Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vechime Vs Kilometri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
La aia mai noua, o sa ai de bagat bani in piese de suspensie ( brate, bucse, amortizoare) pe motiv de rulaj, la aia mai veche o sa schimbi bucse si tampoane motor pe motiv de imbatranire. La aia mai noua o sa te apropii de o distributie pe motiv de rulaj, la aia mai veche o sa te gandesti sa o schimbi din cauza timpului. La cea mai noua o sa schimbi anvelope de uzura, la cea mai veche de timp. La ambele faci revizii, cu ambele cheltuiesti pe mentenanta cat de cat aceiasi bani daca vrei sa le pui la punct, hai sa zicem poate un +20% la cea mai rulata.

Avantaje la cea noua: producatorii fac in ziua de azi masini pe care le testeaza in mare parte direct pe clienti, un an - 2 - 3 mai noi la acelasi model de masina inseamna multe probleme rezolvate si de piese (furnizori) si de soft.

Mai prinzi poate o urma de garantie.

Sansa sa pice vreo piesa importanta zic eu ca e mai mica la cea noua. Daca iei una de vreo 6 ani si 50000 km, inca mai poate sa te surprinda cand o iei la "munca" pana in 100000 cu vreo piesa maricica care a avut ceva defect de fabricatie si si-a facut uzura, care altfel ar fi fost prinsa pe garantie si schimbata la cea cu rulaj mai mare care a fost deja "muncita".

Caz concret: Mercedesul meu e200 din 2007, luat in 2017 cu 70.000 km in 10 ani, pe la 120000 i-a picat kompressorul de supraalimentare in sudul Greciei.

Acum am fost tot in dilema ta cand am luat un Passat si am preferat sa iau 2018 cu 150000 km decat vreun 2016 cu sub 100 mii pentru considerentele de mai sus. Mai ales ca e diesel si pe diesel il omoara timpul mult mai tare decat rulajul mare la regim optim de temperatura, cum bine zicea un coleg anterior.

Edited by Mihai_mb, 08 November 2022 - 22:53.


#38
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Kilometri, clar!
O masina nu inseamna doar motorul.
Nu stiu daca ati aflat, dar un Logan 1,4 a mers un milion de kilometri cu motorul si cutia originale.
O masina veche va fi euro 4, pe cata vreme una mai noua ajunge la euro 5 si, cu noroc, la euro 6, iar daca a fost intretinuta corect, motorul e ultima chestie care trebuie sa te ingrijoreze.

#39
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
M-am hotarat sa iau un Peugeot 308 SW Active BlueHDi 130 SS. Din 2020 cu 130275 km certificati, 12 luni garantie .
Primul an sau primi 15000km intretinere gratis. pret 13990

#40
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 28.02.2022

View Postdjxhouse, on 30 octombrie 2022 - 15:53, said:

Corect precizat.
Mai ales de evitat motoarele pe benzina, de capacitate mica. de ex 1.2 tsi
Motoare diesel de 2.0L - merg lejer 1.000.000km.

Merg lejer 1 milion de km, doar ca schimbi intre timp turbina, injectoare, EGR, si multe alte componente. Adica bagi o gramada de bani. Eu am ales km putini...

La km aia pregateste-te si tu...:)

Edited by stellaris, 28 November 2022 - 11:23.


#41
c_c_c

c_c_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2010
Oameni buni va luati masina de cati bani aveti,nu mai umblati cu rable,nu conteaza ce marca e uzura e uzura....da stiu.... daca nu e BMW sau mai stiu eu ce.....

#42
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Sunt din garda veche si ma depasesc putin vremurile.
Am cumparat un Passat B7 care a intrat la RAR cu 130.000 Km / 1,5 ani.
Daca si aici s-au manarit km....
Desi nu bag mana in foc.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Poststellaris, on 28 noiembrie 2022 - 11:24, said:



Merg lejer 1 milion de km, doar ca schimbi intre timp turbina, injectoare, EGR, si multe alte componente. Adica bagi o gramada de bani. Eu am ales km putini...

La km aia pregateste-te si tu...:)

Ai dreptar dar ca sa ai mereu masina cu km putini trebuie s-o schimbi des si tot pierzi fiindca in primii ani ele se devalorizeaza cel mai mult. Deci e cu dus si intors, e greu de dat un raspuns general valabil, depinde concret ce masini compari si de noroc.

#44
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Depinde unde a fost exploatata, in oras/in afara.
Ultima masina am vandut-o la ~600.000 km , cumparata la 330k , timp in care am schimbat egr si volanta, pe langa consumabilele necesare .
Am schimbat uleiul la 15-17k km si cam atat, mai mari probleme am avut cu rugina ( o lunga perioada masina a fost folosita in Norvegia ) .
Nu s-a umblat la motor/turbo/dsg si nu consuma ulei, in rest masina a vazut drumuri preponderent in afara orasului si jar constant.

#45
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017
Acum 4 ani căutam o a doua mașină.
Alocasem maxim 13000 de euro și nu vroiam un Logan deoarece aveam deja unul.
Am cumpărat (din Germania)un Opel Insignia 1,8 benzină, care avea atunci 9 ani.
Mașina a costat 12500 de euro cu înmatriculare,distribuție,baterie...
Și avea 32000 de km.
Mașina nu mi-a făcut nicio problemă.Deși era deja veche faptul că a avut puțini km.a contat.
Însă este deja...,,bunică",are 13 ani și nimeni nu crede că are doar 67000 de km.
Practic am pierdut banii.
Eu n-aș mai repeta ,,isprava".
Aș alege o mașină cu ani puțini și km.mai mulți,deși contează enorm cum a fost exploatată.



#46
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Ca sa iti dau un raspuns dupa 3 masini rulate pot sa iti spun ca tot ce conteaza sunt km. Nici bucsele, nici amortizoarele nici tampoanele sau alte chestii de cauciuc nu se strica de la stat, doar de la rulat.
Am luat un Sandero cu 6800 km si in 40k nu am schimbat nimic din astea, doar un termostat si maneta cu claxonul, masina statuse aproape 8 ani. La celelalte luate de noi s-au stricat bucsele cam la aceiasi km, indiferent cand i-am atins ca timp.

Problema mare este sa iei o masina cu km reali, ca daca iei de pe net ai sanse sa iei una cu 60k si sa aiba 260k apoi zici ca s-a stricat de stat.

#47
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Deci tu n-ai avut niciodată o mașină cu 200k+ dar iti dai cu părerea ca stii tu sigur ca nu-s bune.

#48
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
La o masina cu mai mult de 150k de km (desi cifra e orientativa) exista toate sansele ca masina sa aiba volanta,egr si marea majoritate a pieselor schimbata.

#49
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Nu neapărat, depinde si cum a mers. D'aia contează extrem de mult daca aia 150k i-a facut in 18luni sau in 5-6 ani.

Acum si distributia pe curea se schimba la 200k la majoritatea masinilor (chiar si 240k).

#50
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,317
  • Înscris: 15.11.2003
Rugina apare in timp nu la fiecare km...
Dupa 4-5 ani vechime riscul de rugina e mai costisitor decat riscul de km

Edited by radu103, 21 March 2023 - 21:46.


#51
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Astea noi nu prea mai ruginesc decat daca au fost busite si reparate prost. Sau poate dacă au mers o grămadă prin zone cu zăpadă, unde se da cu foarte multă sare.

Edited by NikoroB, 21 March 2023 - 22:10.


#52
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View PostNicu90, on 20 martie 2023 - 21:32, said:

La o masina cu mai mult de 150k de km (desi cifra e orientativa) exista toate sansele ca masina sa aiba volanta,egr si marea majoritate a pieselor schimbata.
Sunt mașini și mașini. Am vândut mașina anterioară, un Qashqai cumpărat în 2011 puțin peste 160k km și în afară de întreținerea ce ia corespuns nu i-am schimbat nimic. Am vândut o pentru că mă măcina gândul că avea 12 ani deja, dar cel mai mult datorită faptului că consumă destul de multă motorină, motor 2000. Și întreținerea este scumpă. Intră 8 litri de ulei. Cauciucuri scumpe. Impozitul 130 €. Și altele.

#53
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
In afara de consum, diferenta de 3l de ulei e infima raportat la celelalte costuri care pot aparea la o masina.
Daca astea-s "problemele" din cauza carora ai vandut masina, inseamna ca defapt n-ai avut parte de belele :) N-ai intrat in injectoare,dpf,egr,senzori&Co .

#54
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View PostNikoroB, on 20 martie 2023 - 16:10, said:

Deci tu n-ai avut niciodată o mașină cu 200k+ dar iti dai cu părerea ca stii tu sigur ca nu-s bune.
Nu, doar masini noi sau aproape noi duse pana la aproape de 200k. Cand le stii cum erau de noi si cand le vinzi, nu iti mai trebuie masina aia la 200k...
Chestia e ca indiferent de cum ai mers sau ce ai facut, ce e de picat pica in interval de x km.

Oricum, daca iei o masina la peste 100-150k km nu stii ce mai e original in ea oricum, si chiar daca stii, tot nu stii cat mai tine pana pica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate