Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Reclamatii dubioase - adevarata identitate a reclamantului

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
@aaaa4567

bai oameni buni...

Ia uitati-va voi la headere si vedeti daca mai gasiti IP-ul senderului!
O sa gasiti doar IP-ul serverului SMTP, care trimite mailul catre serverul vostru.

Voi stiti ce implica juridic o asemenea tevatura?

1. Sa se deschida un dosar de urmarire.
2. Prin interpol, sa ajunga la detinatorul serverului SMTP o cerere pentru a fi identificat acel IP, semnata de un judecator din Romania.
3. Pt ca in multe parti din lume nu te cred pe cuvant, firma poate sa refuze pe motive de confidentialitate => faci un proces acolo si poate castigi => afli un IP.

3.1 Acel IP poate fi FIX => afli al cui e acel IP, dar nu stii cine a trimis emailul.
Poate fi o familie, poate fi o firma cu x mii de angajati.
3.2 Poate fi un WIFi open
3.3 Poate fi un gateway mobil, adica clientii cu terminale mobile (telefoane) nu au IP-uri publice = adica e folosit acelasi ip pt 1 mil de clienti (telefoane).

4. Acel Ip poate fi un VPN/proxy

Asadar, procesul e greu si daca vorbim de crima, ca sa nu mai zicem despre Ion si Maria, care s-au reclamat :D

#20
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 13:11, said:

Partenera mea a fost reclamată împreună cu mama ei de către o persoană care s-a folosit de identitatea unei vecine. Nu știm cine, decât bănuieli.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.
Facem abstractie de faptul ca o persoana a folosit fraudulos identitatea altei persoane. In aceste conditii de ce consideri tu ca a face reclamatie reprezinta o vinovatie? Daca tu iti bati nevasta si te reclama un vecin acesta devine vinovat ca te-a reclamat? Tu traiesti un Rusia sau in Emirate?

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 13:11, said:

Fapta de a reclama fara dovezi și a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
Tu lovesti cu masina un pieton si fugi. X te vede si te reclama dar nu are dovezi. Politia face cercetari (camere de supraveghere, etc) si dovedeste ca ce a reclamat X este adevarat. Poti sa faci reclamatie fara dovezi.

- a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
Da dar in cazul tau nu cred ca poti sa faci tu reclamatie. Poate vecina sa faca reclamatie ca i-a fost folosita fraudulos identitatea sau se pot sesiza organele statului in urma analizarii contextului (declaratia vecinei, a ta). Tu nici nu ar fi trebuit sa afli de la politie cine a facut reclamatie (vecina, mos gerila, etc).

Teoretic, daca se dovedeste ca reclamatia a fost facuta cu rea intentie probabil ca in niste conditii poti sa te indrepti impotriva celui ce a facut reclamatia dar probabil ca din punct de vedere juridic nu este o speta ce poate fi sustinuta foarte usor, mai ales daca vecina nu reclama furtul de identitate.

Edited by tartorul, 27 October 2022 - 16:16.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tartorul, on 27 octombrie 2022 - 16:13, said:

Tu nici nu ar fi trebuit sa afli de la politie cine a facut reclamatie (vecina, mos gerila, etc).
Si asta e parte ciudata a povestii.

#22
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Adm, on 27 octombrie 2022 - 15:52, said:

@aaaa4567

bai oameni buni...

Ia uitati-va voi la headere si vedeti daca mai gasiti IP-ul senderului!
O sa gasiti doar IP-ul serverului SMTP, care trimite mailul catre serverul vostru.

Voi stiti ce implica juridic o asemenea tevatura?

1. Sa se deschida un dosar de urmarire.
2. Prin interpol, sa ajunga la detinatorul serverului SMTP o cerere pentru a fi identificat acel IP, semnata de un judecator din Romania.
3. Pt ca in multe parti din lume nu te cred pe cuvant, firma poate sa refuze pe motive de confidentialitate => faci un proces acolo si poate castigi => afli un IP.

3.1 Acel IP poate fi FIX => afli al cui e acel IP, dar nu stii cine a trimis emailul.
Poate fi o familie, poate fi o firma cu x mii de angajati.
3.2 Poate fi un WIFi open
3.3 Poate fi un gateway mobil, adica clientii cu terminale mobile (telefoane) nu au IP-uri publice = adica e folosit acelasi ip pt 1 mil de clienti (telefoane).

4. Acel Ip poate fi un VPN/proxy

Asadar, procesul e greu si daca vorbim de crima, ca sa nu mai zicem despre Ion si Maria, care s-au reclamat Posted Image
wow...
E clar.
Multumesc mult pentru informatii !
Nu cunosteam aspectele astea ce tin de IT.
Thanks!

 tartorul, on 27 octombrie 2022 - 16:13, said:

Facem abstractie de faptul ca o persoana a folosit fraudulos identitatea altei persoane. In aceste conditii de ce consideri tu ca a face reclamatie reprezinta o vinovatie? Daca tu iti bati nevasta si te reclama un vecin acesta devine vinovat ca te-a reclamat? Tu traiesti un Rusia sau in Emirate?


Tu lovesti cu masina un pieton si fugi. X te vede si te reclama dar nu are dovezi. Politia face cercetari (camere de supraveghere, etc) si dovedeste ca ce a reclamat X este adevarat. Poti sa faci reclamatie fara dovezi.

- a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
Da dar in cazul tau nu cred ca poti sa faci tu reclamatie. Poate vecina sa faca reclamatie ca i-a fost folosita fraudulos identitatea sau se pot sesiza organele statului in urma analizarii contextului (declaratia vecinei, a ta). Tu nici nu ar fi trebuit sa afli de la politie cine a facut reclamatie (vecina, mos gerila, etc).

Teoretic, daca se dovedeste ca reclamatia a fost facuta cu rea intentie probabil ca in niste conditii poti sa te indrepti impotriva celui ce a facut reclamatia dar probabil ca din punct de vedere juridic nu este o speta ce poate fi sustinuta foarte usor, mai ales daca vecina nu reclama furtul de identitate.
Asta i-am spus si eu. Sa isi vada de treaba. Si ea si vecina care a fost furata de identitate.
Ideea e ca au fost reclamatii la DNA pentru foloase necuvenite in exercitarea profesiei, care a redirectionat la politie.  Si la politie inca doua pentru comert ilegal si dare de mita. Si civil la serviciu pentru abuz de forta.
Dar fara nici o dovada.
Si sub identitate falsa.

Prima data a aflat de la serviciu, colegii i-au transmis ce mail au primit. A vrut sa dea in judecata pentru daune de imagine la serviciu. Apoi a facut plangere la politie si politia i-a spus ca a anchetat si vecina e nevinovata.
O avocata i-a spus ca se pedepseste denuntul calomnios si furtul de identitate, chiar si furtul de identitate online.
Dar avocatii spun orice sa prinda un proces, pentru bani.

De asta vroiam sa stiu ce rezultat ar avea un anume demers.
E clar ca trebuie sa o lase balta.

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,537
  • Înscris: 21.03.2020
Problema in Romania e ca reclamatiile anonime nu se iau in considerare, iar reclamantul cand isi dezvaluie identitate risca si eventualele represalii... Asa ca nu e nimic deosebit.

Interesant insa ca anunturile de atentat cu bomba se iau in considerare chiar daca sunt anonime, deci ca de obicei avem legi proaste!

Edited by GlCA_Contras, 27 October 2022 - 17:18.


#24
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

 Adm, on 27 octombrie 2022 - 15:52, said:

@aaaa4567

bai oameni buni...

Ia uitati-va voi la headere si vedeti daca mai gasiti IP-ul senderului!
O sa gasiti doar IP-ul serverului SMTP, care trimite mailul catre serverul vostru.

Voi stiti ce implica juridic o asemenea tevatura?

1. Sa se deschida un dosar de urmarire.
2. Prin interpol, sa ajunga la detinatorul serverului SMTP o cerere pentru a fi identificat acel IP, semnata de un judecator din Romania.
3. Pt ca in multe parti din lume nu te cred pe cuvant, firma poate sa refuze pe motive de confidentialitate => faci un proces acolo si poate castigi => afli un IP.

3.1 Acel IP poate fi FIX => afli al cui e acel IP, dar nu stii cine a trimis emailul.
Poate fi o familie, poate fi o firma cu x mii de angajati.
3.2 Poate fi un WIFi open
3.3 Poate fi un gateway mobil, adica clientii cu terminale mobile (telefoane) nu au IP-uri publice = adica e folosit acelasi ip pt 1 mil de clienti (telefoane).

4. Acel Ip poate fi un VPN/proxy

Asadar, procesul e greu si daca vorbim de crima, ca sa nu mai zicem despre Ion si Maria, care s-au reclamat :D
Frumos. Ajuți un tip care este reclamat, nu știm dacă reclamațiile arata un adevăr sau nu, sau nu știm dacă inițiatorul este vinovat sau nu, și dai toate detaliile ca să prindă pe reclamant.
Dacă nu are bube, nu are de ce sa se sinchiseasca.
Exact când te oprește politia în trafic pentru verificare, iar dacă ești cu probleme încerci sa fugi.

Maine apare unul care vrea schemele pentru o bomba.
Fac pariu ca dai detalii cu tot cu amanunte.

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,537
  • Înscris: 21.03.2020
Tu ai postat conform proverbului - unde dai si unde crapa...

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Mai PNX, intreb si eu, simti asa, nevoie sa intervii in niste discutii care te depasesc?

Initiatorul a dat suficiente informatii - cineva a facut o reclamatie folosind datele personale ale altcuiva. Din start avem incalcarea legii de catre reclamantul care si-a asumat o identitate falsa.

Pe tine te intereseaza ce a reclamat? De ce, n-ai si tu ceva treaba pe acasa, n-ai probleme personale, vrei sa stii detalii din viata unui necunoscut de pe forum?
Iar faptul ca spui ca exact asa ai procedat si tu.....un om cu coloana vertebrala isi asuma ce spune/face, doar atat pot sa iti spun. O ai sau n-o ai.
Am asa, o senzatie ca o sa ajungi la PNX10.....

Edited by florinel, 27 October 2022 - 18:19.


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca v-ati rezolvat problema de ce vreti sa stiti identitatea reclamantului? Sa ii dati cu toporul in cap?
Ura si la gara!

Si nu reclamatul trebuie sa dovedeasca ceva, ci reclamantul!

Edited by Friskey, 27 October 2022 - 18:26.


#28
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 13:11, said:

Buna ziua,

Nu știu dacă ține de civil sau penal.

Partenera mea a fost reclamată împreună cu mama ei de către o persoană care s-a folosit de identitatea unei vecine. Nu știm cine, decât bănuieli.
Reclamația s-a făcut prin intermediul unei adrese false de e-mail. Cu datele personale ale vecinei ca reclamanta.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.

Nu mă pricep. Se poate stabili informatic identitatea reală a reclamantului?
Fapta de a reclama fara dovezi și a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
E de natură civilă sau penală?
Se pedepsește cu închisoare?
As dori cadrul legislativ.

Vreau să știu sigur 100 % din punct de vedere tehnic daca se poate afla adevărata identitate a reclamantului din punct de vedere informatic.
Nu mă pricep la IT, informatica, IP, localizare etc.

Ca sa stiu ce sanse ar avea un eventual demers.

Mulțumesc!


cum este asta?
adrese false de e-mail

exista si adrese adevarate? care e deosebirea intre cele doua?

#29
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Ru-Warrior, on 27 octombrie 2022 - 18:52, said:

cum este asta?
adrese false de e-mail

exista si adrese adevarate? care e deosebirea intre cele doua?
Adica a creat o adresa de e-mail cu numele vecinei de pe scara.
Vecina nu are acea adresa de mail.

Iar in reclamatie a folosit numele, prenumele si adresa de domiciliu a vecinei in calitate de reclamant.
S-a dovedit ca femeia habar nu avea.
A fost chemata la politie la audieri sa dea detalii despre reclamatiile facute, unde a ramas perplex.

Credeam ca e destul de clar....

Dar am inteles acum multumita lui Adm ca nu se poate identifica persoana care a facut reclamatiile decat foarte greu.
Nu sta nimeni sa isi bata capul cu asa ceva daca e atat de complicat si fara rezultat.

Topicul poate fi inchis.
Multumesc!

Edited by sergiu88888, 27 October 2022 - 19:03.


#30
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Daca as vrea sa fac o reclamatie cuiva de pe un email fals as deschide intai un topic ca asta. As afla ca nu ma poate identifica nimeni.

#31
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

 florinel, on 27 octombrie 2022 - 18:18, said:

Mai PNX, intreb si eu, simti asa, nevoie sa intervii in niste discutii care te depasesc?

Initiatorul a dat suficiente informatii - cineva a facut o reclamatie folosind datele personale ale altcuiva. Din start avem incalcarea legii de catre reclamantul care si-a asumat o identitate falsa.

Pe tine te intereseaza ce a reclamat? De ce, n-ai si tu ceva treaba pe acasa, n-ai probleme personale, vrei sa stii detalii din viata unui necunoscut de pe forum?
Iar faptul ca spui ca exact asa ai procedat si tu.....un om cu coloana vertebrala isi asuma ce spune/face, doar atat pot sa iti spun. O ai sau n-o ai.
Am asa, o senzatie ca o sa ajungi la PNX10.....
Si pnx100.
Dacă omul e traficant, proxenet, și știi ca are relații la politie, te duci și îl declari cu Subsemnatul?
A doilea zii cine îți bate la ușa?
Sa nu-mi spui ca politia pentru detalii.

A, era sa uit, mai era opțiunea cu, să-ți vezi de treaba ta.
Dacă se zice ca are date 3 reclamații parca și una fin ele la DNA.
Pai înseamnă că omul e pe cai mari.
200k euro, cel puțin de la care începe sa se inhame DNA-ul.
Si atunci reclamație cu identitatea altuia e eclipsata de ce ar putea descoperi politia.
Dar dacă rezultatul reclamații e 0, atunci da omul poate sa se simtă puțin lezat.
Dar ca să caute cineva intentiatea celui care a făcut relația, asta încurajează corupția și mafia.
Ar trebui autoritățile sa cerceteze reclamațiile primadata, apoi tot ele pentru ca su consumat timp degeaba, când puteau sa prindă alți infractori (teoretic) sa prindă cel care a făcut mișto de ei.
E ca și cum ai suna la 112 fără sa fie o urgenta.
500 de lei amenda, după ce sa constatat ca nu era o urgență.

 Ger0nimo, on 27 octombrie 2022 - 19:49, said:

Daca as vrea sa fac o reclamatie cuiva de pe un email fals as deschide intai un topic ca asta. As afla ca nu ma poate identifica nimeni.


#32
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 27.10.2007
cand creezi o adresa de mail nu iti cere nimeni sa incarci o copie dupa buletinul, sau sa semnezi electronic vreun document, deci treaba asta cu "adevărata identitate a reclamantului din punct de vedere informatic"  este un non sens.
tehnic, e adevarat ce a spus Adm mai ales partea cu "o firma cu x mii de angajati, WIFi open, gateway mobil",asa ca uita toata povestea cu identificarea...

Edited by strongsss, 27 October 2022 - 20:55.


#33
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Poti ruga pe cineva sa realizeze un email care sa contina incorporata (nu ca atasament) o poza gen "raspuns oficial" si care trece de scanarea antivirus (este doar o poza nu un virus sau altceva). Link-ul catre poza este catre un site la care aveti acces iar poza sa fie astfel realizata ca sa para oficiala. Vedeti in log de unde a fost incarcata imaginea si caracteristicile browserului folosit si asa aveti IP-ul si detalii despre calculator/telefonul folosit de persoana aceea.
Apoi trimiteti email-ul de pe o adresa temporara cu nume asemanator cu al unei institutii publice la adresa folosita pentru reclamatia aceea si asteptati rezultatul. Persoana care a facut reclamatia va mai accesa acel email iar tentatia de a deschide acel email este mare
PS: persoana care realizeaza operatiunea trebuie sa stie ce face. Plus ca vecina trebuie sa faca plangere penala pentru furt de identitate si probabil pentru incalcarea GDPR-ului ca reclamatia sa aiba "greutate". Nu m-ar mira ca reclamatia sa o fi facut un coleg/vecin invidios, oricum cineva din anturajul dv. sau al vecinei.

#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 The Stressmaker, on 27 octombrie 2022 - 20:56, said:


ce zici tu acolo mergea acum multi ani. acum clientii de mail folosesc preloadere proxy sa descarce resursele externe dintr-un mail, deci tu o sa vezi in loguri adresa lor, nu a celui care a deschis mailul tau.
poate doar sa-l pacaleasca sa dea click pe un link extern unde are logul... deja intram in scenarii in care nu merita efortul :lol:

Edited by laffin, 28 October 2022 - 00:11.


#35
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca aveti o idee mai buna eu zic ca merita postata. OP a cerut un sfat si poate ideea dv. il ajuta mai mult decat ce am scris eu. Multe institutii publice folosesc ceva gen "link direct catre dosar" "ca urmare a sesizarii dv., va punem la dispozitie informatiile publice disponibile la dosar la adresa" iar site-ul poate sa mimeze ceva gen site//acces public//dosar// informatii dosar//. Inginerie sociala cu honeypot :) .

PS: poza din email poate sa contina un text gen "din motive de siguranta documentul nu poate fi afisat deoarece nu a trecut testul capcha". Iar mai jos "daca incarcarea pozei nu functioneaza folositi acest link direct catre documentul solicitat". Neaparat cu diacritice, altfel bate la ochi. Daca vrea si mai mult, se ataseaza user si parola in acel mail pentru acces la restul dosarului. Folosirea acestora confirma identitatea reclamagiului.

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,537
  • Înscris: 21.03.2020

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 18:58, said:

Adica a creat o adresa de e-mail cu numele vecinei de pe scara.
Vecina nu are acea adresa de mail.

Iar in reclamatie a folosit numele, prenumele si adresa de domiciliu a vecinei in calitate de reclamant.
S-a dovedit ca femeia habar nu avea.
A fost chemata la politie la audieri sa dea detalii despre reclamatiile facute, unde a ramas perplex.

Credeam ca e destul de clar....

Dar am inteles acum multumita lui Adm ca nu se poate identifica persoana care a facut reclamatiile decat foarte greu.
Nu sta nimeni sa isi bata capul cu asa ceva daca e atat de complicat si fara rezultat.

Topicul poate fi inchis.
Multumesc!
Eu in locul vecinei va tranteam un proces pentru calomnie si hartuire...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate