Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Lounge Mastercard Otopeni

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Acum cativa ani erau doua Lounge-uri pe Aeroportul OTP.

- unul pt clientii cu bilete business, care era mai ok, adica ave un sortiment mai bun de mancare (comparat cu celalalt)
- unul pentru clientii bancilor cu carduri de credit colorate. aici aveai de ales intre mai multe feluri de cipsuri (puse in bol) si un automat de cafea.
atat!

Intre timp primul lounge a disparut (ca cine dracu zboara business de pe OTP?) si s-a marit oferta de mancare de la Mastercard Lounge.
Acum ai niste mici senvisuri cu salam de sibiu, bauturi alcoolice/racoritoare, niste napolitate etc.

O revolutie, va spun!

Problema este ca bancile dau acum prea usor carduri colorate Mastercard, deci in ultimele 6 luni am zburat de 3 ori si de fiecare data a fost imposibil sa intru in lounge.

Nu doar ca nu exista loc unde sa stai, era coada la mancare si coada la intrare in lounge!
Nu am mai vazut asa cozi din alte timpuri!

Acum conditiile ca sa ai Mastercard Gold (debit sau credit) si te roaga bancile sa iei unul.

Quote

Condiții de eligibilitate:
Cardurile Mastercard Gold, Platinum, World și Corporate emise în România au acces nelimitat pentru posesorul cardului
Cardurile Mastercard World Elite emise în România au acces nelimitat pentru posesorul cardului și un invitat al acestuia.

Attached Files



#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Lounge-ul e plin aproape non-stop, mai ales cand e vacanta copiilor.

Frumos e ca e plin de copii, iar cardurile normale Gold permit acces doar pt posesor.
Doar cel World Elite permit accesul inca unei persoane, deci parintii au mai multe carduri, cel putin Black (de debit/credit).

De fapt, problema consta in faptul ca se emit prea multe astfel de carduri, care le-a facut sa isi piarda valoarea.
Serviciile adiacente sunt oricum cam inutile, iar cand ai card GOLD de... Debit,  cumva o contradictie in termeni.

La noi s-au facut multe excese pe tema asta, adica initial cele gold erau embosate si doar de credit, dar la noi s-au dat de debit si nu erau marcate in niciun fel.
Dupa ce a iesit scandal pe afara, acum cardurile Gold/Black sunt embosate, dar scrie pe ele mic Credit sau Debit.

Solutii exista, dar nu se va face nimic:
- marirea acelui lounge
- sa se dea mult mai greu carduri eligibile
- sa se lase accesul doar pt biletele business sau pt cardurile de credit World sau World Elite (au cost 2-3000 lei/an).

In majoritatea lounge-urilor Mastercard iti e permis accesul doar cu Mastercard World Elite, tocmai pentru ca a aparut aglomeratia.

Aseara am cules sotia de la aeroport.
La ora ± 00.00 au aterizat fix 4 avioane si inca 4 trebuiau sa aterizeze, dar erau in intarziere (si ea a intarziat o ora).
Era OMOR!
Abia am intrat in parcare, pt ca coada de masini era de pe spira de urcare.

O bataia de joc sublima, mai ales ca acum mai merg doar doua benzi de bagaje!

Turistii aveau la dispozitie 4 automate de comanda taxi, dar nu prelua nimeni comenzile, dar afara erau multe masini taxi, insa era prea ieftin in app si stateau la agatat.
Ca de obicei, bancomatul Euronet trona la loc de frunte, gata sa faca schimburi valutare cu 30% comision.

#3
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Daca nu ma insel, pozele sunt facute in Bussiness Lounge, care este vis-a-vis de Tarom Lounge. Lounge-ul Mastercard este in varful terminalului, pe la poarta 10. De cate ori am fost acolo era mai mereu gol.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Nu mai este decat un lounge activ pe OTP dupa pandemie.

Ca idee, pt orice intrare in lounge, banca emitenta e taxata 30 EUR!

#5
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu personal am copil,dar sincer,as intezice accesul copiilor la lounge.
Acela ar trebui sa fie un loc linistit,unde sa te relaxezi putin,sa bei ceva,poate sa mananci.
Sa faci chestia asta cand pe acolo alearga copii...

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 Adm, on 29 octombrie 2022 - 10:51, said:

Nu mai este decat un lounge activ pe OTP dupa pandemie.
Care? Mastercard sau Tarom?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Am fost acum 5 zile și nu era aglomerat. Chiar mi-a permis 2 persoane pe un card Gold.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Solutia este sa creasca plafonul minim de cheltuieli lunare pentru ca sa se fac o diferentiere clara intre business si card de salariu cu card gold. Acum plafonul e de 300 de lei pe un interval de 3 luni ca sa ai acces in lounge. La 10000 de lei lunar se cam goleste lounge-ul de turisti.

Edited by Leo2006, 29 October 2022 - 13:58.


#9
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 Leo2006, on 29 octombrie 2022 - 13:57, said:

Acum plafonul e de 300 de lei pe un interval de 3 luni ca sa ai acces in lounge.

Asta la Visa.
La Mastercard nu exista nicio conditie... :D

#10
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Ma amuza ca din toate solutiile:
-redeschiderea spatiului vechi,
-marirea celui actual,
-deschiderea unui nou spatiu renovat.

NU.

Solutia e sa nu mai vina saracii astia.


Intrebarea adevarata e: de ce s-a inchis si a ramas inchis spatiul celalalt?!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
La BCR e 5.000 lei lunar pt Gold

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Au vrut cei de la BT sa-mi ofere (vorba vine!) si mie un card Gold. Tipa mi-a zis ca selling point ca o sa am acces in lounge-urile de la OTP si CLJ (duh). Dar, avand in vedere ca zbor foarte rar si ca trebuia sa platesc 200 lei pe an comision, am zis pas.

#13
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007

 stevetlangat, on 29 octombrie 2022 - 14:25, said:

Ma amuza ca din toate solutiile:
-redeschiderea spatiului vechi,
-marirea celui actual,
-deschiderea unui nou spatiu renovat.

NU.

Solutia e sa nu mai vina saracii astia.


Intrebarea adevarata e: de ce s-a inchis si a ramas inchis spatiul celalalt?!
Elon Musk al Romaniei lasa-ne si pe noi sa bem o apa langa tine in lounge Posted Image

#14
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
....și să halim un senviș cu salam de Sibiu. Penibil cata rautate au unii in ei !

Poti să ai carduri de haur si bani căcălău ...dar dacă nu ai omenie, faci degeaba umbră pământului !

#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Intre timp se pare ca s-au schimbat conditiile si pentru cardurile Mastercard -> https://www.masterca...ess-lounge.html asa ca adios cu rasfatul, o sa ramana doar Elon Musks de mai sus sa se lafaie :)

#16
cibernetica

cibernetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.09.2009

View PostAl3xandrus, on 13 iunie 2023 - 01:04, said:

Intre timp se pare ca s-au schimbat conditiile si pentru cardurile Mastercard -> https://www.masterca...ess-lounge.html asa ca adios cu rasfatul, o sa ramana doar Elon Musks de mai sus sa se lafaie Posted Image

Acolo sunt conditii standard. Bancile au negociate conditii speciale pentru clientii sai.
De exemplu, eu la BRD am card Gold si am 4 intrari/an la Lounge Otopeni de exemplu + 2 intrari/an pentru invitatii mei gratuit .

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 cibernetica, on 16 iunie 2023 - 10:16, said:



Acolo sunt conditii standard. Bancile au negociate conditii speciale pentru clientii sai.
De exemplu, eu la BRD am card Gold si am 4 intrari/an la Lounge Otopeni de exemplu + 2 intrari/an pentru invitatii mei gratuit .

Am și eu card de credit Gold de la BRD însă nu l-am folosit niciodată. E suficient să fac o plată random la POS astăzi ca să pot intra la loungeul din Otopeni mâine? Că nu îmi este clar 😐



EDIT: am găsit condițiile

Am atașat și pentru VISA din greșeală.

Attached Files


Edited by badsica, 04 October 2023 - 10:43.


#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
“Nu mai tarziu de 4 zile inaintea accesului in lounge”, adica daca faci plata azi poti intra peste 4-5 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate