Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Echipamente pt home network

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Salut, am acasa urmatoarea arhitectura de retea:

Sunt in dubiu daca sa merg pe 10gbps. Am folosit cablu cat6, deci ar fi posibil.
Daca as avea nevoie de doar un switch, poate ca as face pasul, dar deocamdata bugetul e cam sleit dupa renovare.
Poate o solutie 2.5gbps sau 5gbps ar fi posibila.

A doua intrebare se leaga de managed vs unmanaged. La un switch managed nu prea as folosi multe features
1) as pune camerele pe un VLAN ca sa le securizez daca am vreun access nedorit in retea. Oare nu e cam overkill?
2) as pune viitoarele IOT-uri / home automation pe alt VLAN.
3) As face LAG intre switch-ul de la parter si cel de la etaj. Totusi daca porturile sunt >=2.5gbps nu prea as avea nevoie.

Deocamdata am un Asus AC68 pe care l-as retrograda la stadiul de range-extender pentru curte/anexa.
Ce router/wifi sa aleg pentru "Wifi Router A"? Teoretic daca m-as indrepta spre ASUS as putea sa fac Mesh. Nu ma prea pricep la mesh.

Am nevoie de niste sfaturi de la oameni care s-au jucat cu d-astea. Ce este cu adevarat usefull si ce nu?
Cat de mult merita future-proofing-ul.?
In functie de asta probabil o sa am nevoie si de cateva sugestii de echipamente.

Mersi!

Attached Files



#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
14 terminale???

#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
14 prize de net. Trebuie cumva sa zic cate porturi vor fi ocupate in switch.
In realitate avem vreo 7-8 laptoape/desktoape + TV-uri

Edited by lyanna, 29 October 2022 - 20:14.


#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Daca in momentul asta nu simti ca ai nevoie atunci cel mai probabil nu ai nevoie ; 10 Gb/s are sens atunci cand se fac relativ des transferuri de volume mari de date altfel nu aduce nici o imbunatatire pt. un use case cu browsing normal + streaming + social media .

Daca ai face editare foto/video , modelare 3D , etc. si ai lucra cu fisierele direct pe un NAS ar avea sens insa altfel esti deja acoperit . Singurul use-case domestic ( si folosesc domestic cu destula larghete aici ) in care as vedea un avantaj la interfete multi-gig ar fi daca ai avea un Steam caching server local si mai multe desktop-uri gaming pe care ati descarca jocurile moderne care uneori depasesc 100 GB .
Future proof-ingul deja l-ai facut via cablarea structurata ; doar un sfat sa nu te zgarcesti la sfarsit la prizele din perete ca unele ieftine/proaste pot cauza probleme de conectivitate si degeaba ai cat 6 in pereti daca terminatiile sunt meh .

Daca chiar vrei sa investesti in retea mai mult beneficiu ai avea din securizarea ei prin segmentare pe VLAN-uri in functie de tipul traficului insa asta aduce din pacate cu ea niste probleme de cost din cauza IOT-urilor conectate Wifi ; pt. asta e nevoie de AP-uri care sa poata emite SSID-uri diferite cu VLAN-uri diferite in spate ceea ce inseamna echipamente prosumer/SMB/enterprise . Evident ca daca tot pui mai mult de 1 AP vei vrea si seamless roaming ( 802.11 r/k/v ) intre sateliti ceea ce te cam limiteaza la TP Link Omada sau Ubiquiti UniFi ca sisteme integrate de management & control al retelei (fara sa aducem in discutie solutii enterprise si preturile lor desi nici aceste 2 solutii nu sunt prea ieftine) .
Exista si varianta DIY cu router-e /switch-uri managed (aici poti gasi si optiuni cat de cat rezonabile ca pret si noi ) + AP-uri enterprise SH ( nu vrei sa stii preturile de catalog de noi ) dar asta presupune mai multa munca initiala pt. setup si cunostintele necesare .

In ceea ce priveste IOT-urile / Smart Home te-as mai intreba daca esti sigur ca vrei sa faci pasul chiar acum cand in sfarsit granzii au inceput in sfarsit sa se puna de acord si sa inceapa sa suporte nativ protocolul/mediul Matter care va permite interoperabilitatea produselor care acum sunt de o parte sau alta a baricadei (Apple HomeKit/ Google Home / Samsung SmartThings / Amazon Alexa / Tuya / etc.).

Pt moment in locul tau m-as rezuma la un sistem integrat Wifi cu compatibilitate seameles roaming 802.11 r/k/v (Deco M4 2pack/3pack in functie de configuratia casei ) pt terminalele compatibile (Intel wifi cards /Apple iPhone/ Samsung S/Z/Note + suport partial la modelele scumpe A series fiind terminalele care au implementate in firmware componentele software necesare pt. seamless roaming la restul fiind hit or miss  ) si eventual un NVR local sa nu-ti trimiti filmarile interne in cloud-ul producatorilor chinezi ; vad ca exista deja un rPI pe post de NAS .

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 me_iauras, on 30 octombrie 2022 - 10:44, said:

Daca in momentul asta nu simti ca ai nevoie atunci cel mai probabil nu ai nevoie ; 10 Gb/s are sens atunci cand se fac relativ des transferuri de volume mari de date altfel nu aduce nici o imbunatatire pt. un use case cu browsing normal + streaming + social media .
Daca ai face editare foto/video , modelare 3D , etc. si ai lucra cu fisierele direct pe un NAS ar avea sens insa altfel esti deja acoperit . Singurul use-case domestic ( si folosesc domestic cu destula larghete aici ) in care as vedea un avantaj la interfete multi-gig ar fi daca ai avea un Steam caching server local si mai multe desktop-uri gaming pe care ati descarca jocurile moderne care uneori depasesc 100 GB .
Future proof-ingul deja l-ai facut via cablarea structurata ; doar un sfat sa nu te zgarcesti la sfarsit la prizele din perete ca unele ieftine/proaste pot cauza probleme de conectivitate si degeaba ai cat 6 in pereti daca terminatiile sunt meh .

Mersi pentru confirmare, sunt constient ca nu castig nimic dpdv al browsingului/traficului.
Am facut un calcul, daca se uita 3 oameni simultan la un film 1080p si unul la 4k (avem doar un tv 4k) nu satureaza 1gbps. Sursa datelor.

Quote

Daca chiar vrei sa investesti in retea mai mult beneficiu ai avea din securizarea ei prin segmentare pe VLAN-uri in functie de tipul traficului insa asta aduce din pacate cu ea niste probleme de cost din cauza IOT-urilor conectate Wifi ; pt. asta e nevoie de AP-uri care sa poata emite SSID-uri diferite cu VLAN-uri diferite in spate ceea ce inseamna echipamente prosumer/SMB/enterprise . Evident ca daca tot pui mai mult de 1 AP vei vrea si seamless roaming ( 802.11 r/k/v ) intre sateliti ceea ce te cam limiteaza la TP Link Omada sau Ubiquiti UniFi ca sisteme integrate de management & control al retelei (fara sa aducem in discutie solutii enterprise si preturile lor desi nici aceste 2 solutii nu sunt prea ieftine) .
Exista si varianta DIY cu router-e /switch-uri managed (aici poti gasi si optiuni cat de cat rezonabile ca pret si noi ) + AP-uri enterprise SH ( nu vrei sa stii preturile de catalog de noi ) dar asta presupune mai multa munca initiala pt. setup si cunostintele necesare .

Eu ma gandeam sa pun IOT-urile in ssid-ul comun sau cel de guest daca nu suporta mai multe ssid-uri. Si apoi din AP sa asignez VLAN-uri pe baza mac-urilor fiecarui IOT. Asta implica ca AP-ul sa stie VLAN-uri. Din pacate astea consumer nu prea stiu. Poate doar cu firmware custom. N-am experienta in domeniul asta.
N-as vrea sa intru intr-un ecosistem (Omada, UniFi). Prefer sa le fac DIY.
Se poate o recomandare de routere care sa stie VLAN-uri eventual out of the box?
La 2 din cele 3 switch-uri imi trebuie neaparat 4 porturi de POE. Se poate o recomandare?
Daca tot am un Asuc AC68U, as prefera sa merg tot pe ASUS pentru routerul principal. Nu stiu daca mesh-urile de la diversi producatori sunt compatibile.\

Quote

In ceea ce priveste IOT-urile / Smart Home te-as mai intreba daca esti sigur ca vrei sa faci pasul chiar acum cand in sfarsit granzii au inceput in sfarsit sa se puna de acord si sa inceapa sa suporte nativ protocolul/mediul Matter care va permite interoperabilitatea produselor care acum sunt de o parte sau alta a baricadei (Apple HomeKit/ Google Home / Samsung SmartThings / Amazon Alexa / Tuya / etc.).

Pt moment in locul tau m-as rezuma la un sistem integrat Wifi cu compatibilitate seameles roaming 802.11 r/k/v (Deco M4 2pack/3pack in functie de configuratia casei ) pt terminalele compatibile (Intel wifi cards /Apple iPhone/ Samsung S/Z/Note + suport partial la modelele scumpe A series fiind terminalele care au implementate in firmware componentele software necesare pt. seamless roaming la restul fiind hit or miss  ) si eventual un NVR local sa nu-ti trimiti filmarile interne in cloud-ul producatorilor chinezi ; vad ca exista deja un rPI pe post de NAS .

De acord pt NVR local. Asa ma gandisem si eu.
Deocamdata nu mi-am bagat nasul in SmartHome. Sa termin cu mutatul si aranjatul si urmeaza sa ma joc si cu astea.
Singura cerinta dpadv ar fi sa nu ma inchid intr-un ecosistem sau sa iau ceva incompatibil cu mare parte din piata.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022

 lyanna, on 30 octombrie 2022 - 13:13, said:



Mersi pentru confirmare, sunt constient ca nu castig nimic dpdv al browsingului/traficului.
Am facut un calcul, daca se uita 3 oameni simultan la un film 1080p si unul la 4k (avem doar un tv 4k) nu satureaza 1gbps. Sursa datelor.
Un stream 4K pe netflix are 15.3Mbps, iar 1080p are undeva intre 3-7Mbps in functie de compresie. Probabil ca si pe youtube si oe restul platformelor de streaming este similar, deci indiferent la ce s-ar uita, 3 useri nu satureaza nici macar o conexiune fast Ethernet.


#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009

 lyanna, on 30 octombrie 2022 - 13:13, said:

Eu ma gandeam sa pun IOT-urile in ssid-ul comun sau cel de guest daca nu suporta mai multe ssid-uri. Si apoi din AP sa asignez VLAN-uri pe baza mac-urilor fiecarui IOT. Asta implica ca AP-ul sa stie VLAN-uri. Din pacate astea consumer nu prea stiu. Poate doar cu firmware custom. N-am experienta in domeniul asta.
N-as vrea sa intru intr-un ecosistem (Omada, UniFi). Prefer sa le fac DIY.
Se poate o recomandare de routere care sa stie VLAN-uri eventual out of the box?
La 2 din cele 3 switch-uri imi trebuie neaparat 4 porturi de POE. Se poate o recomandare?
Daca tot am un Asuc AC68U, as prefera sa merg tot pe ASUS pentru routerul principal. Nu stiu daca mesh-urile de la diversi producatori sunt compatibile.\

Din pacate optiunea cu un singur SSID si mai multe VLAN-uri e si mai "enterprise feature" comparat cu SSID-uri+VLAN-uri dedicate daca scopul e intr-adevar segmentarea retelei ; guest SSId-ul iar nu e o optiune pt. ca ori nu face decat sa nu fie nevoie sa-i spui cuiva parola la SSID-ul principal in schimb lasand apoi device-urile conectate la guest cu acces nelimitat in VLAN-ul principal ori foloseste client issolation care permite acces doar in exterior deci nu pot fi accesate IOT-urile de pe clientii folositi pt. control/monitorizare (smartphone/laptop) decat via servicii 3rd party man in the middle puse in internet .
In ceea ce priveste sisteme integrate DIY in special pt wireless nu prea exista optiuni ; cel putin nu pt. home-use (daca vrei sa implementezi SDN enterprise pt home-use nu-ti stau in cale). Exista implementari DDWRT/OpenWRT pt seamless roaming (802.11 r/k/v) dar e cam hit&miss cu device-urile suportate si stabilitatea .
In ceea ce priveste switch-rile cu PoE trebuie intai sa vezi ce fel de PoE au nevoie device-urile (presupun ca e vorba de camere) ; daca e vorba de device-uri compatibile PoE standardizat 802.3 at/af atunci un asemenea TpLinkar fi OK (atata timp cat te incadrezi in bugetul total de 55W ) .
Sistemele wifi integrate (mesh sunt doar cand legi AP-urile si cu backhaul wireless nu toate cablate) sunt per producator ; nu exista interoperabilitate momentan asa ca daca vrei sa folosesti ASUS-ul existent atunci tot ASUS trebuie sa iei ( desi ar trebui sa testezi daca metoda ASUS de sistem wifi cu roaming te multumeste ca au un sistem mai rudimentar) . De asemenea nu prea stiu sa fie capabile de VLAN-uri deci switch-ul recomandat ar functiona cel putin initial in mod single VLAN (dar am zis sa fie varianta managed pt. cand vei vrea si optiunea asta )



Quote

De acord pt NVR local. Asa ma gandisem si eu.
Deocamdata nu mi-am bagat nasul in SmartHome. Sa termin cu mutatul si aranjatul si urmeaza sa ma joc si cu astea.
Singura cerinta dpadv ar fi sa nu ma inchid intr-un ecosistem sau sa iau ceva incompatibil cu mare parte din piata.

Din fericire pt. Smart Home exista o varianta DIY foarte buna ; Home Assistent care poate rula intr-un VM/instanta docker/pe un rPi si via emitatoare/dongle-uri  ZigBee/Z-Wave poti integra o buna parte din diferitele device-uri de la diferitele ecosisteme proprietare .

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
IOT:
Oare pot sa folosesc ceva hardware mai batran?
Un router wireless vechi (pe care-l am prin casa) N300 Dlink 605L la care sa se conecteze toate IOT-urile, doar ele.. Asta-l conectez intr-un port de switch managed care ii da un VLAN. Asa am toate IOT-urile in acelasi VLAN.
Cred ca mai am un RPi modelB prin casa. As putea sa pun HomeAssistent pe el si doar asta are voie sa transmita in afara.

POE:
Inca n-am luat camerele. Trebuie sa fac ceva research pe tema asta. Cam cat consuma o camera?

WIFI:
Daca nu mai am IOT-urile pe Asus-ul vechi, nu mai am nici probleme. Corect?
O sa-l pun in mesh cu un router nou (probabil tot ASUS).
Am citit ca mesh-ul de la ASUS stie 802.11k/v. Trebuie sa citesc ce inseamna 802.11r si daca stie si d-asta.
M-am uitat prin meniuri si stie "ethernet backhaul". Deocamdata n-am inca unul sa testez cum merge. Daca e doar wireless backhaul n-am facut nici o treaba ca nu vreau sa-mi injumatatesc wireless-ul.

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
IOT:
La nivel teoretic e o optiune si asta ( daca intr-adevar un AP poate acoperi cu semnal toata casa ) ; de luat totusi in considerare ca asa vei avea inca un AP cae emite in casa deci daca ai clienti (laptop / telefon) care stiu doar wifi N 2,4 GHz vor avea performante usor mai scazute din cauza zgomotului suplimentar fata de conexiunea lor cu AP-urile pt. uz general .
Poti incerca Home Assitant si pe rPi model B daca e gen 3/4; pt. gen 1/2 hardware-ul e cam slab . De asemenea trebuie avut in vedere ca Home Assistant e un software gandit sa interfateze in general cu echipamente care sunt bazate pe protocoale standard de comunicatie (Zigbee/ ZWave) care implica comunalitate . Pt. IOT-uri cu comunicatie Wifi exista plugin-uri pt. chestii mai populare dar nu pt. orice chinezarie care depinde de o aplicatie obscura pe telefon fara API publicat de control .

Camere :
Intai te hotarasti ce camere vrei si abia apoi iei si switch-uri PoE (sau nu) ; exista standardele generale de alimentare via ethernet 802.3 at/af/bt insa nu toti producatorii creaza device-uri (camere/AP-uri/senzori) compatibili . Unii implementeaza standarde proprietare care au ori switch-uri dedicate ori power-injectoare proprii deci pana nu te hotarasti ce camere vrei nu are sens sa iei switch cu PoE ca s-ar putea sa fie incompatibile .
De asemenea daca iei sistem complet NVR+camere exista unele NVR-uri cu porturi eth dedicate incluse cu PoE intr-o topologie in care camerele sunt conectate direct la NVR si doar NVR-ul e conectat la restul retelei .


Wifi:
Daca ai gasit ceva documentatie care sustine ca ASUS-ul suporta si 802.11 r/k/v (sau macar o parte din ele) public-o aici ; cel putin eu nu am vazut nici un astfel de suport la ei pt. AIMesh-ul care poate fi implementat pe router-ele lor .

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi si daca emiti mai multe ssid-uri scazi performanțele. Asa cu un ap separat poti seta un canal fix, 20Mhz si aia e.

Pentru cativa senzori probabil că nu-i nevoie de throughput >1Mbps, iar zgomotul de la vecini probabil ca-i oricum mic din moment ce-i vorba de casa si nu de bloc.

#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Referitor la wifi, am gasit post-ul asta de la Merlin:
https://www.snbforum...28/#post-719912

si comentariul pe forum-ul asta:
https://dongknows.co...imesh-overview/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate