Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mostenire apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 14.01.2013

View Postthorxx, on 30 octombrie 2022 - 19:16, said:

Se poate face in primii 2 ani cu taxe mai mici, sau oricand dupa cu taxe mai mari.
Se obtine un certificat de mostenitor.
Cat timp este in viata tatal poate ceda partea lui catre sora ta, prin donatie sau vinzare, dar poate fi atacata ulterior in instanta, demonstrand ca este un act de inlaturare a celorlalti mostenitori rezervatari de la mostenire.

contract de vanzare-cumparare poate fi atacat in instanta?

#56
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Probabil dar cred ca doar daca e fraudulos, adica un contract fals. De ex s-au platit taxele dar nu s-au dat efectiv banii, asta este insa destul de greu de dovedit in special pe contractele vechi in care notarii nu cereau tranzactia prin banca. Sau daca sau facut doar contracte de mana ca astea sunt cu martori

Edited by AlexD2, 03 November 2022 - 10:06.


#57
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postekoly, on 03 noiembrie 2022 - 07:28, said:

Daca tot merg la ANCPI, e bine sa cer extrasul si pentru carte funciara si pentru cadastru? Formularul dat de ei este doar pentru cadastru...
Intreb din nou: pentru a afla ce ma intereseaza pe mine, este suficient sa am extrasul de pe cartea funciara + cadastru?

#58
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
doar extrasul

#59
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postsorin147, on 03 noiembrie 2022 - 10:42, said:

doar extrasul
Care extras? De de pe cartea funciara sau cadastru? Sau ambele?

#60
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
cartea functiara.
Cadastrul se refera (daca tin eu bine mine), la pozitia in spatiu a imobilului. Pe tine te intereseaza a cui e.

#61
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Acum am vazut ca, atat pe cererea primita de la ANCPI, cat si online, ca sa primesc informatii despre cartea funciara, trebuie trecut numarul de la cartea funciara. Iar cartea funciara nu e de gasit, deci nu stiu acel numar.
Pe cererea primita zice ca daca nu stiu acel nr. cadastral, sa scriu ca nu-l stiu. Pe cererea online zice ca acel numar e obligatoriu. In ambele cazuri, daca nu pot primi informatii din cauza lipsei acelui numar, pierd banii dati.

Attached Files


Edited by ekoly, 03 November 2022 - 19:57.


#62
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Dupa cum ti-am scris si anterior extrasul on line il poti obtine doar daca imobilul a fost intabulat cadastral si il poti identifica pe harta. Identificarea pe harta in lipsa nr cadastral (acelasi cu nr de CF) o poti face fizic marind harta pana vezi bine configuratia terenului din zona unde este imobilul si il identifici vizual. Daca constructia este cu rosu insemna ca este intabulata cadastral si are pe ea scris nr cadastral pt care faci cererea on line. Daca nu este intabulat cadastral nu poti face cerere on line si esti nevoit sa completezi cererea scrisa . Pe exemplarul de cerere scrisa in lipsa nr CF, respectiv nr topo/nr cadastral scrie ca poti face identificarea dupa adresa postala pe care cu siguranta o stii. Mergi la CF si intreba cat trebuie sa platesti pt acesta identificare in cazul cand ea nu este posibila, imobilul fiind neintabulat ca sa nu dai bani multi degeaba si sa nu primesti nimic.

#63
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Daca citesti atent chiar ceea ce ai postat tu, vezi ca poti cere identificarea dupa adresa imobilului, daca nu cunosti nr. cadastral.
Acum am vazut  ca a scris si Alex acelasi lucru.

Edited by der25, 03 November 2022 - 20:20.


#64
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostAlexD2, on 03 noiembrie 2022 - 20:14, said:

... marind harta pana vezi bine configuratia terenului ...
Cum se mareste harta aia, ca la mine nu merge?

#65
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Pe calculator harta se mareste cu scrolul de la maus. Maresti harta putin cate putin pana identuifici in ordine : judetul, localitatea si apoi zona cat mai restransa unde este amplasat imobilul. Cu clicul stanga al mausului apasat misti harta inspre zona de interes. Marirea/micsoararea o poti face si cu iconita plus/minus care este in partea stanga sus a ecranului cu harta

#66
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Nu merge in niciun fel si n-am nici iconita plus/minus.

#67
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Aici trebuie sa faci asta. Poti folosii si functa de cautare din dreapta sus a ecranului in care scrii localitatea, strada si nr

Edited by AlexD2, 03 November 2022 - 23:32.


#68
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Merci! Unde ai gasit harta aia?
Numarul de pe blocul gasit de mine trebuie trecut pe cerere? Ce reprezinta acel numar?

Edited by ekoly, 03 November 2022 - 23:58.


#69
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Ce inseamna U2? Stiu ca e vorba de nr. de la apartament, dar nu vreau sa gresesc.

Attached Files



#70
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Nu stiu, ca nu am facut niciodata asta la un apartament, dar probabil ca primul nr este nr cadastral gasit de tine pe harta, al doilea este cladirea tot inscrisa pe harta si cel de al treilea este nr apartamentului. Daca faci on line poti risca ca nu sunt multi bani. Important este sa identifici bine imobilul. Poti da un telefon la ANCPI si intreba

Edited by AlexD2, 04 November 2022 - 00:40.


#71
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
IDENTIFICATORUL ELECTRONIC:
    - acest identificator este de forma 123456-C1-U2 (apartament) sau 12783 (teren)

am tot cautat pe net si nu gasesc cum trec numarul apartamentului: in loc de U2, dupa U2, in paranteza, etc.

#72
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Prima forma este pt apartamente iar a doua pt terenuri. Eu cred ca cel de al treilea numar reprezinta apartamentul deci ar trenui sa scrii U urmat de numarul apartamentului. Daca numarul de identificare este gresit, inainte de a face plata, aplicatia te va avertiza ca numarul respectiv nu a fost gasit in baza de date si atunci poti incerca o alta varianta. Important cred ca este sa identifici corect cladirea/blocul in care este apartamentul cu pricina

Edited by AlexD2, 04 November 2022 - 22:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate