Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Reziliere contract Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018
Buna ziua. Pana acuma ceva timp am fost la Telekom si ei m-au mutat la Orange, asta nu mi-a convenit, dar mi-au zis ca n-as putea sa renunt fara sa platesc contractul. Dar niste amici mi-au zis ca nu-i asa, ca as avea dreptul sa renunt la contract ca eu n-am fost de acord cu mutarea (Inca nu sunt sigur cu ce as putea face..). Bun. Iar astazi mi-a venit o actualizare a contractului in care zice la final ca am timp de 30 de zile pentru a raspunde notificari si de a anula contractul (vezi poza de mai jos). Ma puteti ajuta, va rog, cu pasi pe care ar trebui sa-i fac pentru a rezilia contractul fara a il plati?

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai telefon cumparat de la ei, poti rezilia fara probleme.

Le faci o notificare scria in care ceri rezilierea contractului incepand cu data de.....

Edited by pasilla, 24 October 2022 - 13:35.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,595
  • Înscris: 13.03.2005
Suna sau mergi intr-un Orange shop si spune ca vrei sa reziliezi contractul. Si apoi mergi la operatorul unde vrei  sa te muti si faci acolo cererea de PORTARE a numarului de telefon la noul operator.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Daca vrea portare, nu e nevoie sa faca cerere de reziliere. E de ajuns cererea de portare la noul operator la care vrea sa se mute, Orange va fi notificat de noul operator, si, automat, prin portare se realizeaza si rezilierea cu Orange.
Daca se doreste inchidere, atunci da, e necesara cerere de reziliere. Ca sa nu mai mearga in magazin, sa sune la relatii cu clientii si sa solicite rezilierea, dar sa ceara nr de inregistrare.
Sau, si mai bine, mail cu solicitarea de reziliere, ca sa ramana si scris. Chiar recomand varianta 2.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Recomand portarea in caz ca nu doresti sa renunti la numerele de telefon ce le  ai in prezent.
Eu asa am scapat mereu de orice crestere de tarif .

#6
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018
Multumesc pentru raspuns. Eu as vrea sa reziliez contractul cu Orange sa ma mut la Digi deoarece au preturi mai acceptabile. Optiunea de portare nu suna rau.. um.. dar nu o sa-mi ramana acelasi pret de la orange? Acuma platesc 170lei la Orange pentru internet si televiziune si de-aia as vrea sa ma si mut de la ei.

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostMitica12345, on 24 octombrie 2022 - 16:08, said:

Multumesc pentru raspuns. Eu as vrea sa reziliez contractul cu Orange sa ma mut la Digi deoarece au preturi mai acceptabile. Optiunea de portare nu suna rau.. um.. dar nu o sa-mi ramana acelasi pret de la orange? Acuma platesc 170lei la Orange pentru internet si televiziune si de-aia as vrea sa ma si mut de la ei.

Te-au mutat pe OROC pentru ca aveai pachetul complet de servicii luat de la Telekom. Nu esti inca in reteaua Orange, asa ca ai optiunea sa faci portarea numarului de telefon in Orange. Insa daca te muti pe Digi, nu vei mai avea aceeasi acoperire ca la Orange plus viteza mai mica la internetul mobil. Pentru mutare la Digi, ia legatura cu Digihelper sau cu userul catalinman, aici pe forum

Edited by sonnydellmarco, 24 October 2022 - 16:20.


#8
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018
E prima oara cand sunt pus intr-o perioada de genul.
Dar e usor sa faci o reziliere, asa-i, dar eu am intrebat daca as putea sa fac rezilierea fara a fi nevoit sa platesc "contractul". Posted Image

Edited by December, 24 October 2022 - 19:10.


#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă ești în primii 2 ani de contract cu Orange, nu poți rezilia fara să plătești tot. După primii 2 ani se prelungește automat contractul, dar poți rezilia oricând. Când mă apropii de sfârșitul celor 2 ani, pe mine mă sună cu noi oferte sa închei un nou contract. Vor să se asigure mereu că în următorii 2ani nu voi pleca de la ei.
Totuși cred că ei aveau obligația să respecte clauzele din contractul cu Telekom pe care l au preluat. Daca nu respecta, te tele-portezi la alții mai buni.��

#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu este adevarat. Poti sa inchizi orice contract daca nu ai telefon redus de la ei. Cu mail la ANPC se rezolva.

#11
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: de unde e contractul cu orange?
am fost in situatia ta, dupa ce ne-a preluat orange-ul de la telekom, semnal ..canci!
stau undeva la tara, unde singura acoperire decenta o are telekomul.
asa ca am mers la telecom si am cerut portarea!

am primit de la telekom abionament cu 25 de lei, al doi-lea cu 20 de lei, pe termen nelimitat!
culmea, facturile vin cu 43 de lei, cred ca cineva nu  stie sa calculeze!
nu m-a intrebat nimeni, nimic!  ...deci as fi avut niste injuraturi de administrat... :)

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Poststefan0011, on 24 octombrie 2022 - 16:43, said:

Dacă ești în primii 2 ani de contract cu Orange, nu poți rezilia fara să plătești tot. După primii 2 ani se prelungește automat contractul, dar poți rezilia oricând. Când mă apropii de sfârșitul celor 2 ani, pe mine mă sună cu noi oferte sa închei un nou contract. Vor să se asigure mereu că în următorii 2ani nu voi pleca de la ei.
Totuși cred că ei aveau obligația să respecte clauzele din contractul cu Telekom pe care l au preluat. Daca nu respecta, te tele-portezi la alții mai buni.��

Ba poti, cat timp nu ai luat telefon. Faptul ca ei te sperie ca nu se poate, e alta discutie. Legal, nu au ce sa iti faca, nu te pot obliga sa platesti ceva ce nu folosesti. Dar, ei forteaza, ca multi nu cunosc asta si se lasa intimidati si platesc. Nu e fraier cine cere, e fraier cel care plateste si nu isi stie drepturile...
Nu au obligatia sa respecte contractul cu Telekom, de aceea il anunta ca il trec la serviciile Orange, cu tot tacamul, acesta fiind si motivul pentru care il anunta ca are 30 zile sa accepte sau nu oferta lor.
Portare se poate face doar pe telefonie mobila, pe servicii fixe nu arer cum, acolo trebuie reziliere si contractare servicii noi la celalalt operator.
@initiator : cateva intrebari.
1) cate abonamente de servicii mobile ai ?
2) ce operatori de servicii fice (internet si tv) ai in zona ?
3) cat vrei sa platesti cu totul ?
170 lei mi se pare mult, dar nu stiu ce servicii ai, ca poate ai 6 abonamente de telefonie mobila, internet si tv si atunci nu mai pare mult.
Daca platesti 170 lei doar pt tv si internet, e enorm.

Edited by Magicwisewolf, 24 October 2022 - 19:01.


#13
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View PostMitica12345, on 24 octombrie 2022 - 16:08, said:

Multumesc pentru raspuns. Eu as vrea sa reziliez contractul cu Orange sa ma mut la Digi deoarece au preturi mai acceptabile. Optiunea de portare nu suna rau.. um.. dar nu o sa-mi ramana acelasi pret de la orange? Acuma platesc 170lei la Orange pentru internet si televiziune si de-aia as vrea sa ma si mut de la ei.
Wow, ce abonament ai de ai ajuns la 170 lei ?
Si eu am fost client Telekom, aveam televiziune, internet fix si doua numere de telefonie mobila, plateam 96 lei, si in prezent preluat tot pachetul de catre Orange , platesc tot atat.

#14
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018

View PostMagicwisewolf, on 24 octombrie 2022 - 18:59, said:

Ba poti, cat timp nu ai luat telefon. Faptul ca ei te sperie ca nu se poate, e alta discutie. Legal, nu au ce sa iti faca, nu te pot obliga sa platesti ceva ce nu folosesti. Dar, ei forteaza, ca multi nu cunosc asta si se lasa intimidati si platesc. Nu e fraier cine cere, e fraier cel care plateste si nu isi stie drepturile...
Nu au obligatia sa respecte contractul cu Telekom, de aceea il anunta ca il trec la serviciile Orange, cu tot tacamul, acesta fiind si motivul pentru care il anunta ca are 30 zile sa accepte sau nu oferta lor.
Portare se poate face doar pe telefonie mobila, pe servicii fixe nu arer cum, acolo trebuie reziliere si contractare servicii noi la celalalt operator.
@initiator : cateva intrebari.
1) cate abonamente de servicii mobile ai ?
2) ce operatori de servicii fice (internet si tv) ai in zona ?
3) cat vrei sa platesti cu totul ?
170 lei mi se pare mult, dar nu stiu ce servicii ai, ca poate ai 6 abonamente de telefonie mobila, internet si tv si atunci nu mai pare mult.
Daca platesti 170 lei doar pt tv si internet, e enorm.
1. Un abonament
2. Orange - Digi
3. Pana in 100?

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Eu zic ca te vei incadra fara probleme la Digi in zona de sub 100 lei pt 1 x ab de telefonie mobila, 1 x internet si tv.
Un abonament de telefonie este 25 lei (fara reduceri sau altceva), iar unul de internet si tv se duce in 60 lei.

https://www.digi.ro/tot-la-digi

#16
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
vezi ca portare poti face doar pentru mobil, pentru internet si cablu tb sa reziliezi contractul cu orange si sa semnezi cu digi. recomand sa reziliezi cu orange, DUPA ce se face instalarea de la digi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate