Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Vandalizarea operelor de artă ca armă ”ecologistă”

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
263 replies to this topic

#19
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,816
  • Înscris: 17.08.2022
Poate ca vremea muzeelor a trecut.
Poate este vreme kitch-urilor vandute pe milioane la diverse licitatii.
In toate trei cazurile in interiorul muzeelor, activistii au stat linistiti peste un minut,
nimeni dintre cei prezenti nu pare sa ia in serios fapta comisa....un tablou mai putin de vazut....
Nici macar paznicul nu pare tulburat....
Mai mult....in Germania se rasteste la public si nu la cei doi.....!!!

Singurii care s-au enervat si au reactionat, au fost soferii carora li s-a barat carosabilul de
catre activisti ce s-au lipit de asfalt......

Attached File  sos van gogh.jpg   102.06K   20 downloads  Attached File  sos.jpg   78.82K   19 downloads

Edited by vio69c, 24 October 2022 - 19:58.


#20
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014
"Ce valorează mai mult, arta sau viața? Cum se văd protestele climatice, cu supă de roșii și piure aruncate pe lucrări celebre din muzee, prin ochii unor artiști români"
https://www.hotnews....isti-romani.htm

Interesant articolul, dar eu tot i-as cocosa cu bataia pe tampitii aia care vandalizeaza tablourile!

#21
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 05.03.2009

Quote

Ce valorează mai mult, arta sau viața?
„Pe cine iubești mai mult, pe mama sau pe tata?”

Quote

Dan Perjovschi: „Am avut de-a face cu prostioare din categoria toilet freedom, adică putze și I love X sau Y. Pe care încerc să le demontez, dialogând cu autorii”
Desigur, sunt doar prostioare, nimic îngrijorător. Și? Dacă discută Dan Perjovschi cu ei, ce se va schimba?

Quote

Fiindcă, oricât de melancolic ar suna „We will die but our culture will survive us”, îți vine să dai cu niște roșii pe our culture atunci când știi că mori mâine”, mai spune Suzana Dan.
În încheiere, ea îmi mărturisește că nu ar deranja-o dacă un astfel de protest ar avea în mijloc una dintre operele sale, dimpotrivă, s-ar bucura.
Atunci să invite niște idioți din ăștia la expozițiile ei, să-i facă puțină publicitate.

Pe mine mă enervează la culme faptul că li se permite să protesteze în muzee. Nimeni nu încearcă să-i împiedice în niciun fel.
Am o soluție și mai bună: le-aș lipi spatele de perete și i-aș lăsa acolo, vreo săptămână. Fără mâncare, mâncarea e pentru cei care mor.

#22
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Costel2014, on 26 octombrie 2022 - 13:06, said:

"Ce valorează mai mult, arta sau viața? Cum se văd protestele climatice, cu supă de roșii și piure aruncate pe lucrări celebre din muzee, prin ochii unor artiști români"
https://www.hotnews....isti-romani.htm

Interesant articolul, dar eu tot i-as cocosa cu bataia pe tampitii aia care vandalizeaza tablourile!
Eu apreciez faptul ca si-au dat seama ca au gresit si s-au orientat spre statuia de ceara al lui Charles. Pai merita o placinta pe nas numai pentru cat "a facut-o" de frumoasa pe Camilla fata de realitate.
Glumesc, bineinteles, fiindca eu as critica-o pe Camilla ptr comportament, nu ptr felul in care arata. :lol:

 Beda_Venerabilis, on 26 octombrie 2022 - 14:03, said:


„Pe cine iubești mai mult, pe mama sau pe tata?”


Desigur, sunt doar prostioare, nimic îngrijorător. Și? Dacă discută Dan Perjovschi cu ei, ce se va schimba?


Atunci să invite niște idioți din ăștia la expozițiile ei, să-i facă puțină publicitate.

Citeste tot articolul, ai de castigat daca il intelegi.
Si protestul in intregime.

Edited by Cr1spy, 26 October 2022 - 17:01.


#23
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014

 Cr1spy, on 26 octombrie 2022 - 17:06, said:

Eu apreciez faptul ca si-au dat seama ca au gresit si s-au orientat spre statuia de ceara al lui Charles. Pai merita o placinta pe nas numai pentru cat "a facut-o" de frumoasa pe Camilla fata de realitate.
Glumesc, bineinteles, fiindca eu as critica-o pe Camilla ptr comportament, nu ptr felul in care arata. Posted Image


Citeste tot articolul, ai de castigat daca il intelegi.
Si protestul in intregime.
Ala era un "rautacism"! Posted Image

#24
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Costel2014, on 26 octombrie 2022 - 18:54, said:


Ala era un "rautacism"! Posted Image
Mi-l asum. Mult prea frumoasa este statuia.:D

#25
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009

 Costel2014, on 26 octombrie 2022 - 13:06, said:

"Ce valorează mai mult, arta sau viața? Cum se văd protestele climatice, cu supă de roșii și piure aruncate pe lucrări celebre din muzee, prin ochii unor artiști români"
https://www.hotnews....isti-romani.htm

Interesant articolul, dar eu tot i-as cocosa cu bataia pe tampitii aia care vandalizeaza tablourile!


Mi-e că în curând va trebui să deschidem un topic nou despre operele vandalizate în semn de protest al activiștilor climatici (sau cum s-or numi).

Bănuiesc că după succesul celor de la Just Stop Oil grupările astea se vor înmulți. Invers proporțional cu lucrările de artă din muzee.

#26
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014

 Naoto, on 26 octombrie 2022 - 20:48, said:



Mi-e că în curând va trebui să deschidem un topic nou despre operele vandalizate în semn de protest al activiștilor climatici (sau cum s-or numi).

Bănuiesc că după succesul celor de la Just Stop Oil grupările astea se vor înmulți. Invers proporțional cu lucrările de artă din muzee.
Musca-ti limba! Posted Image
Se distreaza idiotii aia pana fac vreo nefacuta cu vreun tablou/statuie si ii inhata firmele de asigurari...

#27
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 05.03.2009
I-am căutat pe protestatarii ăștia, să văd ce-i cu ei. Sunt „proaspeți”, adică organizația s-a înființat anul ăsta, în februarie. Au dat un ultimatum de o lună guvernului, apoi au trecut la fapte. Au sucursale în 9 țări.
Spoiler
Dacă nu facem ce spun ei, în 8 ani vine Apocalipsa Socială (habar n-am ce înțeleg ei prin asta).
Sunt protestatarii obișnuiți, cei care caută tot timpul motive de revoltă. Nu mai poartă tricouri cu El Che, acum e la modă distrugerea climei.
Nu sunt doar puști, sunt și bătrânii hipioți. Una din ele spune: „My conditions are better in prison than at home.” Mulți sunt arestați, organizația le plătește amenda, apoi o iau de la capăt.

#28
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,215
  • Înscris: 02.09.2014

 Beda_Venerabilis, on 26 octombrie 2022 - 21:08, said:

I-am căutat pe protestatarii ăștia, să văd ce-i cu ei. Sunt „proaspeți”, adică organizația s-a înființat anul ăsta, în februarie. Au dat un ultimatum de o lună guvernului, apoi au trecut la fapte. Au sucursale în 9 țări.
Spoiler
Dacă nu facem ce spun ei, în 8 ani vine Apocalipsa Socială (habar n-am ce înțeleg ei prin asta).
Sunt protestatarii obișnuiți, cei care caută tot timpul motive de revoltă. Nu mai poartă tricouri cu El Che, acum e la modă distrugerea climei.
Nu sunt doar puști, sunt și bătrânii hipioți. Una din ele spune: „My conditions are better in prison than at home.” Mulți sunt arestați, organizația le plătește amenda, apoi o iau de la capăt.
Ar fi interesant de vazut cine e in spatele organizatiei, cine ii finanteaza, le plateste amenzile.

#29
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 05.03.2009
Am pus informația în spoiler.
https://www.euronews...t-to-attack-art
„Just Stop Oil has been bankrolled by the Climate Energy Fund (the US network set up in 2019), which includes Aileen Getty, the goddaughter of the oil tycoon J. Paul Getty, who has openly stated that she applauds the Van Gogh protest.”

Sunt și oameni care și-au abandonat slujbele și sunt plătiți de „Stop Uleiu'” - citește spoilerul.

#30
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009
Merită discuție separată.

”Demonii” - urmași ai lui Piotr Verhovenski și-au găsit de-acum o nouă întrupare.

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pff, este fata tipului care a fost răpit si torturat, iar bunicu-sau, magnatul a refuzat sa dea vreun ban ptr rascumparare...

Edited by Cr1spy, 26 October 2022 - 21:39.


#32
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 05.03.2009
Naoto, cu ce ți-am greșit? Nu citisem „Demonii”, caut pe net, deschid Wikipedia și...
Spoiler
Ai milă, te rog!

#33
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 15.12.2009
Te rog să mă ierți.

Nu numai că am rătăcit threaduri și postări, le-am amestecat și le-am dat cu greu de capăt ca să le așez, în fine, cumsecade:
dară citind ”mustrarea” ta de Wikipedia (de stil neo) m-a luat cu amețeala.

Justiția climatică.

Posted Image

Edited by Naoto, 26 October 2022 - 21:42.


#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
https://www-celebrit...oil-protestors/

#35
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 05.03.2009
Mă mir că nu s-a băgat și Bill Gates. Miliardarii ăștia nu ar trebui să-l imite mai curând pe Mecenas, în privința artelor?

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Cr1spy, on 26 octombrie 2022 - 21:30, said:

Pff, este fata tipului care a fost răpit si torturat, iar bunicu-sau, magnatul a refuzat sa dea vreun ban ptr rascumparare...
Scuze, este sora, nu fiica lui John Paul Ghetty III si nora lui Liz Taylor.

 Beda_Venerabilis, on 26 octombrie 2022 - 22:03, said:

Mă mir că nu s-a băgat și Bill Gates. Miliardarii ăștia nu ar trebui să-l imite mai curând pe Mecenas, în privința artelor?
Dupa cum vezi, nu s-au hranit toti numai cu lapte si miere, au mai avut parte si de traume.

 Beda_Venerabilis, on 26 octombrie 2022 - 22:03, said:

Mă mir că nu s-a băgat și Bill Gates. Miliardarii ăștia nu ar trebui să-l imite mai curând pe Mecenas, în privința artelor?
Astia sunt din categoria celor care s-au bagat la "protejarea" minorelor, ca "binefacatori". Sa-i lasam deoparte mai bine.

Edited by Cr1spy, 26 October 2022 - 22:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate