Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pozitie somn dupa operatie clavicula

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
clementinavisc

clementinavisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2009
Buna tuturor. Pe 30.06 am avut accident de masina si m-am ales cu o minunata fractura de clavicula. La final de iulie m-am operat (fixata cu placuta si suruburi). Fac kineto inca (merge greut recuperarea pentru ca medicul mi-a tras peste placuta putin muschi, sa fie mai mica probabilitatea sa ma jeneze si sa am nevoie sa o scoata). Problema mea mare este somnul. Inca dorm pe spate, dar ma doare deja foarte tare ceafa si nu mai stiu ce sa fac. Oare pot incepe sa dorm pe laterale? Mersi de informatii.

#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Dormi pe pernă ortopedică?

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postclementinavisc, on 29 octombrie 2022 - 07:29, said:

Problema mea mare este somnul. Inca dorm pe spate, dar ma doare deja foarte tare ceafa si nu mai stiu ce sa fac. Oare pot incepe sa dorm pe laterale? Mersi de informatii.
Eu unul spun ca nu, dar cel mai avizat este medicul curant, el avand acces la rezultatele de investigatie imaginistica, plus ca stie ce a facut acolo.
Cand mergi la vizita incearca sa discuti aceasta situatie.

#4
clementinavisc

clementinavisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2009

View Postonisifor12, on 29 octombrie 2022 - 07:45, said:

Dormi pe pernă ortopedică?


Nu o suport. Adica o sa mai incerc, dar acum 2 saptamani ma deranja foarte tare.

Edited by clementinavisc, 29 October 2022 - 08:43.


#5
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
De model clasic cu partea mai înălțată sub ceafă spun. De la așa ceva - de la dormit pe spate, mă rog, te poate durea operația că asta ți-e situația, dar ceafa în nici un caz, dimpotrivă. Dacă nu îți crează disconfort din cauza presiunii pe omoplat sau cumva în zona operației, încearcă să o folosești din nou. Ceafa stă relaxată pe pernă ortopedică. De model din acesta spun.

Edited by onisifor12, 29 October 2022 - 08:51.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Poți dormi pe partea neoperată, dar cel mai bine e pe spate, cu pernă ortopedică, cum au zis deja și colegii.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Probabil nu este aceeași chestie, dar, când am avut coasta ruptă, m-a ajutat să dorm pe vreo două perne mari, dormeam aproape în șezut. În rest, pe o parte, pe spate, mă durea și nu puteam dormi.

#8
clementinavisc

clementinavisc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2009

View PostSmurfK, on 29 octombrie 2022 - 12:14, said:

Probabil nu este aceeași chestie, dar, când am avut coasta ruptă, m-a ajutat să dorm pe vreo două perne mari, dormeam aproape în șezut. În rest, pe o parte, pe spate, mă durea și nu puteam dormi.

Am incercat. Am facut asa in trepte, sa zic, o perioada a fost ok, dar dormeam foarte prost si de la o perioada am inceput sa simt dureri de ceafa si umar (nu cel cu fractura). Imi e foarte incordat. Voi incerca si varianta cu perna de mai sus. 😐

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate