Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Reclamatii dubioase - adevarata identitate a reclamantului

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Buna ziua,

Nu știu dacă ține de civil sau penal.

Partenera mea a fost reclamată împreună cu mama ei de către o persoană care s-a folosit de identitatea unei vecine. Nu știm cine, decât bănuieli.
Reclamația s-a făcut prin intermediul unei adrese false de e-mail. Cu datele personale ale vecinei ca reclamanta.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.

Nu mă pricep. Se poate stabili informatic identitatea reală a reclamantului?
Fapta de a reclama fara dovezi și a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
E de natură civilă sau penală?
Se pedepsește cu închisoare?
As dori cadrul legislativ.

Vreau să știu sigur 100 % din punct de vedere tehnic daca se poate afla adevărata identitate a reclamantului din punct de vedere informatic.
Nu mă pricep la IT, informatica, IP, localizare etc.

Ca sa stiu ce sanse ar avea un eventual demers.

Mulțumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ce insemna identitatea?
Nume si adresa sau alte date din buletin (CI, CNP)?

In mod normal, doar familia vecinei are acces facil la datele din Buletin, altfel ai vazut prea multe firme americane.

Chiar daca ar fi posibil, costurile si procesul face ca actiunea sa nu aiba rost, iar ca idee, un IP nu implica musai o persoana.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E infractiune si se poate dovedi identitatea.

Articolul 268
Inducerea în eroare a organelor judiciare
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunț sau plângere, cu privire la existența unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârșirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existența unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârșirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(3) Nu se pedepsește persoana care a săvârșit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reținerea, arestarea sau de punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva celui față de care s-a făcut denunțul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunțul, plângerea sau probele sunt nereale.

Edited by pasilla, 27 October 2022 - 13:23.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cum se poate dovedi?
Prince metoda?

Quote

Reclamația s-a făcut prin intermediul unei adrese false de e-mail. Cu datele personale ale vecinei ca reclamanta.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.

Ca idee, cand trimiti un e-mail, NU se trimite mai departe adresa IP a expeditorului.
Serverul o stie, desigur, dar intelegi ce implica dpdv juridic o asemenea tevatura?
Si la sfarsit e un gateway mobil...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin mijloace specifice Posted Image

Sigur ca nu se va intampla acst lucru, mai ales ca lucrurile s-au lamurit si denuntul nu a  produs efecte.

Edited by pasilla, 27 October 2022 - 13:29.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cum ziceam, prea multe filme americane...

#7
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Adm, on 27 octombrie 2022 - 13:19, said:

Ce insemna identitatea?
Nume si adresa sau alte date din buletin (CI, CNP)?

In mod normal, doar familia vecinei are acces facil la datele din Buletin, altfel ai vazut prea multe firme americane.

Chiar daca ar fi posibil, costurile si procesul face ca actiunea sa nu aiba rost, iar ca idee, un IP nu implica musai o persoana.
S-a creat o adresa de mail cu numele vecinei si  in reclamatiile din mail se dadea numele vecinei si adresa de domiciliul al vecinei.
De asta initial toata lumea a crezut ca vecina e reclamanta.

A fost chemata la politie, parchet, DNA. Au venit si acasa, zice dansa, i-au perchezitionat calculatorul si telefonul.
A dat declaratie ca dansa are cu totul alta adresa de mail.

Politistul care a anchetat a spus clar ca dansa e nevinovata.
In spate e altcineva.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce treaba are DNA-ul ?

Perchezitia informatica nu se face asa. Acolo trebuie dosar penal, mandat, se sigileaza PC/telefon, se ridica, etc.etc.

Edited by pasilla, 27 October 2022 - 13:52.


#9
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 pasilla, on 27 octombrie 2022 - 13:50, said:

Ce treaba are DNA-ul ?

Perchezitia informatica nu se face asa. Acolo trebuie dosar penal, mandat, se sigileaza PC/telefon, se ridica, etc.etc.
Una din reclamatii a fost trimisa la DNA, care a redirectionat-o la politie.
Celelalte doua la politie.

Deci politia nu poate din punct de vedere tehnic sa stabileasca cine e persoana reclamanta.
Asta doaream sa stiu.

Ca sa nu pierdem timp, energie si bani pentru un demers boala lunga moarte sigura.

Multumesc !

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate, dar nu o va face decat daca e treaba groasa si nu pare a fi.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Ce gandeste io:
daca cineva poate demara o ancheta vis-a-vis de furt de identitate, acea persoana este cea in numele careia s-a facut reclamatia.
Daca o doare-n pix, sa fiti voi sanatosi!
Politia sau oricare alt organ nu ancheteaza(cheltuie) nimic fara o sesizare cu baze reale.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cum se sigileaza un dispozitiv electronic?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Il bagi intr-un sac si sigilezi sacul.

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Dv. parca erati intr-o relatie toxica cu partenera?
Nu cumva .....ceva  "reclamation" Posted Image

#15
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Alta partenera.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Adm, on 27 octombrie 2022 - 13:25, said:

Cum se poate dovedi?
Prince metoda?



Ca idee, cand trimiti un e-mail, NU se trimite mai departe adresa IP a expeditorului.
Serverul o stie, desigur, dar intelegi ce implica dpdv juridic o asemenea tevatura?
Si la sfarsit e un gateway mobil...
Serios? Ba se trimite, exista un header etc. Bine, asta nu inseamna ca nu poti trimite printr-un proxy sau vreo alta complicatie.

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 13:46, said:

S-a creat o adresa de mail cu numele vecinei si  in reclamatiile din mail se dadea numele vecinei si adresa de domiciliul al vecinei.
De asta initial toata lumea a crezut ca vecina e reclamanta.

A fost chemata la politie, parchet, DNA. Au venit si acasa, zice dansa, i-au perchezitionat calculatorul si telefonul.
A dat declaratie ca dansa are cu totul alta adresa de mail.

Politistul care a anchetat a spus clar ca dansa e nevinovata.
In spate e altcineva.
Da, se poate afla IPul expeditorului, se poate merge mai departe. Ar trebui vorbit cu un avocat, insa din ce am auzit departamentul de fraude informatice e aglomerat. Vorbiti cu un om care se ocupa de dintr-astea.

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 13:11, said:

Buna ziua,

Nu știu dacă ține de civil sau penal.

Partenera mea a fost reclamată împreună cu mama ei de către o persoană care s-a folosit de identitatea unei vecine. Nu știm cine, decât bănuieli.
Reclamația s-a făcut prin intermediul unei adrese false de e-mail. Cu datele personale ale vecinei ca reclamanta.
Vecina și-a dovedit nevinovăția, inclusiv la poliție.

Nu mă pricep. Se poate stabili informatic identitatea reală a reclamantului?
Fapta de a reclama fara dovezi și a folosi identitatea altei persoane constituie infracțiune?
E de natură civilă sau penală?
Se pedepsește cu închisoare?
As dori cadrul legislativ.

Vreau să știu sigur 100 % din punct de vedere tehnic daca se poate afla adevărata identitate a reclamantului din punct de vedere informatic.
Nu mă pricep la IT, informatica, IP, localizare etc.

Ca sa stiu ce sanse ar avea un eventual demers.

Mulțumesc!
Da, s-ar putea sa se poata. Vorbit cu avocat, vazut de unde s-a trimis acel mail, apoi cercetat cine a creat acea adresa falsa (ca exemplu) - exista loguri care se pastreaza. Nu stiu insa daca merita bataia de cap, de aceea ar trebui vorbit cu cineva care s-a mai ocupat in Romania. E in mod sigur de natura si civila si penala (furt de identitate, folosirea altei identitati in fata autoritatilor, hartuire etc) si pe civil cred ca se obtin daune daca dovedesti cu probe (imagine, boli, alte deranjamente). Dar ca sa fiu sincer nu cred ca merita bataia de cap. Iar asta e o problema, ca unii pot face multe porcarii numai ca sa se distreze, razbune etc. Datele ti le putea afla relativ usor, exista scurgeri de date, exista persoane carora le dai buletinul etc.

Edited by aaaa4567, 27 October 2022 - 15:20.


#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 sergiu88888, on 27 octombrie 2022 - 14:52, said:

Alta partenera.
mai multe? Posted Image in acelasi timp?Posted Image

#18
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
No, amu ma întreb, ce o reclamat?
Ca dacă o reclamat la DNA, e ceva suspect pe cine la reclamat.
Acuma, dacă sa făcut reclamație și suspectul este curat, ar trebui să vă doară în cot.
Daca sunt ceva bube, atunci vreți sa vedeți cine.
Exemplu: în urma cu vreo câțiva ani, un boss din zona, și a renovat casa.
Deșeurile le-a aruncat în pădure.
Asa ca am făcut o reclamație cu un nume comun în zona.
Evident ca tipul în loc sa se ducă sa strângă gunoaiele din pădure, a demarat o investigație sa vadă cine la reclamat, ca să-l aranjeze el.
Asa ca, dacă nu sunt probleme, nu ar trebui sa va deranjeze vine a reclamat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate