Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolatie pod/tavan.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.02.2017
Va salut. Am o casa noua pe care as vrea sa o izolez in pod la nivelut tavanului, intre grinzile de 20 cm grosime.
Incepand de la interior din casa catre exterior, pod , am plistiren de 3cm eps80, placa Osb de 1cm prinsa pe caroiaj de sipca deasa de 30 cm intre ele. In spatiul din pod de 20 cm inaltime as vrea sa pun vata de sticla in 4 straturi de 5 cm apoi voi pune scandura de brad de 3 cm grosime .Podul nu cred ca va fi locuit vreodata. Am cateva dileme, si anume: imi trebuie folie anticondens sub vata? Gresesc pe undeva? Ar trebui sa mai fac ceva? Mulțumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

#2
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Da, prima data se pune o membrana anti difuzie vapori de apa si pe urma vata; sau poti folosi la primul strat o vata cu caseraj de aluminiu (are folie de aluminiu pe o fata) si se pune cu folia spre interiorul casei. Rolul foliei este acela de a nu permite vaporilor de apa din casa sa urce in vata; Acesti vapori vor condensa in vata si apa nu este un bun izolator termic. Ideea e ca trebuie izolezi perfect, sa nu fie rosturi pe unde pot urca vaporii de apa. Pe site-urile producatorilor de materiale de izolatie vei gasi modurile de lucru.

Edited by cata31lin, 31 October 2022 - 08:38.


#3
Mitikk29

Mitikk29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.02.2017

 cata31lin, on 31 octombrie 2022 - 08:38, said:

Da, prima data se pune o membrana anti difuzie vapori de apa si pe urma vata; sau poti folosi la primul strat o vata cu caseraj de aluminiu (are folie de aluminiu pe o fata) si se pune cu folia spre interiorul casei. Rolul foliei este acela de a nu permite vaporilor de apa din casa sa urce in vata; Acesti vapori vor condensa in vata si apa nu este un bun izolator termic. Ideea e ca trebuie izolezi perfect, sa nu fie rosturi pe unde pot urca vaporii de apa. Pe site-urile producatorilor de materiale de izolatie vei gasi modurile de lucru.

Ma gandesc ca polistirenul de 3 cm de la interior ar putea avea si acest rol, de bariera anticondens.

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Bănuiesc ca te-ai gândit ca cei 20 cm de vata vor fi între grinzile de 20 cm (adică la rasul lor) peste care vii cu scandura. Înseamnă că grinzile nu vor fi deloc izolate. Lemnul e cam de 4 ori mai slab izolator ca vata/polistirenul. Sa nu te trezești cu condens iarna pe partea inferioara a grinzilor când în pod o sa ai temperaturi negative. Polistirenul de 3 cm n-o sa facă ceva extraordinar.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 Mitikk29, on 31 octombrie 2022 - 08:48, said:

Ma gandesc ca

te gandesti prost, eps nu este impermeabil la vapori.

 akeem, on 31 octombrie 2022 - 10:10, said:


grinzile vor fi punti termice, le poate minimiza cu un caroiaj sau alte grinzi dispuse perpendicular pe cele existente. asta inseamna ca dubleaza izolatia pe care are de gand s-o puna.

Edited by laffin, 31 October 2022 - 10:45.


#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Ceea ce n-ar fi rău având în vedere ca e casa noua. Măcar o face bine de la început. Vata de adaugat nu e o avere. Lemnul cam da...

#7
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
https://forum.softpe.../#entry28747820

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Ok, și cum ai făcut pana la urma? Ca a trecut o juma de an. Și pe mine ma interesează subiectul.
Simularea în ubakus îmi spune ca e rău oricum. Iarna se face condens în vata fără bariera de vapori. Vara se face condens sub vata cu bariera de vapori. Probabil voi pune bariera sa rezolv iarna iar vara vor sta geamurile deschise la pod din aprilie pana în noiembrie.


#9
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 akeem, on 01 noiembrie 2022 - 06:12, said:

Ok, și cum ai făcut pana la urma? Ca a trecut o juma de an. Și pe mine ma interesează subiectul.
Simularea în ubakus îmi spune ca e rău oricum. Iarna se face condens în vata fără bariera de vapori. Vara se face condens sub vata cu bariera de vapori. Probabil voi pune bariera sa rezolv iarna iar vara vor sta geamurile deschise la pod din aprilie pana în noiembrie.


Sincer n-am pus nimic, a ramas la stadiul asta, dar o sa pun vata, candva, fara bariera de vapori, direct vata. Nu o sa locuiesc in pod.
La 20 de grade cat am eu in casa, hai 21, nu o sa fie nici un condens iarna. Daca vrei sa tii 24 25 de grade, poate.

Edited by error2006, 03 November 2022 - 14:33.


#10
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
De pe forumuri luate si inapoi pe forum date

Straturile necesare pentru pardoseala podului sunt urmatoarele:
-placi OSB3 de 22-24 mm grosime sau 1 rand de scanura de 48 (2") ori 2 randuri de scandura de 24 (1") montate pe diagonala
-folie anticondens
-vata minerala intre grinzile de 14 cm latime.
-al doilea rand de vata minerala montata perpendicular pe directia grinzilor intre si in profilele metalice daca se monteaza placi de gipscarton
-folie bariera de vapori (folie aluminiu sau folie polietilena)
-eventual placare cu placi de gipscarton

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate