Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

motoare 1.6 gdi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Salutare,

Va rog sa impartasiti cu mine experintele voastre legate de motoarele 1.6 gdi, stiu ca la Hyundai si Kia sunt aceleasi. Nelamuririle mele ar fi:

1. 1.6 gdi hyundai/kia are vreo legatura cu 1.6 benzina de pe Mitsubishi asx?
2. Fiind cu injectie directa, se poate monta gpl si motorul se descurca bine cu gpl?
3. Auzisem ca la motoarele cu injectie directa, in caz de gpl, nu se poate decat cu benzina si gpl concomitent, ceva de genul 40-60%. E adevarat?

Sper sa iasa o discutie productiva. Si inca ceva, ma refer la masinile din perioada 2011-2012.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
1. N-au nici o legatura intre ele.
2. Da
3. Da, se face un fel de amestec. De exemplu la 8% gpl , poate consuma 1% benzina. (+/-)

Daca vrei benzinar pe gpl, te-as sfatui sa cauti un MPI (motoare MPI ajunse pe la euro 5 sunt: 1.6 de la VW, 1.6 Renault, 0.9 turbo Renault si mai sunt la japoneze).

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
1.6  mpi de la Renault m-ar fi interesat, dar am vazut ca l-au cam scos. 1.6 Sce am vazut, dar am auzit ca ar avea probleme cu consumul de ulei. E adevarat? De 1.2 tce nici nu mai vorbim...
Chiar sunt intr-o dilema, nu stiu ce benzinar pretabil la gpl sa gasesc intre 2012-2015.  Sa inteleg ca 0.9 tce ar fi si el bunicel...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1.3 tce de pe Duster 4x2

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 MembruAnonim, on 30 octombrie 2022 - 19:09, said:

1.3 tce de pe Duster 4x2
Benzinar pretabil la GPL, intre 2012 si 2015....Posted Image

 stefan0011, on 30 octombrie 2022 - 18:53, said:

Sa inteleg ca 0.9 tce ar fi si el bunicel...
E un motor MPI turbo, fiabil (sunt suficiente exemple care au trecut de 300k fara probleme majore), suficient de faşneț pe caroserii de clasa mica, usor de trecut pe GPL. La Dacia se poate gasi cu GPL chiar din fabrica.

Edited by DannyMC, 30 October 2022 - 19:35.


#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

 DannyMC, on 30 octombrie 2022 - 19:34, said:

Benzinar pretabil la GPL, intre 2012 si 2015....Posted Image



Sunt motoare aspirate natural benzina in sectorul 2012 si 2015 pe Toyota Corola, Avensis si Prius. Motoare 1.6,1.8,2.0 care se preteaza la GPL.Cel mai apreciat este cel de 1.8(129 sau 147CP) ca fiind cel mai echilibrat .Sunt multe taxiuri care au facut foarte multi km fara nici o problema,adica cifra de 1 000 000 de km.Se regasesc astfel de masini cu milionul de km pe site/blog de profil.Bineinteles conteaza foarte mult tipul de instalatie care este compatibila montata/reglata/configurata de profesionist ca sa fie perfect compatibila/testata cu tipul respectiv de motor.In Bucuresti ,Ploiesti si Buzau sunt cativa meseriasi acreditati de LandiRenzo,Tomasetto,Prince. Sunt producatori asiatici care scot masini noi si in momentul de fata cu motoare benzina aspirate natural,deci compatibile cu GPL.

Edited by PiticVerde, 31 October 2022 - 12:28.


#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Am uitat sa specific,japonezii de la Toyota nu realizeaza motoare cu cel mai bun consumPosted Imagedin contra ,la acest aspect au un bila neagra.Ei se axeaza  mai mult pe fiabilitate si rezistenta.Daca doresti un motor pe benzina cu un consum foarte bun ,chiar absolut fenomenal de bun ce rivalizeaza  si cu cele diesel sunt cele TSi,TFSi,numai ca acelea nu se preteaza la Gpl dar vin si cu multe probleme din nefericire.

Edited by PiticVerde, 31 October 2022 - 13:21.


#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Raspunsul meu era pentru cmzo si era una din cererile initatorului dintr-o postare anterioara.
Ideea e ca 1.3 TCe nu indeplineste nici una din cereri, nu e nici din perioada specificata si fiind cu injectie directa nu e chiar usor de trecut pe GPL.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci 0.9tce pus pe Clio sau Dacia e ce trebuie pentru GPL Posted Image  Daca nu, un 1.6 Renault (nu stiu cel de Nissan cum e, am inteles ca mai are probleme) sau de la Toyota 1.33/1.6/1.8

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate