Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ajutor Configurare camera supraveghere Dalhua

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andrew112

Andrew112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2022
Buna ziua tuturor. Parintii mei si-au achizitionat recent modelul de camera de supraveghere Dalhua smart h256. Am configurat-o conform manualului si am o problema. Camera functioneaza bine pe reteaua WIFI cand ma conectez atat de pe aplicatia de pe smartphone sau prin ip la camera, insa nu primesc notificari de miscare, tin sa precizez ca am selectat din meniul camerei alarm motion/detection si doar cat stau conectat prin IP la ea primeste notificare de miscare si inregistreaza, daca ies de pe ip ul de configurare nu mai primesc notificari, nici nu inregistreaza evenimentele (miscare) pe card. De altfel nu pot accesa camera de supraveghere de pe date mobile. Am facut configurarea la router de port forwarding dar tot nu reusesc sa accesez camera extern si nici nu primesc notificari de miscare sau sa inregistreze camera. Va rog sa ma ajutati cu un sfat de configurare sau ce as putea face sa fie functionala 100%.

PS: Imi cer scuze in avans daca am postat in categoria de forum gresita.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ai avut vreun pas in instalare unde ti-a cerut parola de la router?

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
1. pare ca le - ai setat in functie de IP local,  din clasa 192.168.xxx.xxx si ca le vezi numai in reteaua locala (cand telefonul e legat la aceeasi WIFI cu camera).

2. ca sa te ajutam mai exact, spune-ne ce aplicatie utilizezi si ce sistem de operare are telefonul  (probabil Dmss pe Android, dar nu e obligatoriu, poate sa fie gdmss, dmss lite, etc) si iti recomandam un tutorial. sigur exista, iar la Dahua mi se pare ca merge usor conectarea!

#4
Andrew112

Andrew112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2022

View Postceanu1980, on 24 octombrie 2022 - 13:05, said:

Ai avut vreun pas in instalare unde ti-a cerut parola de la router?

Doar parola de la Wifi am pus-o in configurare.

View Poststrongsss, on 24 octombrie 2022 - 14:01, said:

1. pare ca le - ai setat in functie de IP local,  din clasa 192.168.xxx.xxx si ca le vezi numai in reteaua locala (cand telefonul e legat la aceeasi WIFI cu camera).

Da, am facut port forwarding din clasa 192.168, ce ip trebuie sa pun ca sa pot accesa extern?

2. ca sa te ajutam mai exact, spune-ne ce aplicatie utilizezi si ce sistem de operare are telefonul  (probabil Dmss pe Android, dar nu e obligatoriu, poate sa fie gdmss, dmss lite, etc) si iti recomandam un tutorial. sigur exista, iar la Dahua mi se pare ca merge usor conectarea!

GDMss plus este aplicatia pe care o folosesc ca sa accesez camera de pe Wifi. sistem de operare Android.

#5
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Nu stiu ce model ai, ca nu ai zis modelul, ba chiar si firma ai scris-o gresit, e DAHUA.
Dar incearca aplicatia Imou Life sau DMSS.

#6
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
Pune-o in DMZ, presupun ca ai IP static. Cardul trebuie initializat, si presupun ca il vezi in tab-ul Local. Trimiterea email-ului depinde de criptare aleasa (ex. Gmail SMTP port TLS: 587
Gmail SMTP sau port SSL: 465)
Dupa selectarea MD&Alarm trebuie sa selectezi si perioada (Schedule). Ar trebui sa ai albastru pentru toate zilele.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
seteaz-o ca in videoclipul asta(scanand QR CODE sau cu SN, nu cu IP)

#8
Andrew112

Andrew112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2022

View Postgvincentiu, on 25 octombrie 2022 - 17:01, said:

Pune-o in DMZ, presupun ca ai IP static. Cardul trebuie initializat, si presupun ca il vezi in tab-ul Local. Trimiterea email-ului depinde de criptare aleasa (ex. Gmail SMTP port TLS: 587
Gmail SMTP sau port SSL: 465)
Dupa selectarea MD&Alarm trebuie sa selectezi si perioada (Schedule). Ar trebui sa ai albastru pentru toate zilele.


Voi face configurarea asta si revin cu informatii.


View Poststrongsss, on 25 octombrie 2022 - 18:14, said:

seteaz-o ca in videoclipul asta(scanand QR CODE sau cu SN, nu cu IP)

Am incercat si dupa acest videoclip insa nu pot sa o acces de pe date mobile (din afara retelei wifi din casa)

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
E posibil sa fii in CGN?

De unde ai internet?
Ce IP extern ai?

#10
Andrew112

Andrew112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2022

View Poststrongsss, on 26 octombrie 2022 - 16:51, said:

E posibil sa fii in CGN? Nu sunt in CGN

De unde ai internet?
Ce IP extern ai?
1. Am internet de la digi. Cred ca este pe ip dinamic (cel care intra in router).
2.Din reteaua wifi a router-ului ip-ul de pe telefon prin wifi este din clasa 5.13.xx.xxx, iar de pe date mobile este 86.124.xxx.xxx

@gvincentiu Nu prea ma pricep aici cum sa configurez, am pus asa: https://ibb.co/QD2dXxQ este obligatoriu sa completez si campurile de mai jos? Si daca da cu ce date?

#11
Andrew112

Andrew112

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2022
Baieti parintii au chemat un prieten de-al lor ITst si a configurat el camera. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si timpul acordat.
PS: Nu stiu ce a facut IT-stul respectiv ca sa pot lasa aici informatii pentru altii care se lovesc de acesta problema.
Va rog sa inchide-ti threadul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate