Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Strazi cu stationarea interzisa cu exceptia riveranilor

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
In limita locurilor disponibile si fara a bloca caile de acces, da, vreau sa parchez pe strada aceea care apartine domeniului public.
Nu stiu de ce se considera ca daca locuiesti la casa iti apartine trotuarul de langa gard sau ai intaietate in a parca.

De cei care au loc in curte si tin doua masini parcate stanga - dreapta in strada pentru a nu mai parca nimeni, nu se pot spune prea multe.

Edited by paco rabanne, 28 October 2022 - 12:35.


#20
ButchX

ButchX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.10.2020
pt ca in cazul de fata nu esti esti riveran, deci pt tine stationarea este interzisa pe strada respectiva, sigur sunt si alte stradute in zona pe care poti parca fara sa te "hartuiasca" nimeni

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
E clar acum - n-ai dreptare
Strada aia apartine domeniului public dar ... publicului riveran Posted Image
N-ai adresa pe stada aia = n-ai ce cauta acolo

Case closed

Edited by Naijax, 28 October 2022 - 12:35.


#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postpaco rabanne, on 28 octombrie 2022 - 08:54, said:

Salutare,

In zona in care locuiesc cetatenii de pe strada 1 au strans semnaturi si au obtinut modificarea statutului strazii de la strada fara restrictii la strada cu stationarea interzisa(exceptie riverani).

Strada 1 este strada infundata, chestia este ca din strada 1 se face accesul si pe strada 2 de asemenea infundata.

Cetatenii de pe strada 1 hartuiesc cetatenii de pe strada 2 care incearca sa parcheze pe strada "lor" sustinand ca doar ei sunt riverani ca asa scrie in CI.

In opinia mea si cei de pe strada 2 sunt riverani, corect?

Am atasat pentru exemplificare imaginea celor 2 strazi.
Vazand imaginea cu y-ul ala, instant ti-am dat dreptate,  pentru ca am crezut ca 2 este o strada infundata, caz în care nu are nume separat, deci, clar, locuiești  pe "numele" străzii 1.
Însă, imaginea ulterioara a lămurit situatia: nu ești riveran.
Ca ai sau nu drept de parcare, nu pot/vreau sa ma pronunț. Moral, clar nu ai dreptul . Se pare ca nici legal.
(Cand ai cumparat proprietatea "la bulevard" nu ti-ai pus problema locului de parcare !?! Tipic )

#23
halleiad86

halleiad86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2019
Salutate, mă bag și eu în seamă că poate mă lămuriți și pe mine, din ce am citit eu aici nu prea, așa că voi expune cazul meu.
Blocul in care locuiesc are ieșire pe strada A (in fata blocului) unde am și domiciliu in c.i. dar are și în spatele blocului încă o ușă care se afla pe strada B ce este înfundată și are semnul bine cunoscut, interzis cu excepția riveranilor, eu am voi sa intru cu mașina pe strada B sa ajung în spatele blocului sau să mă folosesc de domeniul public cum o fac toți ceilalți, legal.

#24
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcristobob, on 30 octombrie 2022 - 07:22, said:


Însă, imaginea ulterioara a lămurit situatia: nu ești riveran.


Oare cum vine treaba asta daca singura cale de acces este prin strada aceea?

Cum se stabileste categoria riveran? In plus strada respectiva nu e infundata.

Vecinii vin cu masinile in parcarea blocului(concesionata) descarca bagajele apoi muta masinile la 2 strazi.

Ma uimeste pasivitatea oamenilor si cum accepta cu usurinta orice li se serveste.

Cred ca ma voi adresa Instantei sau Avocatului poporului sau oricui are competente in aceasta speta.

Probabil cineva de pe strada respectiva, care poate exercita o anumita influenta politica sau de alta natura a "aranjat" sa fie strada cu stationarea interzisa, o strada care nu e infundata, asadar nu ii deserveste doar pe cei care locuiesc acolo.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNaijax, on 28 octombrie 2022 - 09:12, said:

Corect
Cetatenii de pe strada 2, sunt riverani pe ... strada 2 Posted Image
Strada 1 e alta feuda
la mine in cartier este un labirint de strazi alambicate.. toate sunt pe aceessi strada, varza numerotarea.

#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Și exista posibilitate legala de a "obliga" administratorul UAT-ului sa stabilească clar străzile și numerele de pe ele?

#27
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpaco rabanne, on 28 octombrie 2022 - 12:30, said:

In limita locurilor disponibile si fara a bloca caile de acces, da, vreau sa parchez pe strada aceea care apartine domeniului public.
Nu stiu de ce se considera ca daca locuiesti la casa iti apartine trotuarul de langa gard sau ai intaietate in a parca.

De cei care au loc in curte si tin doua masini parcate stanga - dreapta in strada pentru a nu mai parca nimeni, nu se pot spune prea multe.
In primul rand, riveran inseamna ca ai adresa din CI pe strada cu pricina.
In al doilea rand nu ai voie cu rotile pe trotuar, decat daca ai semnul ala care iti arata roti pe trotuar, si ala nu prea se intalneste. Deci lasa trotuarul, n-ai ce cauta pe el cu masina. De fapt n-ai ce cauta cu nimic altceva in afara de picioare, dar...biciclisti, trotinetisti, au aparut tot felul de specii cu drepturi speciale.
In al treilea rand, curtea nu e parcare. Poate fi, sau poate nu fi, dar oricum nu hotarasti tu ce anume sa faca oamenii pe proprietatea lor exclusiva.
In al patrulea rand domeniu public nu inseamna ca e domeniul TAU public. Tu doar ai "ochit" un loc de parcare relativ aproape de tine si vrei sa devina de facto al tau, sau sa nu fie al alora care locuiesc acolo, desi domeniu public o fi si la vreo 15 km de tine, dar acolo nu vrei sa parchezi, sau nu te intereseaza. Un fel de sa moara capra vecinului, nimic altceva.
De fapt tu vrei sa faci exact la fel cum fac cei pe care-i blamezi, dar nu poti, si pentru asta esti invidios.
De fapt blocul tau are parcare ? Ca daca are si nu ai prins tu loc, sau daca nu vrei sa platesti, nu e problema alora de pe strada 1.
Iar ca fapt divers, in zonele cu case/vile/bloculete cu 2-3-4 apartamente regula nescrisa dar de bun simt e casa si masina/masinile de la numarul respectiv, mai rar se intampla ca aia sa parcheze in alta parte, sau pe alte strazi.

Ca s-a construit un bloc alaturi, fara locuri de parcare, sau ca a cumparat/inchiriat nu stiu ce firma o cladire si au 2 patroni plus 7 tute angajate, fiecare cu masina, care vin la munca si au dreptul la domeniul public, plus 2-3-4 clienti, cu masini bineinteles, plus 2-3 amici care vin la "o cafea" si au si ei dreptul la parcare pe domeniul public...pai de facto domeniul public devine domeniul privat al alora, iar cei care locuiesc acolo nu sunt obligati sa suporte asta.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
La mine in "sat", aprox un sfert lucuiesc pe STRADA FLORILOR.

Edited by cristobob, 07 September 2023 - 11:40.


#29
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View PostJumong, on 07 septembrie 2023 - 06:31, said:



Blocul e construit acum 50 de ani, numarul locurilor de parcare este de 4 ori mai mic ca cel al apartamentelor.

Sa pui stationarea interzisa cu ex riveranilor mi se pare un abuz atat timp cat strada nu este infundata si de aici presupunerea rezonabila ca este folosita si de alti cetateni, nu doar de cei care au adresa in CI.

#30
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009
In general blocurile au mai putine locuri de parcare decat numarul de apartamente, dar tot nu vad care e problema celor de pe strada 1. Sau de ce domeniul public trebuie sa devina, de facto, domeniul public al celor care nu au loc de parcare. Daca eu stau la casa/vila/bloculet cu 2-3 apartamente nu vad de ce nu ar trebui sa parchez eu acolo fiindca vrea altul, de pe alta strada, sa parcheze acolo.
Nu cred ca aia de pe strada 1 vin si parcheaza in parcarea blocului tau. Alea banuiesc ca sunt si luate de la primarie (deci avantaj blocurile, si nu doar in cazul parcarilor), asa cum in anii '90 spre 2000 locurile de parcare aflate in fata caselor/vilelor/bloculetelor cu 2-3-4 apartamente puteau fi inchiriate numai celor care locuiau acolo, cu acordul scris al celorlalti locatari.
Eu as pune stationarea interzisa cu exceptia riveranilor/aprovizionare pe toate strazile, asa incat toti sa fie asigurati, iar daca se mai gaseste vreun loc de parcare, vreun vecin care n-are masina, sau alta situatie care permite parcarea fara probleme, ok, foarte bine.
Dar nu as transforma domeniul public in domeniul public al celor care n-au loc de parcare.

#31
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View PostJumong, on 08 septembrie 2023 - 05:39, said:

nu vad de ce nu ar trebui sa parchez eu acolo fiindca vrea altul, de pe alta strada, sa parcheze acolo.

Pai de ce sa mai parcheze si altcineva daca sunt locuri libere, nu? Sa stea locurile alea libere ca noi avem influenta politica si confiscam strada, ca doar e a noastra, scrie in CI.

#32
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpaco rabanne, on 08 septembrie 2023 - 10:36, said:

Pai de ce sa mai parcheze si altcineva daca sunt locuri libere, nu? Sa stea locurile alea libere ca noi avem influenta politica si confiscam strada, ca doar e a noastra, scrie in CI.
Pai nu sunt libere, asta-i ideea.
Cand ti-ai luat masina nu i-ai intrebat inainte pe aia daca sunt de acord sa parchezi la ei in fata casei. Si nici cand aia de la blocul tau s-au dus sa-si ia loc de parcare in curtea blocului. Daca veneau altii ce faceati? Spume, nu?!
Acum dai din coate, aiurea, pe modelul romanesc arhicunoscut, sa moara capra vecinului ca sa aiba capra ta unde sa stea.
Degeaba o bagi pe aia cu influenta politica...tu vrei ca domeniul public sa devina domeniul TAU public, atata tot. Si asta nu e normal sa se intample.

#33
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 10.01.2023
Domeniul public este al tuturor. Chestia cu riveranii este o mizerie, o fortare a legii și un privilegiu moștenit de la șmecherii vremurilor comuniste

In mod normal, orice loc de parcare public trebuie să rămână disponibil oricui, pe principiul primul venit primul servit, cu plată în funcție de densitatea zonei și cu limita de timp sa nu existe depozitare a mașinilor cu lunile

Astfel, oamenii vor parca natural cat mai aproape de locul unde au nevoie sa locuiască sau sa lucreze sau sa ajungă, fara discriminare

Organizarea pe principiul riveranilor sau a locurilor alocate nominal este o distorsiune in piața, un privilegiu nemeritat - practic da unor cetățeni mai multe drepturi asupra spațiului public

#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Hai sa va zic cum e la mine în sat.
Absolut toate locurile de parcare sunt cu plată, cu excepția riveranilor.
Riveran înseamnă să locuiesti în sat și să plătești o taxă de primărie în schimbul cărții de riveran.
La prima mașină taxa de riveran e modica (30e/an or so). A doua e cu un ordin de mărime mai mult. Și a treia n-o mai primești, la a treia mașina platesti parcarea cu ora ca ne-riveranii. Sau o iei în pat dacă nu poți fără ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate