Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Simptomatologie Borderline la minor. Recomandare internare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View PostChayah, on 09 noiembrie 2022 - 13:33, said:

Eu nu pot concepe o situație în care copilul să se manifeste așa doar la școală, iar la întoarcerea acasă să nu existe nimic ce ar putea arăta că ceva nu este în regulă.

Tu ai spus că acum 1 an au debutat simptomele astea.
Până acum 1 an, totul era ok cu copila?


Pana in vara anului urmator nu era nimic evident.

Ce remarcasram noi pana atunci era ca nu intelege glumele, ca ori e prea vesela, ori prea trista, insa nimic nu a dat de banuit. asa era inca de mica.
Nu ne-am gandit o clipa ca sunt semnele unui spectru autist

#56
ALEG

ALEG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.02.2014

View Postdjpadrecito, on 09 noiembrie 2022 - 12:49, said:

Asta e legea pe aici.
Copilul de la 12 ani in sus daca este declarat Gilick Competent, atunci poate sa isi decida singur soarta ... decide daca va lua medicatia sau nu, daca merge la spital sau nu, daca familia are dreptul sa stie de problemele medicale sau nu. scoala a pus un cod de confidentialitate pe ce a discutat cu copilul pt ca asa a vrut copilul.
asa e legea din pacate....


ce inseamna termenul Gilick Competent in romaneste?

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdjpadrecito, on 09 noiembrie 2022 - 12:49, said:





Asta e legea pe aici.
Copilul de la 12 ani in sus daca este declarat Gilick Competent, atunci poate sa isi decida singur soarta ... decide daca va lua medicatia sau nu, daca merge la spital sau nu, daca familia are dreptul sa stie de problemele medicale sau nu. scoala a pus un cod de confidentialitate pe ce a discutat cu copilul pt ca asa a vrut copilul.
asa e legea din pacate....
Ai inteles tu putin gresit legea respectiva

View Posteddiy, on 04 noiembrie 2022 - 00:52, said:


Internare la paihiatrie pentru Borderline se face destul de rar si pe perioade scurte .  Terapia DBT spre exemplu poate include internari "de zi" .  
Recuperarea persoanelor afectate de BPD este posibila atata timp cat accepta terapia si reusesc sa coopereze, in plus  majoritatea adulților sunt perfect functionali, nici nu ar avea ce sa caute internati la psihiatrie.
Nu stiu ce ai inteles tu din ce am scris eu. Dar pe de alta parte, uite ca a fost internata.

#58
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postdjpadrecito, on 09 noiembrie 2022 - 16:04, said:




Pana in vara anului urmator nu era nimic evident.

Ce remarcasram noi pana atunci era ca nu intelege glumele, ca ori e prea vesela, ori prea trista, insa nimic nu a dat de banuit. asa era inca de mica.
Nu ne-am gandit o clipa ca sunt semnele unui spectru autist


Ai spus pe la început că își minte mult psihoterapeutul.
Asta nu se prea împacă cu tulburări din sfera autismului.
Ca să minți, trebuie să îți poți imagina și sa poți înțelege ce e în interiorul altei persoane și deci să spui minciuna potrivită.
Persoanele cu TSA au însă dificultăți în a înțelege ce se petrece în gândurile, emoțiile, sentimentele altor persoane.

#59
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

Cr1spy said:


Nu stiu ce ai inteles tu din ce am scris eu. Dar pe de alta parte, uite ca a fost internata.
A fost internata deoarece medicul care a evaluat-o a constatat ca este un caz destul de serios care trebuie ținut sub observație, obsesia înspre sinucidere, auto mutilarea si agresivitatea definind o urgenta terapeutica majora care a impus internare si medicație aferenta.
Borderline-ul, daca pana la urma de asta e vorba, poate fi usor, moderat sau sever in simptome, nu multi ajungând in situația fetitei, cei mai multi avand probleme doar in relatiile interpersonale.
Pe de alta parte copila mai are confirmat un diagnostic de ASC, o tulburare din spectrul autist care imparte unele manifestari si caracteristici cu acest presupus Borderline.
Acum desi terapia CBT de exemplu este de ajutor in ambele situații, abordarile precum si triggerele difera, de aceea un diagnostic corect este critic in cazul ei.
Cu siguranță medicul care a optat pentru internare a luat si asta in calcul.
Acum, am inteles eu gresit sau starea ei s-a înrăutățit odata cu începerea investigațiilor in Ro?

#60
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Posteddiy, on 09 noiembrie 2022 - 20:21, said:

A fost internata deoarece medicul care a evaluat-o a constatat ca este un caz destul de serios care trebuie ținut sub observație, obsesia înspre sinucidere, auto mutilarea si agresivitatea definind o urgenta terapeutica majora care a impus internare si medicație aferenta.
Borderline-ul, daca pana la urma de asta e vorba, poate fi usor, moderat sau sever in simptome, nu multi ajungând in situația fetitei, cei mai multi avand probleme doar in relatiile interpersonale.
Pe de alta parte copila mai are confirmat un diagnostic de ASC, o tulburare din spectrul autist care imparte unele manifestari si caracteristici cu acest presupus Borderline.
Acum desi terapia CBT de exemplu este de ajutor in ambele situații, abordarile precum si triggerele difera, de aceea un diagnostic corect este critic in cazul ei.
Cu siguranță medicul care a optat pentru internare a luat si asta in calcul.
Acum, am inteles eu gresit sau starea ei s-a înrăutățit odata cu începerea investigațiilor in Ro?
un raspuns foarte bun !

aseara se inrautatise, apoi a luat rispoleptul + melatonina.

azi era suparata ca nu isi mai aude si vede prietenii imaginari, dar si-a gasi prieteni in viata reala, de acolo, din spital, alti copii ca ea.

#61
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Contează enorm de mult ca ea sa se simta in siguranță, aici ma refer la percepția ei, nu a adulților din jur despre ce înseamnă a fi sau nu in siguranță. Faptul ca în Anglia avea anumite manifestări la scoala iar acasa denota faptul ca acolo, acasa in Anglia ea se simtea cumva safe, nu neapărat ca isi inhiba acele manifestări de teama sau rusinea celor din jur,ci vedea un cadru relativ familial,predictibil.
Expunerea la nou in cazul ei provoaca mult stres si dezechilibru care din păcate ii declanșează acele mecanisme de apărare care o fac sa aiba reactiile astea.
La un moment dat va gasi o cale sa se adapteze, un prim pas l-a facut deja, isi face prieteni la spital, in schimb perioada asta de adaptare va fi destul de solicitanta atat pentru ea cat si pentru cei din jur, si asta indiferent in ce condiție ar fi (ASC, BPD sau amândouă).

#62
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
maine va fi externata!

va trebui sa faca toate analizele pt glanda tiroida + terapie de grup .

#63
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Trebuia cu asta început, cu analizele pt tiroidă.

În fine, cred că îi va face foarte bine terapia de grup.
Ea trebuie să învețe cum să fie prezentă, altfel decât disfunctional, cum o făcea până acum.
Și teoretic, în grup se poate stimula noutatea, creativitatea și adaptabilitatea funcțională.

#64
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Acuma sa vedem cum vom face cu terapia de grup si cat mai stau in RO… ca noi nu prea locuim acolo permanent.

Eu pot lucra si din China, dar sotia nu

#65
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
La ce posibile soluții v-ați gândit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate