Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vrem să ne mutam în Spania, Sevilla, Huelva.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ionut014

ionut014

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2022
Salut. O să scriu câteva rânduri despre noi pentru început. Suntem o familie tânără în jur de 30 de ani cu un băiat de 2 ani și ne-am hotărât să ne mutam definitiv din țară să ne stabilim în Huelva sau Sevilla. Am citit tot ce era de citit pe internet despre viața de emigrant, dar suntem încrezători că vom face o alegere bună. Vreau să aflu cât mai multe povești/sfaturi de la persoane care locuiesc deja în Andaluzia. Știm că este o zona destul de săracă a Spaniei și căldurile sunt uneori insuportabile vara pentru că avem câteva vacanțe destul de lungi în aceste zone, dar viața de turist nu se compară cu viața de localnic. Și eu și soția suntem calificați în niște domenii care nu ne ajuta deloc în Spania, deci vom fi nevoiți sa o luam de la zero. Locurile de munca se găsesc greu? Un program informativ pentru creșa copilului și un preț dacă știe cineva? Pentru început nu vom fi nevoiți să plătim chirie pentru că avem cazare. Avem și număr de NIE. Pentru a cumpăra o locuință cu credit trebuie să ai o anumită perioadă de când ești stabilit acolo?

#2
sebi_2001

sebi_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 23.03.2013
Sevilla nu este o zonă săracă.

#3
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
De ce Spania, unde rata somajului e mare si criza economica isi arata coltii mai rau fata de alte tari, si nu una din tarile nordice sau Germania?
O alegere neinspirata, din punctul meu de vedere.

Edited by leusteanul, 27 October 2022 - 06:50.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
poate are omul alergie la ploaie si la depresie de la vremea innorata tot timpul...

tu cum stai leustene, te-ai mutat pā uk sau tot pe aici?

#5
ionut014

ionut014

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2022

 sebi_2001, on 26 octombrie 2022 - 23:50, said:

Sevilla nu este o zonă săracă.
Probabil m-am exprimat eu greșit, când am zis 'săracă' m-am gandit la o comparație cu Madridul sau Barcelona.

 leusteanul, on 27 octombrie 2022 - 06:48, said:

De ce Spania, unde rata somajului e mare si criza economica isi arata coltii mai rau fata de alte tari, si nu una din tarile nordice sau Germania?
O alegere neinspirata, din punctul meu de vedere.
Pentru că stilul de viata e mai apropiat de al nostru și în țarile nordice si Germania nu am ajuns pana acum, ca sa am o idee de stilul lor de viata. Binenteles că si vremea din cursul anului reprezinta un plus.

Edited by Dany_Darke, 27 October 2022 - 08:38.


#6
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 ionut014, on 26 octombrie 2022 - 22:25, said:

Suntem o familie tânără, ne-am hotărât să ne mutam definitiv din țară  -să ne stabilim în Huelva sau Sevilla.

Am citit  pe internet despre viața de emigrant, - suntem încrezători că vom face o alegere bună.
1. Stiti ce vreti sa faceti in viata ?

2. Ati facut un plan pentru asta ?

Edited by Alex432, 27 October 2022 - 08:22.


#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Ne intrebi pe noi asa de "amorul artei"tu stii foarte bine ce este acolo de la persoana care te va caza gratis o perioada
Visul Spaniol
Nu mai suntem in anii 90" cand veniturile in vest erau de 5 pana la 10X mai mari,comparativ cu Romania

Edited by florinellll, 27 October 2022 - 08:24.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu stau de 3 luni in Malaga, am scris un mic review aici.
Momentan am planuit sa ma intorc in Austria in perioada sarbatoriilor, daca o sa ma reintorc in Malaga nu sunt sigur momentan, poate pentru cateva luni ca sa treaca frigul.

Andaluzia este o zona "saraca". Rata somajului este mult mai mare in comparatie cu nordul Spaniei, undeva la 20-24%. Salariile sunt mult mai mici fata de Barcelona, Madrid, aici in Malaga oamenii castiga 1200-1400eur in mana (salariu pe care il castigi si in Romania in ziua de astazi). In schimb chiriile sunt mai ridicate decat in Romania, dar mancarea as putea spune cam la fel de ieftina, dar mult mai buna calitativ.

In IT se gasesc joburi. Exista un complex de birouri in domeniile it/technologie, in Malaga, care gazduieste peste 300 de companii (de la multinationale, pana la startupuri).

Caldura vara este greu de suportat, de la sfarsitul lui septembrie in schimb devine super super ok. Acum este o vreme perfecta as putea spune si inca sunt oameni care merg sa inoate in mare.

Dar cel mai important este ce stiti sa faceti si ce vreti sa faceti aici. Integrarea in Spania/Italia este mai usoara decat in Germania/Elvetia/Austria sau chiar tariile nordice. Si calitatea vietii este mai placuta pe plan social (datorita climei, datorita mentalitatii), dar mai slaba din punct de vedere birocratic, infrastructural, medical. Daca aveti joburi bune cautate, atunci go fo it, daca doriti sa o luati de la 0, atunci faceti calcule detaliate daca merita.

Edited by business11, 27 October 2022 - 09:05.


#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 leusteanul, on 27 octombrie 2022 - 06:48, said:

De ce Spania, unde rata somajului e mare si criza economica isi arata coltii mai rau fata de alte tari, si nu una din tarile nordice sau Germania?
O alegere neinspirata, din punctul meu de vedere.
Probabil pentru ca e mai placut sarac si toata ziua in fundul gol la plaja decat eintz zwei drei zapada la lopata dai.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Ce am uitat sa mentionez, lucruri destul de placute aici (momentan):

Nu se simte inflatia. Spania nu este afectata de gazul rusesc, astfel ca preturile nu au crescut in nesimtire fata de restul Europei. Preturile la restaurant la jumatate fata de Austria. La supermarket 50-70% mai ieftine.

Benzina/motorina este subventionata de stat cu 20cent/litru.

#11
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 laffin, on 27 octombrie 2022 - 07:13, said:

poate are omul alergie la ploaie si la depresie de la vremea innorata tot timpul...

tu cum stai leustene, te-ai mutat pā uk sau tot pe aici?
Momentan aici. UK e prea turbulent, momentan. Ne-am reorientat catre Nordice, vedem ce se leaga.

#12
ionut014

ionut014

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2022
Mulțumesc Business11, am citit ce ai scris și pe celălalt topic. O zi bună.

#13
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
in spania se merge doar pentru vacanta sau doar pentru a-i servi pe cei care sunt ''in vacanta''.

 florinellll, on 27 octombrie 2022 - 08:23, said:

Ne intrebi pe noi asa de "amorul artei"tu stii foarte bine ce este acolo de la persoana care te va caza gratis o perioada
chiar amorul artei, are deja NIE.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E foarte greu si nerecomandat sa pleci cu toata familia intr-o alta tara, doar facand un tabel cu ce iti CREZI ca iti place/displace (analiza SWOT).

Viata localnicului difera foarte mult de cea de turist.

Cu riscul de a gresi, as recomanda ca intai sa se duca unul voi, sa isi gaseasca un loc de munca, sa inchiriati ceva, sa vedeti cum e viata acolo.

#15
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Frumoasa Sevilla. Un stil maur chiar dragut

#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 cipi_v, on 27 octombrie 2022 - 14:26, said:

Frumoasa Sevilla. Un stil maur chiar dragut
Asta îi partea frumoasă a locului.
Pentru inițiator informații despre cum merge treaba pe acolo.
https://www.diariode...1730227812.html
Asta îi partea urâtă.

#17
ionut014

ionut014

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2022
Multumesc pentru ajutor👍

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Alex432, on 27 octombrie 2022 - 08:21, said:

1. Stiti ce vreti sa faceti in viata ?

2. Ati facut un plan pentru asta ?
socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate