Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fractura clavicula 1/3 medie cu deplasare

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ionut21d

Ionut21d

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2022
Va salut , in urma cu 48 zile am căzut de pe bicicleta și mi-am fracturat clavicula cu deplasare , am purtat două săptămâni jumate o orteza de umăr și 3 săptămâni un bandaj in 8 , după atâta timp la radiografie nu apare nici o îmbunătățire , oasele sunt deplasate cu spatiu intre ele , doctorul mi-a spus să renunț la bandajul in 8 și sa incep sa fac mișcare o perioadă , de-o săptămână jumate se vede diferența ridic mana la peste 100° mai sus simt că mă ține și o ușoară senzație de durere. La ce riscuri mă pot expune mișcând mana cu oasele
rupte , exista șansă să scap de operatie stand restul vieții așa ? , Am 37 ani ,

#2
Ionut21d

Ionut21d

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2022
Așa arată clavicula mea acum 10 zile

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
In fracturile inchise si fara afectarea plexului brahial, indicatia operatorie e pentru cazurile cu deplasare completa (100%) si distantare de peste 2 cm intre capetele fragmentelor.
Altfel se trateaza conservativ.
Ma gandesc ca ortopedul respectiv stie foarte bine protocoalele din fractura de clavicula, mai bine decat noi aici pe forum.

#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu se vede nimic. nu ai atașat poza
dacă e fractură cu deplasare, cam trebuia operat și aliniate oasele cu plăcuțe ..

dacă deplasarea e mică, poți să o lași și așa.. se formează callus natural
cel mai bine mergi la alt ortoped să iei o altă opinie

#5
Ionut21d

Ionut21d

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2022
Clavicula acum 10 zile

Attached Files



#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
ce-i drept aveam 18 ani
tot fractură claviculă cu deplasare
am primit doar un bandaj gipsat „8”
la-ntrebarea mea, când să vin la scos, medicul îmi spune că voi ști io când să vin :)
după cam o lună am putut da jos bandajul precum dezbraci un ilic, iar articulația era refăcută

cred că ani de zile am avut o jenă în acea zonă...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 Ionut21d, on 28 octombrie 2022 - 10:37, said:

Clavicula acum 10 zile
Din ce se vede acolo, conform protocoalelor, se recomandă fixare chirurgicală.

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 Ionut21d, on 28 octombrie 2022 - 09:23, said:

Va salut , in urma cu 48 zile am căzut de pe bicicleta și mi-am fracturat clavicula cu deplasare , am purtat două săptămâni jumate o orteza de umăr și 3 săptămâni un bandaj in 8 , după atâta timp la radiografie nu apare nici o îmbunătățire , oasele sunt deplasate cu spatiu intre ele , doctorul mi-a spus să renunț la bandajul in 8 și sa incep sa fac mișcare o perioadă , de-o săptămână jumate se vede diferența ridic mana la peste 100° mai sus simt că mă ține și o ușoară senzație de durere. La ce riscuri mă pot expune mișcând mana cu oasele
rupte , exista șansă să scap de operatie stand restul vieții așa ? , Am 37 ani ,

 Karhu, on 28 octombrie 2022 - 11:16, said:

Din ce se vede acolo, conform protocoalelor, se recomandă fixare chirurgicală.
Asa zic si eu (asta din amintirile mele de demult, din studentie). Dar e destul de intuitiv ca daca exista o asemenea deplasare nu prea au cum sa se fixeze oasele...

Sigur nu ai refuzat operatia, cumva?

#9
Ionut21d

Ionut21d

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2022
Nu am exclus nici o situație , doar că ultimul medic a spus că nu ar recomanda operația pentru că eventualele complicații ar fi mai mari decât dacă aș sta așa  , a zis sa fac câteva ședințe de fizioterapie sa sa reiau munca și penultimul tot la fel ,sa mai stau așa o lună două și dacă nu sânt mulțumit de cum decurge vindecarea să mă operez . Ce mă frământă pe mine e că mi-e teama sa nu strice ceva oasele pe acolo atunci când ridic mana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate