Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

2 surse internet - se pot combina pentru marirea benzii?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Va salut
Voi avea o problema pe care as vrea sa o rezolv in favoarea mea.
In acest moment am internet 1GB pe fibra de la Orange , TV si 2 mobil ( abonament  valabil inca 1,5 ani)
De la Telekom am de multi ani TV satelit si detin 4 receivere PVR HD personale. Am ajuns sa platesc 111 lei pe luna ca abonament expirat. Am vorbit cu ei pentru o oferta si mi-au spus ca nu exista oferta numai TV satelit ci un pachet internet fibra 1GB+TV satelit+telefonie fixa si cea mai ieftina varianta este 50 lei/luna
Acum, o sa am 2 surse de internet fibra de 1GB. Cum as putea optimiza acest lucru?
Mentionez ca stau la casa si am retea interna . Semnalul e preluat de la routerul Huawei al Orange si dus pe cablu la ruterul ASUS RT-AX88U care deserveste WI-Fi in mare parte casa si un extender ASUS N-66U in sufragerie. ( am aparate in retea legate LAN si WiFi ... PC , notebook, NVR, cateva camere IP, smart TV-uri...)
Cum as putea folosi a doua sursa de internet pe care o voi primi? Pot sa o integrez in reteaua mea locala sau voi crea 2 doua retea ? ( nu ma incanta, ca astfel nu voi putea sa accesez device-urile cre ar fi in retele diferite.
Multumesc

#2
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Nu se pot combina pentru mărirea vitezei.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Pai Telekom aia cu fibra nu-s tot Orange ?

Cauta router cu link aggregation daca vrei sa combini vitezele sau cu load balancing daca vrei sa imparti traficul sau sa faci backup, dar trebuie echipamente multi-wan si nu stiu daca merita, oricum nu va merge cum crezi tu decat in speedtest.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Tu plătești 111 lei lunar la tv satelit Telekom? Acum Orange. Pt 4 PVR personale?
Ești client model
Plătesc 25 lei lunar la TV DTH Satelit fostul Telekom.

Au zis că vin cu fibra nr2 de la OROC? Și tu ai acum fibra nr1 de la ORO?

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Poate omul are mai multe pachete :huh:

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ce "pachete"? Extraoptiuni? Ce sa fie? Xxx, HBO, ce mai e?

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
Nu prea le poti combina. adica poti, dar nu se insumeaza vitezele.
eu as separa camerele IP si NVR pe un router si restul echipamentelor pe alt router.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Se pot combina daca ai clienti diferiti sau un client descarca din mai multe surse simultan (trimite routerul cereri spre diverse IPuri prin provideri diferiti).

Cum insa ai depasi 1 Gbps, se complica treaba.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Cu un router bun am impresia că poți ușor să faci balancing pe torente, barem măcar cât conexiunea principală să nu se gâtuie. Dar avantajul îl vei sesiza rar.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,664
  • Înscris: 21.03.2020
Cel mai bine e sa inchizi combinatia ala de satelit la pret de rahat. vinzi si decodoarele si ramai pe plus

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022

 benis, on 29 octombrie 2022 - 18:08, said:

Cu un router bun am impresia că poți ușor să faci balancing pe torente, barem măcar cât conexiunea principală să nu se gâtuie. Dar avantajul îl vei sesiza rar.
E o strategie proastă fiindcă vei fi banat in scurt timp...

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Nu am știut, eu am basculat ceva vreme între wifi și date mobile la același torent și nu am fost banat.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Fiecare are regulile lui, insa in mod normal dacă faci trafic in același timp de pe 2 ip-uri din clase diferite e ca si cum ai partajat contul cu un prieten.

#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Nu te ajuta la nimic, in primul rand, iti ajunge 1G ori de la ORO ori de la OROC. Acel 1 G suplimentar, nici ca back-up nu este bun, deoarece folosesc acelasi suport. Asa ca asteapta sa expire contract, probabil ca la urmatoarea scumpire vei putea rezilia.

#15
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
De fapt nu ati inteles. La contractul cu telekom pe satelit nu pot sa renunt ca va trebui sa arunc 4 receivere PVR HD, cu inregistrare pe HDD, proprietate personala, nu inchiriate. 2 antene cu lnb-uri..La satelit nu renunt pentru ca daca plec in strainatate in grecia ( stau in fiecare an 1 luna din 15 aug -15 sept ). Iau cu mine receiverul si o antena ofset mica si vad toate programele. Ne avand contract in derulare, au ajuns cu pretul la 111 lei. Acum ofera fibra+satelit+fix cu 50 lei. Asa pot pastra receiverele.
De la orange am pachet internet fibra 1GB si TV full pe 2 CI incluse cu 8 euro pe luna (la oferta) si tot oferta 2 cartele 'smart plus 20' la 10 euro fiecare.
Eu ma intreb doar cum pot sa utilizez cele doua neturi in asa fel ca dispzitivele logate pe fiecare din ele sa se poata vedea una pe alta in reteaua interna. Adica sa nu trebuiasca sa schimb logarea dispozitivului pe cealalta retea sa pot sa accesez alt dispozitiv care e logat pe celalalt internet. Viteza nu ma intereseaza sa creasca, poate doar largimea benzii
Cam se gatuie banda... 7 camere IP HD care transmit la NVR, 2 notebook care functioneaza concomitent, imprimanta de retea, PC , 3 smart TV pe care fac streaming  de pe notebook si smartphone, un BlueSound NODE 2i, si un SHELD Tv Pro 4k

Edited by ambra1, 29 October 2022 - 22:54.


#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da se poate, traficul local poate fi exclus din load-balancing.
Si da se poate si insumarea throughput-ului in anumite cazuri specifice si particulare asa cum s-a dat exemplu mai sus cu t/0/renti.
Ai nevoie de cel putin un router de stie load balancing.

#17
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
telekom=orange. nu o sa ai 2 abonamente de internet, doar unul singur

#18
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Raspunsul la numele topicului este da. Cauta omr.
https://www.openmptcprouter.com/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate