Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Tuse persistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
De vreo 6-7 ani tusesc. Tusea este episodica, sa zicem o saptamana pe luna. Simt cum mi se ususca gatul, am senzatia ca ma gadila ceva si tusesc. Daca vorbesc mult, mi se usuca gatul si tusesc. Nu-i o tuse seaca, dar nici nu imi vine sa scuip. Nu tusesc noaptea.
Primul suspect a fost sinuzita. mai precis, am crezut ca am gatul iritat de la secretiile de la sinuzita. am fost la mai multi ORL-isti, am facut radiografii care au confirmat sinuzita si mi-au dat tratament cu antibiotic.  Tusea nu a trecut. Ba, mai mult, a doua oara, de la antibiotic am facut candida in gura, senzatia de uscaciune in toata cavitatea bucala s-a accentuat, s-a accentuat si tusea. Am tratat candida cu nistatina si vreo 3 luni n-am mai tusit.
Ultimul ORL-is s-a uitat cu o camera in gat, n-a vazut modificari semnificative dar  mi-a dat inhalatii cu metadexazona+fluimucil, 10 zile. In a 8-a zi am tusit. rau.

Am fost la pneulmologie (o fi astm ?!?!?), spirometria mi-a iesit peste medie (chiar 120%), medicii m-au ascultat, nu au auzit nimic. am facut raze, nu s-a vazut nimic, am facut CT, nimic anormal. mi-au dat niste pastite naturiste - ASTHA, tusea persista

Am fost la alegolog, am alegie clara la praf si redusa la acarieni. Acum eu nu spun ca tusea n-are legatura cu praful, dar mi-am renovat apartamentul si 6 saptamani am stat in praf, fără sa tusesc mai mult decat inainte. am luat si tratament odata (claritin cu nu stiu ce), la finalul tratamentului, am tusit iarasi.

Am incercat si cu miere si produse de miere (polen, capaceala), nici un efect de durata, calmeaza tusea si atat.
Am incercat toate siropurile (muguri de pin, licheni de stanca, ceapa, etc.), tot la fel. Calmeaza tusea, dar nu ma ajuta sa scap de ea.
inhalatiile cu produse aromatice parca au un efect mai bun (probabil calmeaza secretiile de la sinuzita), dar tot nu elimina tusea.
Dimineata un ceai mare si fierbinte (nu conteaza de care) ma ajuta sa vorbesc fara tuse cateva ore. Apoi, alt ceai.
Nu am reflux gastric (nu am arsuri, am iesit negativ la helicobacter, nu tuseasc noaptea).

Ce idei mai aveti?
- se poate scapa de sinuzita? antibioticele mi se pare ca doar o amelioreaza, nu o elimina.
- as reface testul de alergie (inteleg ca exista un test mai complex).
- ar ajuta un CT la gat?

#2
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Unpopular opinion:
Poate fi si tuse (partial) psihogena. Cel mai bun indiciu care m a facut sa ma gandesc la asta e ca nu se manifesta si in somn. Totusi ar trebui sa ai un partener de somn care sa confirme asta.

Incearca si un consult psihiatric daca poti.

https://www.ncbi.nlm...les/PMC5394006/

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
Da, o idee buna...

#4
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Poate te ajută asta: https://www.saltmed....atament-natural
https://inhalator-salin.ro/
https://salregia.ro/
Și mersul la salină, bineînțeles.

Edited by onisifor12, 29 October 2022 - 20:41.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai nevoie de un mediu curat, fara praf. Ai ceva alergie. Nu stiu in ce masura te-ar ajuta acasa un purificator de aer sau cum i se spune. Mergi si la salina daca poti pentru cateva zile + la munte.
Iar remediile naturiste (siropuri, miere, polen, etc) nu iti fac rau, continua.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Analize complete de alergie ca prim pas.

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Cu animalele cum stai? Ai câini/pisici etc.?

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
nu am animale de casa.
am fost la munte asta vara, eram in saptamana in care tuseam, am tusit de am rupt. atunci m-am gandit ca poate e alergie si s-a declanasat de la vreo planta de munte motiv pentru care ar trebui sa refac testul pentru alergie. la primul test nu mi-a iesit alergie la polen.
la salina nu am fost (e in program, in decembrie).

Edited by strongsss, 29 October 2022 - 21:24.


#9
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Deci ai exclus problemele pulmonare si sinuzita...
Ar mai putea fi o alergie (la te miri ce), o imunitate scazuta (care te face sa agati orice virus), un inceput de diabet (provoaca uscaciunea gurii), esofagita de reflux (cu asta trebuia sa incep - irita caile respiratorii), o problema cardiaca (care sa cauzeze o insuficienta si poate genera tuse fara expectoratie), o problema cu glandele salivare (hiposecretie -> uscaciunea gurii).

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
Am exclus plamanii, dar n-am exclus sinuzita. Am luat tratament de doua ori cu antibiotice, dar nu mi-a trecut sinuzita. De aceea am si intrebat daca se poate scapa de sinuzita cronica.
Nu m am gandit la treaba cu diabetul, o sa aprofundez, mereu am avut glicemia sus, desi nu mi plac dulciurile.
Nu stiu ce sa zic cu imunitateatea, nu racesc decat o data la doi trei ani, nu am nici o boala cronica,  nu s a luat nici covidu de mine (am stat cu nevasta mea in casa cand ea a avut covid, forma grea, eu nu l am luat - n am avut nici simptome, nu a iesit nici la PCR, nici la testul de antigen).
Pentru reflux am facut doar testul de helicobactor, negativ, iar imi spun medicii ca ar trebui sa tusesc in somn, sau ma rog, cand stau culcat, ceea ce nu se intampla.
Pentru insuficienta glandelor salivare, o alta ideea buna, am sa-mi fac un program de baut apa. Beau putina apa spre deloc. Daca nu imi fac ceai dimineata, sunt zile, inclusiv vara, cand nu beau nimic pana la 5-6 dupa amiaza.
Nu simt nevoia sa beau apa.

Edited by strongsss, 30 October 2022 - 07:38.


#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Înseamnă destul de clar că nici nu le rupi cu sportul. Pune un pic plămânii ăia la treabă, bagă niște ture de parc jogging sau bicicletă, cât să te „ardă” un pic de la efort: vezi dacă se schimbă ceva.
Ăia doi litri de apă pe zi sunt recomandare, dar sunt oarecum „obligatorii”. Îi poți începe cu un pahar cum te trezești, primul lucru.
Nu ai zis dacă ești fumător. Dacă da, e clar de la ce e.(sau dacă stai în mediu în care se fumează)

Edited by onisifor12, 30 October 2022 - 10:09.


#12
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Probabil alergie, vara calduroasa si uscata le-a exacerbat. Acum toamna alergia e la ambrozie si pelin, care au valori ridicate. Aerius, Xyzal, Claritine, se pot lua fara reteta. Incearca Aerius, daca simptomele se amelioreaza in cateva zile ai descoperit ca esti alergic si la ambrozie/pelin.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
probabil o alergie la ceva mai putin cunoscut. am colegi alergici la ambrozie, nu e la fel. de altfel, am luat o serie de medicamente claritin cu aerius, o luna, fara nici o influenta asupra tusei, dar sunt dispus sa mai incerc.
nu sunt fumator. inainte nu ma deranja fumul de tigara, puteau sa fumeze 10 oameni in 10 metri patrati. am lucrat intr-un santier, exact asa era dimineata, cand era frig afara. acum, daca dau peste fum de tigara, tusesc.
nu le am cu sportul, in schimb fac efort fizic destul de mult, mai ales in week end. azi am taiat vreo tona de lemne cu drujba si le-am spart. am baut apa o singura data.
pot urca pe munte, pe trasee considerate dificile, fara sa suflu. daca uit sa iau apa cu mine, asta e, o sa imi crape buzele si gata.
privind retrospectiv, problema cu apa o am dintodeauna. cand eram adolescent imi ajutam parintii la munca campului si luam cu noi o sticla de apa de 1 litru, de om. asta era apa pe toata ziua.
nu beau apa si nu transpir, ceea ce, evident, nu e de bine.

 onisifor12, on 30 octombrie 2022 - 10:06, said:

Înseamnă destul de clar că nici nu le rupi cu sportul. Pune un pic plămânii ăia la treabă,


#14
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 strongsss, on 30 octombrie 2022 - 07:35, said:

...
Nu simt nevoia sa beau apa.
Problema asta o am si eu. Nu simt nevoia de a bea apa si efectiv uit sa beau...
Pentru sinuzita, mai ales daca nu a trecut dupa doua cure de antibiotic, trebuie sa depistezi mai intai ce o cauzeaza.
Refluxul esofagian poate fi implicat atat in afectiunile gatului cat si sinusurilor, sinuzita mai poate avea legatura cu dantura, poate fi si de natura alergica, inclusiv datorata unor paraziti. Tratamentul cu antibiotic si atat poate fi inutil, mai trebuie pe acolo un antiinflamator si un antihistaminic.
Face bine mestecatul (guma de mestecat) si caldura umeda, nu uscata, inhalatiile cu plante medicinale sunt recomandate (musetel, cimbrisor de camp, etc.). Cica inhalatiile cu fan (chestia aia cosita care se da la animale peste iarna) ar fi iarasi foarte eficiente.
Dar, dupa cum descrii tusea, eu nu cred ca e de la sinuzita. As repeta de mai multe ori exudatul faringian si as face un coproparazitologic (repetat la 1 saptamana), sunt analize pe care oricum e bine sa le faci.
Incearca si ceaiul de "Trei frati patati", daca nu cumva l-ai incercat deja. Nu concentrat, o lingurita la cana, nu ce spun aia in prospect.

Edited by Lexon, 30 October 2022 - 17:57.


#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

 strongsss, on 30 octombrie 2022 - 16:38, said:

acum, daca dau peste fum de tigara, tusesc.
Asta e oarecum bine, că nu tolerezi cum ar veni. Se face cancer pulmonar și de la fumat pasiv.

 strongsss, on 30 octombrie 2022 - 16:38, said:

nu le am cu sportul, in schimb fac efort fizic destul de mult, mai ales in week end. azi am taiat vreo tona de lemne cu drujba si le-am spart. am baut apa o singura data.
Încearcă să schimbi un pic rutina când faci muncă de genul. Să te hidratezi un pic periodic. Tăiatul lemnelor implică și praf cumva, oricât de igienic e mediul unde le tai, de exemplu pe ciment. Mai ales dacă sunt uscate cum trebuie. Zic și eu.
Când mai bei ceai fierbinte, încearcă să îl bei cu o lingură de margarină sau unt, după preferința alimentară.

Edited by onisifor12, 30 October 2022 - 21:35.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
"Trei frati patati" sa fie.
si evident, maine ma voi programa la alta serie de analize.
Imi poate recomanda cineva un test complex pentru alergie, care sa fie de incredere?

 Lexon, on 30 octombrie 2022 - 17:51, said:

Incearca si ceaiul de "Trei frati patati", daca nu cumva l-ai incercat deja. Nu concentrat, o lingurita la cana, nu ce spun aia in prospect.


#17
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.05.2005
Buna ,ma intereseaza cum evolueaza investigatiile?

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
un sir intreg de probleme m-au tinut departe de casa si mi-au subtiat semnificativ cardul, asa ca pana pe 10 decembrie am spus pas.
dupa 10 zile de inhalatii cu dexa+fluimucil m-am simtit mai bine, dar saptamana asta tot am avut o repriza de 3 zile de tuse. daca ma uit cand am initiat topicul și ce am scris acolo, tusea a venit la vreo luna dupa accesul celalalt.
fiind plecat, am profitat de o cunostinta medic care m-a trimis la alt medic, orl-ist, care, dupa o investigatie sumara  mi-a zis ceva de forma sinuzita cronica + fond alergic +o anumita conformatie a gatulului = tuse. mi-a recomandat si el reducerea fondului alergic, ceea ce insemana sa fac neaparat testul acela complex si apoi vom vedea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate