Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Publicitate excesiv de multa

  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Important e ca gasesc solutii alternative,nu daca inteleg sau nu.Posted Image

#38
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMelteanu, on 29 octombrie 2022 - 11:16, said:

Eu nu cer nimic gratuit.Daca platesc tv cablu pretind sa vad ce platesc nu haos.

Platesti serviciul care ti se ofera.Ce contine el , care si ce fel de posturi ti se cuvin, scrie in contract
Este ca acea zicere: "nu suntem raspunzatori de cele scrie pe pagina noastra de diversi colaboratori"

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69c, on 28 octombrie 2022 - 22:06, said:

CNA stabileste 720 de secunde de reclamă/ ora.
Evidenta ca timpul real  este mai mare.
Si nu mai mare cu secunde ci cu ore.
Per luna , Protv, Digi, Pro-Cinema, kanal D dar si altii depasesc timpul de emisie reclame cu..... ore
- intre 4-7 ore la posturile de mai sus
Este normal.
Amenda maxima ce o poate da CNA este 200.000 lei

In cate minute de reclama isi recupereaza banii ?
In mai multe decit ai crede. Majoritatea televiziunilor ar disparea dupa citeva amenzi de 200.000 de lei!
Si apropo, durata reclamelor foarte rar depaseste limitele legale, iar citeva ore in total pe luna, nu este prea mult la ziua de difuzare, dar orele ale nu prea exista!

View Posthoneybee, on 29 octombrie 2022 - 11:37, said:

Tu nu intelegi un lucru.

Pretentia asta o poti avea la o televiziune de stat.
Posturile de televiziune private supravietuiesc din banii primiti de la firme, pentru a le face reclama in timpul programelor de audienta maxima. Altfel din abonamentul de citiva firfirei incasat de la tine n-ar putea plati nici salariile angajatilor, daramite licenta de difuzare, inchirierea unui local pentru studiourile de transmisie, cheltuielile consumului de curent electric, intretinerea aparaturii tehnice,  s.a.m.d. Posted Image
de fapt, foarte multe programe, cele din lista must carry si nu numai, nu primesc nici un ban de la cei care-i difuzeaza, traiesc doar din veniturile proprii sau sponsorizari!

Edited by tytysor, 29 October 2022 - 23:29.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMelteanu, on 28 octombrie 2022 - 20:46, said:

Dar la tv?
Nu te mai uiti. Cine se mai uita la TV in 2022 cand internetul este atat de bogat in informatie, stiri si distractie?

Eu am renuntat la TV de peste 15 ani si imi e tare bine din punctul asta de vedere. Am TV fizic in casa dar nu platesc cablu - il folosesc exclusiv pentru streaming media si playstation.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori informaţia... trebuie să ştii că există pentru a ajunge la ea. Posturile tv interesante pot fi un bun intermediar pentru asta.
Pe internet e plin de publicitate...

#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cat timp posturile TV posibil interesante sunt poluate cu reclame nu mai devin interesante.

#43
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Sunt poluate de reclame fiindcă nu fac audiență.
Un exemplu de asemenea post este fostul TVH: emisiuni interesante, filme bune, însă din moment ce nu prea a avut audiență (majoritatea românilor urmăresc Antenele, PRO TV, Kanal D etc.) Se subînțelege că nu au din ce supraviețui dacă nu difuzează reclame.

Rectific: reclame în număr mare.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postt4c4c3d341d3pft05, on 30 octombrie 2022 - 13:38, said:

Sunt poluate de reclame fiindcă nu fac audiență.
Inseamna ca nu au ce le trebuie pentru a exista in piata concurentiala actuala. E doar ecnomie de piata, nimic altceva.
Si daca voi aegeti sa va otraviti cu reclame pentru a va uita la TV este pur alegerea voastra.

In cazul meu am zis NU reclamelor de orice fel. Daca vreau neaparat continutul oferit de o anume platforma si pot plati rezonabil pentru a nu avea reclame, o fac (youtube premium, netflix, amazon prime, etc). Daca nu pot plati ca sa scap de reclame dar inca vreau sa vad continutul respectiv incerc sa le blochez (asa cum ma pricep). Daca nici asa nu merge, la revedere.
La TV nu ai nici o sansa daca vrei sa il vezi live caci continutul vine de la provider. Nu stiu daca mai e posibil sa ai azi un sistem de inregistrare cum era "tivo" pe vremuri (care scotea reclamele singur - pe baza unui semnal diferentiator pentru reclame) dar pentru cei interesati ar putea fi o solutie.

https://www.tivo.com/

#45
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMelteanu, on 28 octombrie 2022 - 20:46, said:

va complaceti sa platiti pentru normalitate.

Lucrurile bune se ţin cu cheltuială. Probabil că mare majoritate detestă reclamele, însă fără ele mass media n-ar mai funcţiona la nivelul actual. La lărgimea de bandă de care are nevoie YouTube, şi de asemenea mediul de stocare necesar care e uriaş, toate astea cu cheltuială se ţin. E adevărat, şi profitul e mare, dar acesta e modelul lor de afacere. Model din care şi alţii se înfruptă făcându-şi canalele proprii.


E la fel şi în televiziune şi radio. Faptul că economia mondială e tot mai dezvoltată, producând lucruri tot mai multe şi diversificate, duce la nevoia de a fi promovate. Dacă nu în mass media atunci unde ? Posted Image

Edited by lupini, 30 October 2022 - 14:47.


#46
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttytysor, on 29 octombrie 2022 - 23:34, said:

In mai multe decit ai crede. Majoritatea televiziunilor ar disparea dupa citeva amenzi de 200.000 de lei!
Si apropo, durata reclamelor foarte rar depaseste limitele legale, iar citeva ore in total pe luna, nu este prea mult la ziua de difuzare, dar orele ale nu prea exista!


Exista si supara auditoriul.
Amenda maxima este 200.000 dar de regula CNA este bland cu amenzile.
5.000-20.000 maximum

Nu, nu dispar, din contra recidiveaza.

#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postro_explorer, on 30 octombrie 2022 - 10:39, said:

Cat timp posturile TV posibil interesante sunt poluate cu reclame nu mai devin interesante.

Aşa e, însă cu ce să funcţioneze ? Există măcar patru alternative: finanţate de stat, dar atunci întrebarea e de unele şi nu altele ? Apoi, finanţare prin donaţii. Pe urmă, finanţare prin abonamente făcute de clienţi; şi, finanţare prin publicitate.

Dacă e de stat gratuit nu ne place. Donaţii nu prea facem; abonamente se fac, şi...cele cu publicitate nu ne plac.

Edited by lupini, 30 October 2022 - 15:27.


#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Corect. Deci abonament și 0 reclame.

#49
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
@Ro_explorer, pentru piața actuală trebuie să aibă următoarele: certuri și scandaluri regizate, știri despre mondenități, manelisme, conținut uau, știri despre evenimente care dau pe spate etc.
Fără astea, postul de televiziune este supus falimentului după câțiva ani.

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Asta înseamnă că televiziunile în general sunt pe moarte.

#51
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pe mine în general nu mă deranjează reclamele.
Nu au nici un efect asupra mea, nu sunt impresionabil sau manipulabil.

De exemplu telefoanele Samsung nu mi-au plăcut niciodată, preferință personală. Pot sa bage reclamă cât vor, degeaba.

E și mai ușor să mă uit la tv de când nu mă mai stresez. Ei cu treaba lor, eu cu treaba mea.

Da, aș plăti mai mult pentru un abonament tv cu 0 reclame, dar dacă nu e, mă uit și așa.

#52
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022

View Postro_explorer, on 30 octombrie 2022 - 19:13, said:

Asta înseamnă că televiziunile în general sunt pe moarte.
Audiența pe care o fac Antenele, Pro tv, Kanal D, Național tv, Acasă și altele asemănătoare contrazice asta.

Edited by t4c4c3d341d3pft05, 30 October 2022 - 20:37.


#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
"– Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece ... "

#54
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
@ Melteanu.
Pentru navigare pe internet/youtube foloseste browserul Opera. Are un blocator de reclame bunicel, blocheaza si pe pagini, si majoritatea de pe youtube.

Pe partea de TV - poti doar sa reduci timpul petrecut in fata lui; sau sa-l folosesti pentru servicii platite dedicate (gen Netflix, Disney+, HBO max). TV-ul cu antena de satelit nu te scuteste de reclame.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate