Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

S-a schimbat legea?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ma gandesc ca nu erau pomi scumpi(70-80 lei bc) ca statea cu poarta incuiata
Dubioasa interpretarea legii,eu tre sa fac gard ca la nebuni, dar animale si restul au voie de capu lor fara stapan.

#20
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Trebuia sa retina 2-3 carlani si gata,
Sa mearga ciobanu la politie.
Si da, sa-si ingradeasca proprietatea!

#21
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostPNX1, on 29 octombrie 2022 - 18:26, said:

Pai eu ce am pus mai sus?

Bun, ca nu ma lasă să răspund tuturor, încă, hai sa o luam pe rand.
Dacă caprele întra în proprietatea mea, sa vad cum intri după ele.
Ca nu ai voie sa intri fără acordul meu.
Si eu pot tine animalele toată perioada care pana rămâne ale mele.
Dacă la Dinca nu a putut întra politia, apoi nici la mine nu întra.
Revendicat nu înseamnă că trebuie să intre pe proprietatea ta după ele, este suficient să îți spună că sunt caprele lui și că le vrea înapoi, dacă nu le înapoiezi are motiv legal să te dea în judecată.

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Parte integrantă din Lege 287/2009

Fragment din Codul Civil din 2009.

Quote

Accesiunea naturală asupra animalelor
Art. 576. - Puneri în aplicare

(1) Animalele domestice rătăcite pe terenul altuia îi revin acestuia din urmă dacă proprietarul nu le revendică în termen de 30 de zile de la data declaraţiei făcute la primărie de către proprietarul terenului.
(2) Porumbeii, iepurii, peştii şi alte asemenea animale care trec pe fondul altui proprietar aparţin acestuia cât timp rămân pe fond, cu excepţia cazului în care trecerea a fost provocată prin fraudă sau prin artificii.
(3) Roiul de albine trecut pe terenul altuia revine proprietarului acestuia numai dacă proprietarul roiului nu îl urmăreşte sau încetează să îl urmărească timp de două zile.

Unde este lege nu este tocmeala, trebuia sa declari la primarie incidentul.
Acum depinde si de vecini...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 October 2022 - 19:28.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttavitu, on 29 octombrie 2022 - 18:52, said:

Revendicat nu înseamnă că trebuie să intre pe proprietatea ta după ele, este suficient să îți spună că sunt caprele lui și că le vrea înapoi, dacă nu le înapoiezi are motiv legal să te dea în judecată.
El crede ca poate deschide poarta si sa ademeneasca porcul, vaca, oaia la el in curte si gata s-a facut proprietar pe animale.

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPNX1, on 29 octombrie 2022 - 18:26, said:


Este o lege în sensul asta?

Era legea 333 din 2003.
Eu aveam probleme cu politia cind se fura ceva din echipamente si era tambalau cu legea asta tot timpul, ca de ce nu e paza, etc noroc ca era art 3 alin 3 si le dadeam in cap cu legea altfel incepeau ca ... amenda, etc.
Mai fain era cind ni se fura gardul...ce alarma sa-i pui la ala??? :D
Cred ca se refera si la persoane fizice aia.

#25
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostPNX1, on 29 octombrie 2022 - 14:51, said:

Suna un tip la politie ca ia întrat caprele vecinului în livada și ia ros pomii.
Politia spune să-și îngrădească proprietatea.
El spune ca o are ingradita, dar a lasat poarta deschisa sa între cu mașina și nu a mai închis-o.
Poliția spune sa o închidă și sa nu mai sune la 112 dacă nu e o urgenta ca o sa primească amenda.

Partea a doua.
Proprietarul terenului, îl suna pe proprietarul caprelor și îl înjura și îl amenință că îl bate si ii omoară animalele.
Omul se scuza și se duce după capre.
Dar, bătrân fiind se teme.
Asa ca trimite un copil iute de picior sa nu îl prindă proprietarul terenului.

Eu știu ca animalul care intra pe proprietatea altuia, poate fi sechestrat.
De ce politia nu a intervenit?
Lene sau sictil?
Sa schimbat legea cumva?

pai suna la politie si depune marturie.
Animalul ala de proprietar e puscariabil.

#26
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Daca animalele ti-au cauzat o paguba, te intelegi cu proprietarul animalelor sau iti recuperezi prejudiciul in justitie.
Chestia cu poarta deschisa e cam nasoala, duce catre o culpa comuna, dar mai nasoala mi se pare chestia cu animalele nesupravegheate, mai ales daca e casa la un drum principal.

Edited by Lexon, 29 October 2022 - 23:38.


#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Zici ca PNX traieste intr-o poveste cu prosti, ca aia a lui Creanga.

Un prost(sa zicem no.1), care are pomi in curte si probabil alte vegetatii dragi lui - lasa poarta larg deschisa, desi stie ca locuieste la dracu` in praznic, unde se plimba ursu` pe ulita.
Alt prost(no.2), lasa animalele libere , ca sa manance orice rahat gasesc, apoi sa vanda produse eco.
Animalele (ca nah, is animale) vad pomii yummy si se duc la papat. Ca e la oferta, cu acces liber.

Prostu` no.1 - suna la 112 (de parca viata cuiva ar fi in pericol) si se mira ca e pasibil de amenda. Apoi il suna pe  prostul no.2 cu tot tacamul de injuraturi si amenintari.
Ce optiuni avea, daca nu era prost gramada?
1. Inchidem poarta si asteptam.
2. Alungam animalele si inchidem poarta. Invatat lectia.
3. Daca am optat pentru 1 - atunci cand vine prostul 2 sa ceara animalele, il invitam inauntru, ii aratam pagubele produse si solicitam despagubiri. Calm, rezonabil, cu ceva martori prezenti.
4. Daca la varianta 3 nu se primesc despagubirile in termenul agreat - se solicita in instanta, cu ajutorul martorilor prezenti la discutie/invoire.

Prostu no.2 nu se duce personal sa discute cu prostul no.1 (de inteles, de vreme ce prostul no.1 l-a sunat cu amenintari) si trimite un tinerel sa ia animalele "pe sest". Si zice ca o sa-l reclame pe prostul no.1 pentru amenintari.
Ce optiuni avea, daca nu era prost?
1. Il suna pe prostul no.1, isi cerea scuze ca a scapat animalele de sub control si isi arata disponibilitatea de-a colabora la limitarea pagubelor
2. Se prezenta la poarta (inchisa?deschisa?) a prostului no.1 si isi cerea scuze ca a scapat animalele de sub control si isi arata disponibilitatea de-a colabora la limitarea pagubelor

Dar ei, fiind prosti gramada si salbatici, ce au ales? Sa se injure, sa se porcaiasca, sa se ameninte - astfel incat pentru un cacat sa aiba motiv de dusmanie luni/ani de zile.
Si daca le spui ca-s prosti gramada, cred ca ai ceva cu ei.

A, da, si mai e PNX....caruia lucrurile astea i se par normale. Si le va pasa in continuare la copii, care la randul lor vor reactiona ori ca prostul 1, ori ca prostul 2.....

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Trebuia amenda pentru sunat la 112. Adica nu e ca si cum proprietarul terenului era in pericol iminent sa fie sfasiat de capre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate