Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Autorizatie constructie anexa / intabulare anexa construita fara autorizatie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TironAlex

TironAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2019
Buna ziua!
Am construit in urma cu 4 ani, lipit de spatele casei si lipit de gardul comun cu 3 vecini (gard din bca de 15 cm), o anexa cu structura de lemn, care initial avea rol de magazie. Ulterior, am intarit structura de lemn, in vederea constructiei unei camere de vara. (fara autorizatie de constructie)
Am tencuit peretii de bca, i-am intarit structura de lemn pentru a face dulgheria, am acoperit-o cu sipca, folie anticondens si tigla metalica (invelitoare in toata regula, cu sistem pluvial), am tras curent (are forma de trapez, 3 laturi - gard comun cu vecinii, iar a 4-a latura - spatele casei mele).
Apoi, aceasta magazie, sau cum doriti sa o numiti, am izolat-o cu vata minerala de 5 cm, am compartimentat-o in 3 incaperi, cu profile cd/ud si placi de rigips (una de 6 m2 - pt scule; una de 15 m2 - pe care am transformat-o intr-o camera, cu tv, canapea, dulap depozitare haine; iar una tip camara de 10 m2 in care depozitez anumite alimente/borcane/conserve si masina de spalat - am tras curent si apa).
Are intrari separate de casa, nu am usa comuna, nu am geam comun. Nu am adus nici o modificare la casa. Este doar lipita pe una din laturi (perete in perete de casa), iar celelalte 3 laturi exterioare sunt lipite de gard.

In ce conditii pot intra in legalitate, neavand autorizatie de constructie?

#2
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
se adauga ca anexa (din ce stiu eu sunt si ceva sisteme automate pe baza de satelit)

#3
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Daca vrei acte pe ea, incearca obtinerea certificatului de edificare a constructiei, este o procedura simplificata de intrare in legalitate a constructiilor construite fara autorizatie, dar o sa coste cateva mii de lei.
Daca nu te intereseaza actele de propietate, mergi la taxe si impozite sa o declari, o sa faci o schita de mana, platesti impozitul pe cei 4 ani din urma + penalitati si gata.

@megastorm, vise, cred ca ai citit stirea aia cu piscinile vazute din satelit si impozitate, la noi mai este cale lunga.

#4
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Nu cred ca este suficienta o schita de mana la taxe si impozite. Adeverinta de edificare si releveele semnate de un inginer de cadastru autorizat ar trebui sa fie necesare pentru actualizare rol.

#5
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Intr-adevar, se poate intra in legalitate cu adeverinta de edificare, dar doar daca nu depasesti pot/cut si respecti prevederile regulamentului local de urbanism.
Tb o declaratie pe proprie raspundere ca lucrarile au fost facute cu cel putin 3 ai in urma, o expertiza tehnica, un cadastru si un proiect de arhitectura. Costul pt toate astea e de aprox. 5000 lei
In functie de zona in care e facuta construita e mai complicat sau mai putin complicat.. La comune e mai simplu, la oras e mai greu.
Intrarea in leaglitate se poate face cf legii 7/2020.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate