Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Incalzire atelier cu aeroterma pe motorina

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Cred ca nu am citit bine ! Ai 1 grad celsius cand afara sunt -18 grade celsius in baraca aia ?? E cumva la 2 m in pamant ??
La volumul din atelier (220 mc!) iti trebuie peste 12 kw sa dezgheti apa ...la -18 grade celsius afara

Edited by mihaiC1, 30 October 2022 - 14:16.


#20
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cat de inalt e atelierul? Am vazut eficienta unui sistem radiant de incalzire agatat de tavan. S-ar putea face utilizand un elicoidal de aluminiu diametrul 200mm suspendat la 0.5 - 1m de tavan, in forma literei U in plan orizontal, care intra si iese din atelier si prin care circula aer firbinte. Elicoidalul fixat cu coliere de un U din teava patrata care coboara prin cativa montanti din tavan. Aerul fierbinte produs cu un arzator de gaz(am vazut eu).

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostGer0nimo, on 30 octombrie 2022 - 15:01, said:

Cat de inalt e atelierul? Am vazut eficienta unui sistem radiant de incalzire agatat de tavan. S-ar putea face utilizand un elicoidal de aluminiu diametrul 200mm suspendat la 0.5 - 1m de tavan, in forma literei U in plan orizontal, care intra si iese din atelier si prin care circula aer firbinte. Elicoidalul fixat cu coliere de un U din teava patrata care coboara prin cativa montanti din tavan. Aerul fierbinte produs cu un arzator de gaz(am vazut eu).


Ce reprezintă acest "elicoidal" ?

#22
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
https://www.dedeman....50-mm/p/3000740

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostInginerul_bv, on 30 octombrie 2022 - 09:13, said:

Un lucru e cert, la mistocareala si discurs zeflemitor, romanii sunt campioni.
De ce-ai mai comenta daca nu ai nimic a spune? Mai ales ca am ferma convingere ca nici n-ai citit titlul topicului sau comentariul meu pe de-a intregul. Am zis ca incalzesc 10-12 ore pe saptamana si n-o fac la 21 de grade ci 15-16 cat sa pot lucra.
Ok. .
Se vede ca vrei sa inventezi gaura din macaroana. Poate mi-am pus și eu astfel de întrebări "existentiale". Ca "lovitura" energiei este dureroasa. Însă,  încă de mult timp, am învățat treaba cu a alege 2 dintre ieftin, bun și repede.
Tine-o tot asa

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostGer0nimo, on 30 octombrie 2022 - 16:49, said:


Am înţeles, este un tub de aluminiu gofrat pe care unii îl foloseau pe post de radiator.

#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postcristobob, on 30 octombrie 2022 - 17:32, said:

Ok. .
Se vede ca vrei sa inventezi gaura din macaroana. Poate mi-am pus și eu astfel de întrebări "existentiale". Ca "lovitura" energiei este dureroasa. Însă,  încă de mult timp, am învățat treaba cu a alege 2 dintre ieftin, bun și repede.
Tine-o tot asa
Tu fie nu intelegi ceea ce citesti din ceea ce scriu eu, fie esti genul caruia ii place sa aiba dreptate si sa dea peste nas oricui. In oricare din cazuri, de cumparat, am cumparat jucaria. Ce ma interesa pe mine de fapt, e daca ar functiona cu ulei hidraulic uzat. Restul comentariilor legate de macaroane si alte feluri de mancaruri, nu prezinta importanta pentru mine.

#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Daca ai cumparat jucaria asteptam sa o testezi si sa ne povestesti si noua.
Dupa mine ... chiar si la un consum de 3 - 4 ori mai ridicat (fata de 0,2 litri/ora) tot merita atat timp cat reuseste sa faca treaba.
Daca ar fi necesara recomandarea unei solutii noi as spune ca aparat (ete) de aer conditionat ar fi solutia optima ... incalzesc rapid aerul ... ventileaza, etc ... in plus sunt bune si vara cand ai nevoie sa racoresti.
Bafta

Edited by Tarzy, 31 October 2022 - 06:16.


#27
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostmihaiC1, on 30 octombrie 2022 - 14:14, said:

Cred ca nu am citit bine ! Ai 1 grad celsius cand afara sunt -18 grade celsius in baraca aia ?? E cumva la 2 m in pamant ??
La volumul din atelier (220 mc!) iti trebuie peste 12 kw sa dezgheti apa ...la -18 grade celsius afara
Cum am 1 grad celsius? Foarte simplu, am mai spus si mai devreme. Structura metalica, osb de 18 mm, polistiren de 10 cm cu densitate mare, izolata inclusiv fundatia pana la -40 de cm, vata minerala in acoperis de 15 cm. Cum ai ajuns la aceste calcule? Pentru un 18 grade, adica mai mult decat am eu de gand sa ridic temperatura, necesarul ar fi de ~9 kw. Am ferma convingere ca va face 16 grade lejer.

Attached Files

  • Attached File  2333.JPG   21.27K   20 downloads


#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Calculul de 2,5 kw termici / 50mc e facut de oameni care vand si instalat in case cu pereti de 30 cm grosime si izolatie de peste 15 cm.. sa obtii 20 grade C la interior cand afara sunt - 15 grade C...

Edited by mihaiC1, 31 October 2022 - 08:50.


#29
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu vreau 15 grade cand afara sunt -5 sau -10. L-am comandat, il instalez si va tin la curent cu rezultatele daca sunteti curiosi.
Daca intelegeti poloneza, urmariti clipul asta. In principiu, omul zice ca e foarte multumit de ce caldura ii da si cat consuma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tQPdrb5Y0fA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,733
  • Înscris: 12.08.2008
Apropo de ulei .. daca era tractor Leut mergea si cu ala ars in tigaie.. Ca sfat cumpara motorina de calitate sa iti dea 9kw la un consum 1l/h ca sa nu iti strice injectorul. Mai bine faceai un godin cu picurator pe vatra...

Edited by mihaiC1, 31 October 2022 - 09:32.


#31
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
M-am gandit sa fac si godin care sa functioneze cu ulei ars, da' e mai complicat cu aprinderea. Plus de asta, eu nu lucrez decat un maxim 10-12 ore pe saptamana acolo, doar ocazional sa zici ca lucrez 3 zile la rand cate 8-10 ore. Aeroterma asta o s-o setez pe minim 5 grade ca am si baie in garaj cu wc si chiuveta si desi pana acum am avut noroc sa nu scada sub 1 grad temperatura, mai bine sa dorm linistit.
Nici gauri prin pereti n-o sa fac, o sa scot un geam, pun panel in loc si fac o gaura mai mare si niste flanse metalice intre care pun vata bazaltica si la fel si intre evacuare si flanse ca sa nu am probleme cu topitul panelului. Sigur ca deocamdata n-o sa ma joc sa-i bag ulei in loc de motorina, dar daca vad ca consuma mult.....cred ca incerc o combinatie de motorina cu ulei.

Edited by Inginerul_bv, 31 October 2022 - 11:13.


#32
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
La 9kw la litru de motorina da undeva la 80+ de bani pe kw.
Contract la hidroelectrica si direct pe curent e aceiasi afacere.
Nu pute, nu riscuri fiabilitate foarte mare.
Asta daca ai trifazic si putere mare instalata.
Semineu pe peleti dar e scumpa investitia.
2 AC-uri de 24k btu, scumpa investitia dar iesi la 1/3 consum de curent.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Mai bine il luai mai ieftin de la Vevor,e aceeasi chinezarie.Posted Image

#34
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Scoti un geam, faci panel si evacuarea o faci prin tub grofat de hota, cu diametru de la 50 in sus.
Acel burlan da caldura si el din esapament.La 2m distanda tubul nu mai este firbenti, deci gazele au cam cedat toata caldura , se poate scoate pe geam afara.

#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Vrajeala asta cu soba cu ardere completa nu am muscat-o acum 20 de ani cind erau in voga sobele pe kerosen cu ardere completa.....Pe kerosen putzea si scria in prospect ca se folosesc in garaje sau alte incaperi VENTILATE,deci apa de gura.Apoi au facut ca romanii cu peletii,adica au scumpit kerosenul,ce din nastere putzea si nu era recomandat in spatii inchise.Daca esti fan gunoaie chinezesti ce promit marea cu sarea o puteai lua de pe aliexpress pe la 700 lei cu trimitere moka....Posted Image

#36
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostMelteanu, on 31 octombrie 2022 - 11:25, said:

Mai bine il luai mai ieftin de la Vevor,e aceeasi chinezarie.Posted Image
Asta nu e chinezarie, e polonez. Am mai folosit de la aceeasi firma un tun de caldura pe gaz acum multi ani si-a fost foarte bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate