Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare HDD

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am avut Maxtor. Am avut Western Digital. Am avut Seagate.
Toate pica!
De Toshiba, nu stiu.

#20
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am jocurile instalate pe un Seagate Exos X16 16TB si nu simt ca jocurile se incarca greu, e mult mai rapid ca hard-urile mai mici pe care le-am folosit in trecut, seagate 2-3-4-8tb, wd 6tb (am avut jocurile si pe WD Purple 6TB, se incarcau foarte lent). Am avut raid 0 cu 2 hdd-uri de 4tb, mult mai rapid Exos-ul singur.
Decat sa dai 200 lei pentru aceeasi capacitate a hard disk-ului, mai bine cumpara un SSD de 200 lei si cumpara un hdd mai ieftin.
Daca ai avea RTX 4090 si i9-13900K si ai instalat windows-ul pe HDD, acel sistem se va misca la fel ca un Core 2 Duo cu 1GB RAM. Ca sa intelegi ca Windows-ul TREBUIE sa fie instalat pe SSD, nu e o recomandare, e o obligatie.

#21
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Seria Purple e pentru camere de supraveghere. Nu are ce sa caute intr-un desktop.
Si da, seria Exos bate la fundulet orice competitor!

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlost_in_a_dream, on 27 octombrie 2022 - 13:46, said:

Si da, seria Exos bate la fundulet orice competitor!
Compara cu aceeasi clasa de competitori, enterprise.

#23
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
WD Gold.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ala e intrarea in clasa. Vezi Ultrastar.

#25
AgentSef

AgentSef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.08.2014
Avand in vedere ca diferenta este de 100-220 lei de la cel Toshiba la cele Seagate si WD, ma gandesc sa merg pe Toshiba pentru ca este mai ieftin, pare sa aiba aceleasi specificatii si n-am auzit nicio parere negativa despre Toshiba. Credeti ca este o alegere buna ?

#26
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Da. E o alegere buna.
Asa ca, ia Toshiba. :)

#27
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Toshiba sunt foarte zgomotoase. Poate confirma cineva ca Toshiba are hdd-urile mai silentioase ca WD/Seagate?
Toate clipurile pe care le-am gasit pe youtube arata ca Toshiba sunt mai zgomotoase.
Eu am avut o saptamana Toshiba DT01ACA300 3TB, nou de la pcgarage, dupa o saptamana l-am vandut cu 100 lei mai putin fata de magazin, ca sa scap de el. N-am putut sa-l returnez pentru ca l-am ridicat de la sediu, returnarea in 15 zile era doar pentru produsele vandute la distanta.
Era mult mai zgomotos ca hdd-urile pe care le aveam deja, doua Seagate barracuda de 2TB si unul de 3TB. Avea si zgomot de motor cred, suna ca si cum reda sine wave de 60hz si pur si simplu nu puteam sa aud acel zgomot incontinuu 24/7. Pcgarage a zis ca nivelul de zgomot nu face parte din garantie.
Acum am 8 hdd-uri in carcasa si nu ma deranjeaza cat m-a deranjat acel Toshiba. In carcasa am 3 Exos, un Ironwolf pro 12tb si altele mai mici si nu mi se par zgomotoase... si totusi sunt hdd-uri de server unde nu conteaza zgomotul.
Acum un an doream sa iau Toshiba MG09 de 18TB pentru ca era mai ieftin cu 400 lei ca Exos de aceeasi capacitate, cred ca faceam cea mai mare greseala din viata mea.
MG09 18tb -https://www.youtube.com/watch?v=anhMy5APO-w&t=49
WD red pro 16tb -https://www.youtube.com/watch?v=cACsVfazkcc&t=62
WD gold 18tb -https://www.youtube.com/watch?v=Zl8eaNhDIII&t=50

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate