Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Trebuie autorizatie de constructie la structuri fara fundatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019
Vreau sa fac o hala de 10x5m unde ocazional o sa lucrez cu fier in regim de hobby.

Idea era sa o fac din panouri sandwitch pentru ceva izolate fonica, deoarece polizorul nu este prea placut la urechi, pentru cei din curtea mea dar si pentru vecini.
Totodata fiind din panouri sandwitch ma scuteste de autorizatie, fiind structura demontabila.

Acum tinand cont de costul materialelor, panourile sadwitch au un pret ridicol.
Am decis sa fac peretii din boltari.

Este vorba de o placa de beton de 15cm fara fundatie, pereti din boltari si tavan din panouri sandwitch.

Este necesara autorizatie de constructie?
Ma gandeac ca niste pereti din boltari nu ar trebui sa insemne structura permanenta.

In plus unul din vecini este un nenoricit, ma saboteaza cu ce poate.
De unde iau informatii exacte?

#2
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 06.10.2019
Da, ai nevoie de autorizatie.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Vezi ce te costa mai ieftin, autorizatia sau impacatul vecinului.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
stiu ca daca iti faci casa din panouri pe placa de beton nu iti trebuie autorizatie

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 29.11.2007
De unde stii? Daca nu dai un link la legea care sa permita asa ceva, afirmatia ta ramane doar o poveste. Omu', care a pus intrebarea, nu se poate lupta cu primaria sau cu vecinul in baza afirmatiei unuia, de pe un forum, care a spus ca se poate.

 jabawaki, on 28 octombrie 2022 - 04:33, said:

[...]De unde iau informatii exacte?

https://legislatie.j...Document/253699

Edited by DIY, 28 October 2022 - 08:37.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 25.01.2007
Legea construcțiilor e clara, nu îți trebuie autorizație pentru
Lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau inchise, care sunt folosite pentru difuzarea si comercializarea presei, cartilor si florilor, si care sunt amplasate direct pe sol si nu au fundatii sau platform, ori racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, exceptand energia electrica.

Ori deschizi florărie și mai dai cu flexu'n magazie, ori iei autorizație.

Și oricum nu are treaba demontabil cu autorizația, ca pana la urma aproape orice e demontabil pe lumea asta. Poate confunzi cu mobil. Dacă magazia ta e pe roti, nu e construcție, e remorca și o pui unde vrei.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 DIY, on 28 octombrie 2022 - 08:36, said:

De unde stii? Daca nu dai un link la legea care sa permita asa ceva, afirmatia ta ramane doar o poveste. Omu', care a pus intrebarea, nu se poate lupta cu primaria sau cu vecinul in baza afirmatiei unuia, de pe un forum, care a spus ca se poate.



https://legislatie.j...Document/253699
eu am vrut sa daram casa si sa fac din panouri anul trecut, nu imi trebuia autorizatie daca faceam exact pe aceeasi amprenta, dar cum proiectul a iesit diferit ca amprenta, am renuntat si am hotarat sa o consolidez si s-o pastrez, de aia stiu. Nu stau sa caut legi, arhitectul, proiectantul s-au ocupat de astea, dar ma ob;igau la niste limite prin care pierdeam mult din constructie....asa ca pass

daca pui un container in curte iti trebuie autorizatie? eu zic ca nu

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu sunt in proces de autorizare a unei anexe...
Trebuie autorizatie pentru orice "umbreste" pamantul... nu inseamna ca toti chiar si aplica... Sunt o gramada de acte, avize, taxe...
Cel mai comod cred ca ar fi de trantit un container in curte si am rezolvat problema, ca pentru container cica nu iti cere nimeni nicio autorizare...

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 25.01.2007
Poate cere primăria. În general la alea primăriile au o procedura mai simpla și emit aviz de amplasament.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 slai, on 28 octombrie 2022 - 11:12, said:

primăriile ... emit aviz de amplasament.

Se emite doar daca desfasori activitate comerciala sau de productie LEGALA in ele.
Pentru persoane fizice nu emite nimic, acum o saptamana mi-au spus asta... containerele sunt incadrate la "structuri mobile" si nu sunt supuse autorizarii...
LE: pentru casele din containere sunt necesare diferite acte, intrucat necesita racordarea la utilitati

Edited by bonygy, 28 October 2022 - 13:45.


#11
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Citat de pe site-ul unei firme care se ocupă cu construirea de case modulare din containere:

Quote

Cum sunt incadrate din punct de vedere urbanistic si autorizarea constructiilor din containere?

Din punct de vedere legal, constructiile unitare de containere se incadreaza la constructii temporare. Acestea au nevoie de autorizatie de construire (constructii temporare) chiar daca nu sunt necesare fundatii adanci.

Exceptie fac cazurile in care acestea sunt dispuse pe o platforma cu roti sau au un sistem propriu de axe cu roti. In aceste cazuri, este nevoie de o platforma betonata sau de doua alei betonate (ambele cu structura de rezistenta), pe care sa poata stationa fara sa se afunde.


In cazul in care zona unde urmeaza a se realiza o astfel de lucrare este declarata monument istoric sau se afla la mai puțin de 100m de o cladire declarata monument istoric va fi nevoie de o autorizatie de construire pentru platforma / aleea betonata.


De asemenea, pentru bransarea lotului de teren la utilitati (apa-canal, electricitate, gaze) este necesară o autorizație de construire.

Concluzionand, constructiile din containere trebuie autorizate, exceptie facand situatiile in care containerele sunt pe platforma cu roti sau prevazute cu sistem de rulare propriu.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 25.01.2007

 bonygy, on 28 octombrie 2022 - 13:35, said:



Se emite doar daca desfasori activitate comerciala sau de productie LEGALA in ele.
Pentru persoane fizice nu emite nimic, acum o saptamana mi-au spus asta... containerele sunt incadrate la "structuri mobile" si nu sunt supuse autorizarii...
LE: pentru casele din containere sunt necesare diferite acte, intrucat necesita racordarea la utilitati
Din păcate, câte bordeie, atâtea obicee. Pe aici dacă e pe roti sau e florărie, chioșc de presa, nu trebuie. În rest, da. Am un cunoscut de a pus unul sa depoziteze materiale pe perioada construcției. Un vecin binevoitor l-a reclamat ca nu are autorizație de construcție. Or venit cu controlul, casa era în regula, containerul nu. Cică putea fi prins în autorizația casei, dar el nu a știut.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
te superi, ii iei sub brat si pleci... au unii niste idei crete...

 jabawaki, on 28 octombrie 2022 - 04:33, said:

Ma gandeac ca niste pereti din boltari nu ar trebui sa insemne structura permanenta.


#14
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

 strongsss, on 28 octombrie 2022 - 18:03, said:

te superi, ii iei sub brat si pleci... au unii niste idei crete...
totusi legile in cauza nu ajuta deloc, la fel ca si atitudinea ta.

Pentru o baraca trec prin aceleas procese ca atunci cand fac casa, normal ca incerc sa gasesc o solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate