Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Izolatie Mansarda - lipsa folie anticondens acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
immg

immg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.07.2014
Salutare,

Am un pod nelocuit in acest moment pe care vreau sa il transform in mansarda locuibila.
Acoperisul are undeva la 150mp si este acoperit cu tabla lisa (cum se punea acum 15 ani) - atasez poza.
Problema principala este ca intre scandura si tabla NU exista folie anticondens (nu s-a luat in calcul la vremea respectiva).
Pentru izolatie mansarda ma gandeam la urmatoarea varianta (dinspre interior spre acoperis):
1. Rigips
2. Cadru metalic rigips
3. Folie bariera vapori
4. Vata minerala grosime 25 cm. Vata minerala va fi pusa intre capriori (capriori grosime 8 cm -> va trebui sa vin cu niste extensii)

Va rog sa ma ajutati cu un sfat unde si cum as putea instala folia anticondens pentru a nu da acoperisul jos. Altfel spus, exista vreo modalitate?
De asemenea, nu inteleg cum se realizeaza acel cadru pentru rigips astfel incat sa acomodeze 25cm-8cm(ce intra intre capriori) = 17 cm de vata. Practic, pun cei 25 cm de vata si o "prind" cu profilele metalice pentru rigips? Cum instalez folia bariera de vapori in acest caz?

#2
immg

immg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.07.2014
Atasez imaginea cu tabla.

Attached Files



#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Problema condensului e reală, curge multa apa acolo, trebuie neapărat o bariera de vapori. Tabla aia in ce stare e după 15 ani, poate trebuie schimbată și scapi de toate problemele? Daca nu, eu as face așa:
1. Spuma poliuretanica cu celula închisă, nu mai e nevoie nici de bariera vapori nici de folie difuzie( anticondens) sau
2. Sub căpriori, folie difuzie, OSB, vata de fațadă, tencuiala, Etc sau
3. Cel mai complicat, folie sub căpriori, caroiaj metalic sau mai bun de lemn ( uscat) și vata la sul, bariera de vapori, rigips.

Depinde cat spatiu e in pod, cu prima varianta se pierde cel mai puțin spatiu, cu ultima mai mult. Depinde de buget, de disponibilitatea de a inhala fibra de sticla, etc. Daca folosești vata la sul, îți recomand knauf ecose, cică ar fi mai puțin toxica. Exista pe YouTube filmulețe cu montaj vata, primul stat îl susții cu sârmulițe între căpriori, iar următoarele straturi fixezi clamele metalice ale profilelor la distanțele potrivite cu dimensiunea vatei.


Uite ce am găsit exact cu problema ta.
https://m.youtube.co...h?v=Ej-Ad-JrC00

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 immg, on 24 octombrie 2022 - 15:37, said:

Salutare,

Am un pod nelocuit in acest moment pe care vreau sa il transform in mansarda locuibila.
Acoperisul are undeva la 150mp si este acoperit cu tabla lisa (cum se punea acum 15 ani) - atasez poza.
Problema principala este ca intre scandura si tabla NU exista folie anticondens (nu s-a luat in calcul la vremea respectiva).
Pentru izolatie mansarda ma gandeam la urmatoarea varianta (dinspre interior spre acoperis):
1. Rigips
2. Cadru metalic rigips
3. Folie bariera vapori
4. Vata minerala grosime 25 cm. Vata minerala va fi pusa intre capriori (capriori grosime 8 cm -> va trebui sa vin cu niste extensii)

Va rog sa ma ajutati cu un sfat unde si cum as putea instala folia anticondens pentru a nu da acoperisul jos. Altfel spus, exista vreo modalitate?
De asemenea, nu inteleg cum se realizeaza acel cadru pentru rigips astfel incat sa acomodeze 25cm-8cm(ce intra intre capriori) = 17 cm de vata. Practic, pun cei 25 cm de vata si o "prind" cu profilele metalice pentru rigips? Cum instalez folia bariera de vapori in acest caz?
Daca pui vata de 25cm condensul va fff putin spre deloc

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
bariaera de vapori poti s-o instalezi si acu pe interiorul podului. rolul ei e sa nu lase aerul cald din casa sa ajunga iarna la tabla de pe acoperis unde sa condenseze, sa tina umezeala sub tabla si astfel sa rugineasca intr-un ritm accelerat. deci daca izolezi calumea si cu bariere de vapori e ok.

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021

 florinellll, on 24 octombrie 2022 - 17:20, said:


Daca pui vata de 25cm condensul va fff putin spre deloc
Da, pe bariera de vapori da. Asta in cazul in care vata e la 100% din potențial, adică nu e udata de condensul de sus.
Pe tabla se face condens și dacă e pod nelocuit, la mine in magazia cu lemne numai picături pe fata interioară a tablei. Vorbim de condensul de deasupra, nu de cel de sub vata. Fără bariera de vapori condens se va forma și în interiorul vatei, in zona cu temperatura punctului de roua. Asta sunt lucruri verificate și standardizate, nu trebuie sa inventam noi roata.

 Fane, on 24 octombrie 2022 - 18:48, said:

bariaera de vapori poti s-o instalezi si acu pe interiorul podului. rolul ei e sa nu lase aerul cald din casa sa ajunga iarna la tabla de pe acoperis unde sa condenseze, sa tina umezeala sub tabla si astfel sa rugineasca intr-un ritm accelerat. deci daca izolezi calumea si cu bariere de vapori e ok.
Aia e folia de difuzie, prima sub căpriori, care tocmai că lasă vaporii sa difuzeze și nu lasă picaturile de sus sa treacă în jos. Bariera de vapori e cea de sub vata.

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Folie anticondens nu se punea sub tabla caci podurile erau ventilate, temp in pod era aprox. ca si cea de afara. Acum schimband destinatia podului in mansarda...e bine sa faci cum trebuie, nu e loc de compromis.

#8
immg

immg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.07.2014
Multumesc pentru raspunsuri!
Am dat cateva search-uri pe google si am ajuns la ubakus. Am facut 2 simulari cu si fara folie anticondens, iar rezultatele par sa fie cam la fel.
Bine, am selectat ca invelitoare tigla din lut (altceva nu prea aveam ce). Atasez 2 screenshots.
Nu-s expert in ubakus, doar ce m-am documentat cateva ore de la soflete.
Iau in calcul schimbarea invelitorii si adaugarea foliei anticondens. Cam pe unde se invart costurile?

 stefan0011, on 24 octombrie 2022 - 16:18, said:

Problema condensului e reală, curge multa apa acolo, trebuie neapărat o bariera de vapori. Tabla aia in ce stare e după 15 ani, poate trebuie schimbată și scapi de toate problemele? Daca nu, eu as face așa:
1. Spuma poliuretanica cu celula închisă, nu mai e nevoie nici de bariera vapori nici de folie difuzie( anticondens) sau
2. Sub căpriori, folie difuzie, OSB, vata de fațadă, tencuiala, Etc sau
3. Cel mai complicat, folie sub căpriori, caroiaj metalic sau mai bun de lemn ( uscat) și vata la sul, bariera de vapori, rigips.

Depinde cat spatiu e in pod, cu prima varianta se pierde cel mai puțin spatiu, cu ultima mai mult. Depinde de buget, de disponibilitatea de a inhala fibra de sticla, etc. Daca folosești vata la sul, îți recomand knauf ecose, cică ar fi mai puțin toxica. Exista pe YouTube filmulețe cu montaj vata, primul stat îl susții cu sârmulițe între căpriori, iar următoarele straturi fixezi clamele metalice ale profilelor la distanțele potrivite cu dimensiunea vatei.


Uite ce am găsit exact cu problema ta.
https://m.youtube.co...h?v=Ej-Ad-JrC00

Nu cred ca iau in calcul spuma.
Referitor la montajul profilelor de aluminiu, inteleg cumva ca e foarte important sa nu strapungi bariera de vapori in tot acest proces. Am vazut pe youtube mai multe modalitati printre care si cea in care placa de gips carton se prinde de profilul metalic ce are folia aplicata. Practic, prin insurubare nu se perforeaza folia?
Eu ma gandeam ca dupa cei 8 cm de vata intre capriori sa vin cu restul de 17 cm invers (astfel sa acopar capriorii sa nu existe punti termice), sa pun folia bariera de vapori, apoi sa las un spatiu de 10-20 cm pentru tot ce tine de instalatia electrica si dupa sa vin cu profil pt rigips si placa rigips. Intrebarea ar fi cum fixez cei 17cm de vata?

Acest video poate fi luat in considerare ca o metoda buna de montaj?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8izsBdRA_4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La minutul 11:40 vorbeste despre aplicarea placii gips carton cu surub chiar prin folia bariera de vapori si spune ca este in regula. Ce parere aveti?

Attached Files



#9
immg

immg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.07.2014
Am gasit acest video unde se aplica folia anticondens pe capriori in interior. Solutie propusa de knauf. Ce ziceti?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qyU3vrgdCB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 immg, on 24 octombrie 2022 - 23:02, said:

Iau in calcul schimbarea invelitorii si adaugarea foliei anticondens. Cam pe unde se invart costurile?

Cea mai buna decizie ! Posted Image
Referitor la costuri, depinde de marca si modelul de invelitoare pe care il alegi. Alege una-doua marci despre care ai auzit tu lucruri bune, vezi care din produsele lor iti inspira incredere ( te sfatuiesc sa faci niste vizite prin show-room-uri), cheama 4-5 firme sa iti masoare acoperisul, compara ofertele ( atentie la detalii, ca sa poti compara mere cu mere si pere cu pere), si alege " castigatorul " .

Spunele ca vrei contract si factura atat pentru produse, cat si pentru manopera ( garantie minim 3 ani pentru montaj ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate