Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Etansare partea de sus termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua, am sesizat ca pe laterala dreapta de la mijloc in sus, geamul termpoan nu mai etanseaza bine. Se aude zgomotul de afara si intra aer rece. Coala de hartie intra lejer. Ce as putea face? Am incercat sa il modific dar orice am facut acelasi rezultat.

#2
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostMasterLord, on 30 octombrie 2022 - 14:33, said:

Buna ziua, am sesizat ca pe laterala dreapta de la mijloc in sus, geamul termpoan nu mai etanseaza bine. Se aude zgomotul de afara si intra aer rece. Coala de hartie intra lejer. Ce as putea face? Am incercat sa il modific dar orice am facut acelasi rezultat.
are punc de închidere?(blocator)? O poza face cît o mie de cuvinte

#3
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
2 stanga 2 dreapta

Attached Files


Edited by MasterLord, 30 October 2022 - 14:49.


#4
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020
Feroneria roto stringe mai puțin,o soluție ar fi schimbat blocatorii de pe foc cu unii mai mari,apoi colțarul de sus al ferestrei trebuie pus cu bolțul sus( așa și blocatorul vine pus pe laterala de sus și stringe mai bine) ,încearcă sa reglezi presiunea pe garnituri (folosești un imbus de 4),semnul de pe bolt trebuie sa fie înspre garnitura cercevelei( partea mobila)

#5
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Am schimbat presiunea pe garnituri ca sa stranga mai tare, nu e nicio diferenta in partea de sus. Nu am inteles cu coltarul de sus ce ar trebui sa fac.

#6
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostMasterLord, on 30 octombrie 2022 - 17:07, said:

Am schimbat presiunea pe garnituri ca sa stranga mai tare, nu e nicio diferenta in partea de sus. Nu am inteles cu coltarul de sus ce ar trebui sa fac.
trebuie scos și pus cu bolțul in sus,apoi și blocatorul de pe toc( care acum e pe lateral) ,se pune in partea de sus

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic că ar trebui calată cerceveaua. S-a lăsat.

#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
ai incercat sa reglezi pt regimul de iarna ?

#9
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Regimul de vara/iarna e o gogorita lansa pe facebook si poate fi incadrata cu succes in categoria “freaca-te cu usturoi pe genunchi si o sa alergi ca usain Bolt”
Ofer orice premiu celui care gaseste in cataloagele tehnice ale producatorilor renumit de feronerie ceva legat de regimul vara/iarna
Accept Maco,Roto,GU,Sigenia,Aubi,Winkhaus


#10
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostMasterLord, on 30 octombrie 2022 - 17:07, said:

Am schimbat presiunea pe garnituri ca sa stranga mai tare, nu e nicio diferenta in partea de sus. Nu am inteles cu coltarul de sus ce ar trebui sa fac.
vezi că sus la foarfeca mai ai un punct de unde dai presiunea la foarfeca,dai fereastra pe oscilație și ai bumbul acolo ,tot cu un imbus de 4 reglezi,dacă nu înțelegi, dă-mi un mesaj cu Nr de telefon și îți explic ce și cum

#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Treaba cu reglajul pt iarna nu o fac decat cand se mareste distanta intre garnitura si rama profilul ferestrei.

#12
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 31 octombrie 2022 - 00:04, said:

Regimul de vara/iarna e o gogorita lansa pe facebook si poate fi incadrata cu succes in categoria “freaca-te cu usturoi pe genunchi si o sa alergi ca usain Bolt”
Ofer orice premiu celui care gaseste in cataloagele tehnice ale producatorilor renumit de feronerie ceva legat de regimul vara/iarna
Accept Maco,Roto,GU,Sigenia,Aubi,Winkhaus

Stai linistit ca nici turcismele nu au reglaje vara/iarna

#13
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007

View PostTimplarualin, on 31 octombrie 2022 - 09:08, said:

vezi că sus la foarfeca mai ai un punct de unde dai presiunea la foarfeca,dai fereastra pe oscilație și ai bumbul acolo ,tot cu un imbus de 4 reglezi,dacă nu înțelegi, dă-mi un mesaj cu Nr de telefon și îți explic ce și cum
Am reglat si de acolo, niciun reglaj pare ca nu poate sa etanseze partea laterala dreapta sus. Intra aerul la fel indiferent de reglaj. Voi contacta o firma sau pe cineva care se pricepe. Daca aveti recomandari pentru Bucuresti sa imi lasati va rog un mesaj. Apreciez, multumesc!

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postbogumilandia, on 31 octombrie 2022 - 00:04, said:

Regimul de vara/iarna e o gogorita lansa pe facebook si poate fi incadrata cu succes in categoria “freaca-te cu usturoi pe genunchi si o sa alergi ca usain Bolt”
Hai dom-le, mă luați cu de-astea! Alea adevărate au și reglaje de primăvară/toamnă.

#15
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Pentru cei interesați, au venit de la firma de termopane și au modificat poziția blocatorilor. Unii mai sus și alții mai jos. Mutarea a fost de 1cm iar totul a fost perfect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate