Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

VAG suspenda comenzile in Ungaria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

Quote


De azi Porsche Hungaria a intrat în pauză, nu se mai pot lansa comenzi pentru Skoda, Seat, Volkswagen, Cupra.
În România încă funcționează configuratorul.

Configurator Skoda:
„Lansarea comenzilor momentan sunt suspendate din cauza dificultăților și a termenelor de livrări prelungite.
Prețurile afișate în configurator sunt doar cu titlu informativ, se bazează pe cea mai recentă listă oficială de prețuri a Porsche Hungaria, dar importatorul nu le poate garanta momentan, prin urmare nu este posibilă plasarea comenzilor la importator sau producător prin dealerii (importatorul nu acceptă comenzi).”


Primăvara, la scurt timp după ce au oprit configuratorul Skoda din Ungaria, au oprit și la noi, fiind relansat cu prețurile și configurațiile actualizate, mai scumpe.
Skoda Enyaq iV 60 - 38.820 EUR a ajuns la 44.416 EUR
Skoda Enyaq iV 80 - 47.609 EUR a ajuns la 50.344 EUR


Quote

Nici la Dacia Spring nu au prețuri garantate.
Tocmai săptămâna aceasta a fost nevoit un client să mai achite 800.000 HUF (cca 2000 EUR) în plus față de prețul din contract, dacă vrea să susțină comanda.
Altfel dealerul nu-i livrează.

De pe un grup Whatsapp, deci luati informatia cu un graunte de sare.

=====

De pe configuratorul Skoda.hu (google translate)

Quote

Dear Reader! Ordering a vehicle is temporarily not possible; the indicated prices are for information purposes only. Please read the detailed information!**

** The vehicle order is currently suspended due to protracted delivery difficulties. The prices shown in the configurator are for information purposes only, they are based on the latest official price list of Porsche Hungaria, but the importer cannot guarantee them at the moment, therefore it is not possible to place orders with the importer or the manufacturer through the dealerships (the importer does not accept orders). Please inquire about the possibility of placing orders in the future at our dealerships or check our website.
Please note that you can still indicate your order request at individual dealerships - based on the dealership's own decision. Inquire at our dealerships about the ordering and contract options currently available at the dealership.
The suspension of the order does not apply to vehicles that can be taken away immediately. Look for vehicles that can be taken away immediately on our website or inquire directly at our dealerships.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Pfaai...!  :ewwpu:
Mă îngrijorează situația.

#3
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Vor creste preturile si la tigai..

#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Chiar ma gandeam ca poate scade cererea la e-up si revine pretul la ceva de bun simț...

Edited by NikoroB, 30 October 2022 - 15:17.


#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 Ger0nimo, on 30 octombrie 2022 - 15:09, said:

Vor creste preturile si la tigai..

Vor crește? Wow!!! Pe ce lume trăiești, man? Prețurile au devenit deja nesimțite de 1 an și ceva...

Nu mai zic de extraordinarul termen de livrare pe care mi l-au dat acum 3 luni când am mers să cumpăr un fer de la VW: 54 săptămâni... Nu știam pe unde să fug mai repede: pe ușă sau pe geam. Nici nu mai știu dacă le-am dat bună ziua la plecare...

 NikoroB, on 30 octombrie 2022 - 15:17, said:

Chiar ma gandeam ca poate scade cererea la e-up si revine pretul la ceva de bun simț...

Vise, taică, vise!

#6
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007

 _R_A_D_U, on 30 octombrie 2022 - 18:09, said:


Nu mai zic de extraordinarul termen de livrare pe care mi l-au dat acum 3 luni când am mers să cumpăr un fer de la VW: 54 săptămâni... Nu știam pe unde să fug mai repede: pe ușă sau pe geam. Nici nu mai știu dacă le-am dat bună ziua la plecare...




Macar sunt sinceri, nu ca la coreeni unde mi s-a spuns 2-4 luni si am facut deja anul de cand astept si nu stiu cand si daca o mai primesc.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 crisstonne, on 30 octombrie 2022 - 12:25, said:

Pfaai...!  
Mă îngrijorează situația.
si pe mine :ewwpu:

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 vladcosmin, on 30 octombrie 2022 - 21:05, said:

... daca o mai primesc.
Poate o primești, dar, cine știe de cîte ori rulează ei banii tăi.

#9
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Bine ca mi-am cumparat masina noua (26.10.2022 am primit-o) si cu pret bun.
Nu va pune nimeni sa cumparati de la grupul VAG. Aveti alternative mai bune la grupul Renault. Este o sugestie!

#10
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.02.2022
"Nici la Dacia Spring nu au prețuri garantate."

Pai nici la noi nu este pretul garantat. Adica este garantat in euro, dar de platit platesti in lei la cursul din ziua platii, nu din ziua comnenzii.
Aceeasi situatie si in Ungaria, doar ca acolo preturile nu sunt afisate in euro ci in Forinti, si se ajusteaza la cursul euro. Si deoarece forintul s-a depreciat masiv in ultima perioada, cumparatorii resimt asta ca si o scumpire masiva. Dar inca o data, pretul este acelasi in euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate