Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde amplasez casa pe teren in panta?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Pozitia 3 ideala.
Troiene nu se fac in zona de munte/deal.
Valoarea de constructie nu conteaza, este casa de vacanta, deci...exista cas,h
Se poate face ceva decent,folosit cu precadere pe vara, toamna,primavarq, iarna....mai rar, un sanius din deal in strada, daca se poate cu trecere cu sania prin poarta inchisa....

Edited by XTH, 24 October 2022 - 06:40.


#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Între 1 și 2. În stânga, cum te uiți din drum.

#21
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
- Daca ai bani ca nenea ala cu casa din stanga (ai putea sa-l vizitezi si sa-i pui cateva intrebari despre constructie), atunci 3. Oricum va trebui drum sa urci cu utilajele, asa ca va ramane bun facut pentru viitor. Dezapezire cu tractoras/ATV/satean cu utilaj (ca presupunem ca ai bani).  
- Daca nu ai bani, 1.  Iar sus o cabanuta de lemn. Poti dormi toata vara in ea daca ai chef de privelisti dimineata si fosnit de frunze noaptea. Iarna poti urca sa faci gratar.
- 2 nu e nici cal nici magar, nici priveliste ca la 3, nici ieftin ca la 1. Asta in cazul in care nu era izvor. Dar pentru ca exista izvor, eu cred ca nu se pune problema by default. Fundatie horror, riscuri cat cuprinde. Eu am vandut casa de la tara (P + M, nu cosmelie) numai pe pretul terenului minus costuri demolare , pentru ca imi iesise un izvor sub ea si nu mai era nimic de facut. In plus nu stiu de ce ai avea nevoie de izvor langa casa.

Si eu recomand studiu geo, nu stii peste ce dai, cine stie pe unde se duce apa aia din izvor.

#22
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Daca intelegi prin casa de vacanta o constructie din lemn tip cabanuta pentru sfarsit de saptamana ,fara fundatie numai pe piloni,as alege 3 altfel dupa standardul romanesc „casuta de vacanta“ o constructie tip cazemata din beton cu mai multe camere decat casa sauapartamentul de la oras,atunci 1.

#23
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Casa as amplasa-o pe locul nr 1, fiindca mi-ar fi mai usor sa ajung in casa din strada si invers, indiferent de anotimp si/sau conditii meteo. Prefer sa parcurg putin timp si distanta, mai ales cand am bagaje sau mai stiu eu ce obiecte voluminoase. Bineinteles, langa casa as construi un car port, pentru a parca masina, fara a o urca nu stiu cat in panta respectiva. Daca as construi casa sus (indiferent ca e pe locul 2 sau 3), se va pierde putin spatiu verde cu accesul, sapaturi si ce-o mai fi nevoie.

Apoi, dupa ce am construit casa pe locul nr 1, as construi pe locul nr 3 un foisor inchis/deschis sau o alta constructie usoara de tip sera sau pavilion, cu multe spatii vitrate, pentru a ma bucura de natura inconjuratoare atat vara cat si iarna.

Ceva in genul la imaginile urmatoare:

Attached Files


Edited by cris2d2, 24 October 2022 - 08:59.


#24
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postcris2d2, on 24 octombrie 2022 - 08:58, said:

Ceva in genul la imaginile urmatoare:

Costa cam 2000E doar un geam de la foisorul nr 2.
El are 6 + acoperisul.

#25
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlyanna, on 24 octombrie 2022 - 10:46, said:

Costa cam 2000E doar un geam de la foisorul nr 2.
El are 6 + acoperisul.
Ceva in genul ca si idee de forma, poate sa-l inchida si cu folie (nu ca ar conta prea mult iarna).

#26
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Ia in calcul ca, si tanar cand esti, sa urci 200 trepte pana sus la locul 3... de cateva ori pe zi nu e prea fain.
Mai ales dupa o anumita varsta.

Ideal mi se pare jos parcare, pe 2 casa si pe 3 zona de relaxare/terasa/gratar.

#27
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pozitia 1, in mod clar. Ma pot bucura de tot spatiul din spate care va ramane asa sau il amenajez cum vreau.
Cred ca, cu cat te duci mai in spate, cu atat se vor mari cheltuielile cu utilitatile.

#28
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Pe 3, clar!

#29
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016
Casa pe 3 la liniste si belvedere si eventual un foisor pe 2 langa izvor si o bariera de vegetatie inalta pe 1 care sa iti ofere intimitate fara sa iti afecteze panorama pe care o vezi de la 2 si 3.

O casa usoara pe fundatii izolate o sa reduca costul generat de accesul mai dificil (materiale mai putine de carat sus si majoritatea usoare) si riscul sa deranjezi izvoarele (dar oricum trebuie sa faci sondaje sa vezi cum se plimba apa prin sol).

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
câți aveți case la ȚARĂ?
nu în suburbii orășenești...

poziția 1(unu) este fix între porcii din stânga și turma de bibilici din dreapta = o BUCURIE fără seamăn... Posted Image
io o exclud, acolo doar garaj și pomi ornamentali

poziția 2(doi) trebe cercetată cum zise colegu' - foraj GEO
dacă-i în regulă - aia-i soluția!

dacă nu, rămâne 3(trei), cu toată cheltuiala drumului interior
(io făcui drum de acces basculantă pe circa 40 de metri și n-am murit)

Attached Files


Edited by gushpi, 25 October 2022 - 12:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate