Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ardei iute

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 gushpi, on 26 octombrie 2022 - 12:42, said:

dacă, doamne-ferește, apar primele semne de hemoroizi - STOP ardei!

Lasa hemorizii, ca mai apare probleme si la cealalta iesire :D

 Tonic Water, on 26 octombrie 2022 - 13:35, said:

o sa pun o poza cu jalapinosii mei crescuti in ghiveci, sa vezi ce te zgarii pe ochi Posted Image .

Pune. Eu m-a mtrezit ca a inceput sa creasca ghimbir in vasul cu habaneros :D

#20
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004

 Naijax, on 26 octombrie 2022 - 12:19, said:


Mai ... te rog eu frumos, nu le da idei Posted Image

Si eu bag ardei iute ca un campion
Am adus din Nigeria peri-peri (sau piri-piri) - pentru cunoscatori Posted Image
Pe langa astia, jalapeno e un fel de ardei dulce
Jalapeno chiar e un fel de ardei dulce.

#21
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 lupini, on 26 octombrie 2022 - 13:36, said:

Văzând topicul acesta mi-am amintit că și iuțeala ardeilor se măsoară. Există ceea ce se cheamă scara Scoville (SHU). De pildă, ardeii noștri iuți au între 50 000 - 100 000 de unități Scoville. Dar cei mai iuțin din lume sunt Komodo Dragon Chili Pepper, Trinidad Moruga Scorpion, Naga Viper pepper, Infinity Chilli, Naga Morich, Bhut jolokia (ghost pepper), Trinidad Scorpion Butch T pepper, Bedfordshire Super Naga, Spanish Naga Chili, Carolina Reaper sau Red Savina habanero, cu 800 000 - 2 200 000 de unități Scoville. [ https://yoursmiles.org/tsmile/eat/t1983.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În Mexic chiar și există concursuri de mâncat-viteză a unor astfel de ardei "feroce". [ https://yoursmiles.org/tsmile/eat/t1974.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și mie îmi place să mânânc, dar mai cu măsură, că frige.
Vezi ca  la statiunea de cercetari legumicole de la Buzau au obtinut si omologat cel mai iute ardei care bate tot ce ai enumerat! A fost si un reportaj la tv. Ardeiul are codul L 13A. Depășește de 200 de ori în iuțime soiul omologat în 2016, Carolina Reapper.Depășește 2,4 milioane de unități Scoville!

Edited by iuliean50, 26 October 2022 - 15:48.


#22
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Eu consider ca tot ce este peste Habanero este prea mult. Habanero (prefer Red Savinia) este super ok imho. Il simti dar nu este feroce, nu simti ca ai inghitit lava vulcanica (CarolinaR).

Tine de preferinte, totul e sa gasesti acel echilibru in care ardeiul e placere (endorfine) si nu doar durere.

Posted Image Posted Image Posted Image

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 destrug, on 26 octombrie 2022 - 15:34, said:

Jalapeno chiar e un fel de ardei dulce.

Depinde de unde il incepi.
Varful e chiar dulce - poti musca fara probleme din el.
Cand te apropii de seminte, ai pus-o.

#24
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
daca intradevar iti place picant picant, atunci incearca
Haragos Pista

#25
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
In pasta aia eu inting micii.

#26
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 ovidiu21, on 26 octombrie 2022 - 11:42, said:

As vrea sa stiu daca pe viitor as putea avea probleme cu stomacul, sau este doar un mit....gastrita sau ulcer.
Din contra, chiar aduce beneficii la stomac.
Pacienților care iau multe anfirheumatica (Diclofenac, Naxopren, Ibuprofen) le este chiar recomandata capsaicina, care reglementează aciditatea în stomac, de ex în forma de capsule pentru cei care nu suporta iuțeală.

Eu pasta aia ungureasca, egal dacă Eros sau Haragos Pista, nu o pot manca. Asta nu din cauza iutelii, este sărata ocna.

Edited by Passenger001, 26 October 2022 - 17:22.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
De curiozitate, cei care mâncați ardei foarte iuți, mai simțiți gustul mâncării, aroma condimentelor?
Întreb pentru ca eu nu mănânc iute deloc (cel mult asezonez cu puțin piper), în schimb soțul meu da, la anumite feluri de mancare. Când îl vad ca transpira, basculeaza mâncarea fierbinte la foc automat și ii lăcrimează ochii, îl întreb dacă a fost bună și el răspunde candid "crezi c-am mai simțit ceva, la cât de iute a fost ardeiul?". Și jur ca fac mâncare buna/gustoasa, lucru confirmat și de alții, nu numai de cei din familie.



#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti face griji. Daca nu i-ar place mancarea, nu ar bascula-o. :)

#29
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 corinadaniela, on 26 octombrie 2022 - 18:30, said:

De curiozitate, cei care mâncați ardei foarte iuți, mai simțiți gustul mâncării, aroma condimentelor?
Întreb pentru ca eu nu mănânc iute deloc (cel mult asezonez cu puțin piper), în schimb soțul meu da, la anumite feluri de mancare. Când îl vad ca transpira, basculeaza mâncarea fierbinte la foc automat și ii lăcrimează ochii, îl întreb dacă a fost bună și el răspunde candid "crezi c-am mai simțit ceva, la cât de iute a fost ardeiul?". Și jur ca fac mâncare buna/gustoasa, lucru confirmat și de alții, nu numai de cei din familie.
Sunt sigur ca mancarea ta e foarte buna Posted Image

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
Iutele potenteaza aroma si gustul mancarii, nu-l acopera decat daca exagerezi tare.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Posibil, nu te contrazic.


#32
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 eiffel, on 26 octombrie 2022 - 12:08, said:

...
Eu ma enervez ca nu prea vor sa creasca habaneros si jalapenos in ghiveci.
Am pus niste seminet in mai si abia abia au crescut sa le da vreo 6 frunze. Intre timp am pus si seminte mai neaose la vreo luna dupa si deja am ardeii crescuti - asteapta coacerea.
Da nu se compara la iuteala.

Tarziu, mult prea tarziu, astia au ciclul de viata mai lung ca ai nostri...
In februarie trebuie sa pui semintele pt. a face rasadurile, in martie infiintezi cultura! Ma refer strict la cultivarea in ghiveci, la interior.
Banuiesc ca stii restul detaliilor, daca nu deschide un topic nou! :D

#33
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001

 corinadaniela, on 26 octombrie 2022 - 18:30, said:

De curiozitate, cei care mâncați ardei foarte iuți, mai simțiți gustul mâncării, aroma condimentelor?
Când îl vad ca transpira, basculeaza mâncarea fierbinte la foc automat și ii lăcrimează ochii.

In general nu prea mai simti mare lucru. Ardeiul iute "se stinge" cu ceva gras (smantana, lapte, etc). Probabil sotul tau trebuie sa incerce si ardei mai putin iuti. Ii sugerez sa incerce Lemon drop. Super misto, nu foarte iute, aromat , tot ce vrei.

#34
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 corinadaniela, on 26 octombrie 2022 - 18:30, said:

De curiozitate, cei care mâncați ardei foarte iuți, mai simțiți gustul mâncării, aroma condimentelor?
Întreb pentru ca eu nu mănânc iute deloc (cel mult asezonez cu puțin piper), în schimb soțul meu da, la anumite feluri de mancare. Când îl vad ca transpira, basculeaza mâncarea fierbinte la foc automat și ii lăcrimează ochii, îl întreb dacă a fost bună și el răspunde candid "crezi c-am mai simțit ceva, la cât de iute a fost ardeiul?". Și jur ca fac mâncare buna/gustoasa, lucru confirmat și de alții, nu numai de cei din familie.

Da, se simte f. bine, nu uita ce receptori activeaza capsaicina! Aia de temperatura, nu de gust.
Nici nu stii ce pierzi... Posted Image
Sa stii ca te tachineaza.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 Fane, on 26 octombrie 2022 - 19:00, said:

Iutele potenteaza aroma si gustul mancarii, nu-l acopera decat daca exagerezi tare.

exact!
dozarea o face fiecare, după cum îi sunt papilele - mai sensibile sau mai tocite :P
există un echilibru la care faci dintr-o mâncare anostă, ceva deosebit :)

la o cantină serveau o ciorbă de burtă bună.
alături aveau borcane cu ardei iuți care transformau ciorba aceea în ceva dumnezeiesc!!!

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru toti cei impatimiti de ardeii iuti, printre care cu onoare ma numar si eu, se cuvine sa aruncam (inca) o privire catre acest senzational topic de pe forum:
https://forum.softpe...lui-sinenomine/

ps.
Eu cred ca am putea merge in pelerinaj la aceasta Mecca a ardeilor iuti Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate