul la un adapost in care sunt conditii excelente
doar sa caute pe net, fb etc

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Ar trebui sa caute intai rude/prieteni dispusi sa o adopte, abia apoi sa caute foster in adaposturi tip no-kill, adica care nu fac eutanasie (si care mai au locuri, bineinteles).

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Si eventual anunt pe site-uri sau grupuri de facebook locale care se ocupa cu adoptia animalelor.
Sigur vei gasi un doritor sa o adopte.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca e vorba de poze inteleg ca prietenul e in Belgia insa pisica e in Romania? In cazul acesta nu te gandi la adaposturi, in Romania sunt pline de animale abandonate. Daca pisica a trait 4 ani in casa se va adapta foarte greu la un adapost. Daca tot te-ai implicat si ai posibilitatea ar fi bine sa adopti pisica. Ca backup ai Asociatia Robi sau Camera cu Pisici insa de obicei sunt full, sunt mai multe pisici parasite decat adoptate. Daca se intampla asta acum doua saptamani o luam eu, chiar voiam o pisica mai in varsta si linistita, mi-a murit una din pisici la 19 ani si am ramas cu cea mai tanara, de 10 ani. De pe site-uri de adoptii prefer sa nu, acolo se pun conditii gen contract de adoptie sau plase metalice la ferestre. In timp ce faceam o plimbare cu bicicleta mi-a sarit in fata o pisicuta de 2-3 luni intr-o zona pustie la marginea orasului dar cam populata cu caini, probabil abandonata de doar cateva ore. Am zis ca daca sta in hanorac sa pot merge pana acasa 3-4 km cu o mana si-a gasit rezidenta. Nu a fost foarte speriata de excursie asa ca acum face ture prin apartament si mai mult de doua pisici nu pot tine.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttomcatsk8, on 31 octombrie 2022 - 11:17, said:

Daca e vorba de poze inteleg ca prietenul e in Belgia insa pisica e in Romania? In cazul acesta nu te gandi la adaposturi, in Romania sunt pline de animale abandonate. Daca pisica a trait 4 ani in casa se va adapta foarte greu la un adapost. Daca tot te-ai implicat si ai posibilitatea ar fi bine sa adopti pisica. Ca backup ai Asociatia Robi sau Camera cu Pisici insa de obicei sunt full, sunt mai multe pisici parasite decat adoptate. Daca se intampla asta acum doua saptamani o luam eu, chiar voiam o pisica mai in varsta si linistita, mi-a murit una din pisici la 19 ani si am ramas cu cea mai tanara, de 10 ani. De pe site-uri de adoptii prefer sa nu, acolo se pun conditii gen contract de adoptie sau plase metalice la ferestre. In timp ce faceam o plimbare cu bicicleta mi-a sarit in fata o pisicuta de 2-3 luni intr-o zona pustie la marginea orasului dar cam populata cu caini, probabil abandonata de doar cateva ore. Am zis ca daca sta in hanorac sa pot merge pana acasa 3-4 km cu o mana si-a gasit rezidenta. Nu a fost foarte speriata de excursie asa ca acum face ture prin apartament si mai mult de doua pisici nu pot tine.
Wow felicitari
Exclus la mine. ca am o ciuaie salbatica rau.
Da, el traieste in belgia, pisica maica-sii in bucuresti

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Ce înseamnă să nu dai destule detalii de la început...

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcris2d2, on 31 octombrie 2022 - 13:32, said:

Ce înseamnă să nu dai destule detalii de la început...

Asa e, am scris ca dracu, ca am recitit si eu

Mi-a zis si am intrat in panica, sa scriu cat mai repede
Acum am mai multe informatii
5 ani
castrata
jucausa daca te joci cu ea, baba era cam apatica in ulltima ei perioada, pisica venea si se lungea langa ea. Acum sufera ceva.
Nu stiu de ce ca era cam nesuferita babutza.
Vaccinata
foarte curata (de apartament, ladita silicat),
foarte calină,
cuminte, jucausa daca iti iei timpul cu ea,
mananca si mâncare uscata si umeda.

O stiu, ma cam doare sufletul de ea stiind ca s-a invatat cu cineva

Attached Files



#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTsunnnami, on 31 octombrie 2022 - 17:57, said:

....
E clar, nu merita sa fie dusa la adapost sau, mai rau, lasata in strada.

Asadar, investigheaza cercul apropiat de prieteni/rude in sensul de a-i gasi o familie potrivita, nu doar 4 pereti.

Daca nici asa nu va merge, puse anunturi pe grupurile specifice din zona, dar si asa nu e garantat ca va ajunge unde trebuie.

E greu cu pisicile, mai ales cu asa istoric, e posibil ca adoptatorii sa nu fie multumiti de ceva marunt (la naiba, sunt atatea pretentii la unii oameni de iti vine sa te crucesti) si sa renunte la ea la modul sadic si urat: sa o lase libera pe strazi.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcris2d2, on 01 noiembrie 2022 - 09:24, said:


E clar, nu merita sa fie dusa la adapost sau, mai rau, lasata in strada.

Asadar, investigheaza cercul apropiat de prieteni/rude in sensul de a-i gasi o familie potrivita, nu doar 4 pereti.

Daca nici asa nu va merge, puse anunturi pe grupurile specifice din zona, dar si asa nu e garantat ca va ajunge unde trebuie.

E greu cu pisicile, mai ales cu asa istoric, e posibil ca adoptatorii sa nu fie multumiti de ceva marunt (la naiba, sunt atatea pretentii la unii oameni de iti vine sa te crucesti) si sa renunte la ea la modul sadic si urat: sa o lase libera pe strazi.

In nici un caz nu va ajunge in strada
Mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate