Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Backup: Stick USB vs SSD Extern

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Backup: Stick USB vs SSD Extern (25 member(s) have cast votes)

Ce tip de backup imi recomandati?

  1. Stick USB (4 votes [16.00%] - View)

    Percentage of vote: 16.00%

  2. SSD Extern (8 votes [32.00%] - View)

    Percentage of vote: 32.00%

  3. HDD Extern (3 votes [12.00%] - View)

    Percentage of vote: 12.00%

  4. Cloud (1 votes [4.00%] - View)

    Percentage of vote: 4.00%

  5. Backup multiplu (9 votes [36.00%] - View)

    Percentage of vote: 36.00%

Vote Guests cannot vote

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Stick-ul fizic este pentru colegii care cred ca : Cei in mana nu-i minciuna!Posted Image

Si eu sunt pentru aceasta idee: Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 October 2022 - 20:08.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Fizic. Poti sa-l folosesc ca accesoriu vestimentar cand brusc nu va mai functiona.

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Mi s-a intamplat de cateva ori sa-mi moara: HDD, stick USB, card SD cu date pe ele. Copiile din cloud le am chiar si in ziua de azi.

#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
O solutie buna si rapida e si un ssd de 256 Gb intr-un rack extern, gasesti in orice Altex. Te costa cam 200 lei ambele.

#23
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007

 dtd234, on 23 octombrie 2022 - 18:34, said:

Lumea nu intelege ca cloud inseamna calculatorul altcuiva.

Attached File  clouds.jpg   50.21K   32 downloads

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, am modificat chestionarul cu mai multe solutii.

Motivul - nici stick-ul USB extern si nici SSD-ul nu sunt medii potrivite ptr back-up - pierzi datele in timp daca le tii in sertar, fara posibilitate de recuperare. Se duce sarcina electrica din celule. Astea le poti folosi ptr transport de date.

Si hardurile moderne cu scriere perpendiculara su probleme in timp, avantajul e ca de pe astea mao poti recupera ceva.

Ideal - back-up pe mai multe medii de stocare.

Edited by eiffel, 24 October 2022 - 10:20.


#25
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
parere strict personala ce tine de buget:  raid tata.
faci un efort o data sa iei ce trebuie, pui in raid 2 HDD-uri babane si te rogi sa nu pice amandoua in acelasi timp :)

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

 lost_in_a_dream, on 23 octombrie 2022 - 15:38, said:

Cum PC-ul meu mai da chix uneori, ma gandeam la o solutie de avarie. Sa pun documentele importante pe o sursa externa. Pe care sa o pot conecta la laptop sau PC-ul surorii mele.
Am facut un calcul rudimentar si cred ca as avea nevoie de vreo 40GB.
Vine Black Friday si poate prind ceva.
Voi ce ati lua, in locul meu?

Cauta documentatie despre ce inseamna backup si dupa ce treci prin ea te astptam cu intrebari la obiect.
Pentru date importante - 3 - 2 - 1 strategie.

 eiffel, on 24 octombrie 2022 - 10:19, said:

Initiator, am modificat chestionarul cu mai multe solutii.

Motivul - nici stick-ul USB extern si nici SSD-ul nu sunt medii potrivite ptr back-up - pierzi datele in timp daca le tii in sertar, fara posibilitate de recuperare. Se duce sarcina electrica din celule. Astea le poti folosi ptr transport de date.

Si hardurile moderne cu scriere perpendiculara su probleme in timp, avantajul e ca de pe astea mao poti recupera ceva.

Ideal - back-up pe mai multe medii de stocare.

cel mia bine este sa inteleaga (minimal) cu ce mananca IT-ul - backup. Apoi isi defineste propria politica si il putem ajuta.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 VipeR85, on 24 octombrie 2022 - 18:13, said:

parere strict personala ce tine de buget:  raid tata.
faci un efort o data sa iei ce trebuie, pui in raid 2 HDD-uri babane si te rogi sa nu pice amandoua in acelasi timp Posted Image

Si-a stricat RAIDul din ce zicea pe alte topicuri, facand dual-boot intre hosturi.

Dar RAID nu e backup. Daca-i fura cineva calculatorul sau se strica la modul serios, pierde datele.

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
maaaaa....la mine RAID e backup. asa zic alea cateva RX740 din rack :)

pe de alta parte, daca e sa comparam furtul uni comp tinut pe post de server in RAID...la fel de bine poti sa fi hackuit in cloud sau sa il ia dracu pe provideru de cloud. depinde de RAID. 1 e suficient pentru home use...pentru ceilalti exista raid 10.
daca sunt intretinute si verificate...n-am vazut inca raid 1 sa pice simultan hdd-urile. faci swap si aia e...datele intacte.

#29
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 VipeR85, on 24 octombrie 2022 - 19:48, said:

maaaaa....la mine RAID e backup. asa zic alea cateva RX740 din rack Posted Image

pe de alta parte, daca e sa comparam furtul uni comp tinut pe post de server in RAID...la fel de bine poti sa fi hackuit in cloud sau sa il ia dracu pe provideru de cloud. depinde de RAID. 1 e suficient pentru home use...pentru ceilalti exista raid 10.
daca sunt intretinute si verificate...n-am vazut inca raid 1 sa pice simultan hdd-urile. faci swap si aia e...datele intacte.
Nope, nu e backup, te pacalesti singur. Si incerci sa-i pacalesti si pe altii.
Backup e doar cand copia respectiva e pe un dispozitiv independent.

Daca n-ai vazut tu nu inseamna ca nu exista; iar un defect fizic e doar una din posibilele probleme.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

 lost_in_a_dream, on 23 octombrie 2022 - 15:38, said:

Voi ce ati lua, in locul meu?

CUM? tu nu ai ÎNCĂ un telefon mai de doamne ajută cu 128GB stocare? :o :o :o

#31
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Omul vrea sa-si salveze cateva documente si poze in caz ca-i crapa PC-ul, nu-i trebuie NAS. Cred ca nu e nevoie sa vina Black Friday :D .

https://www.emag.ro/.../pd/DDMRRQBBM/?
https://www.emag.ro/.../pd/D0R1B8BBM/?

#32
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 eiffel, on 24 octombrie 2022 - 10:19, said:

Motivul - nici stick-ul USB extern si nici SSD-ul nu sunt medii potrivite ptr back-up - pierzi datele in timp daca le tii in sertar, fara posibilitate de recuperare. Se duce sarcina electrica din celule. Astea le poti folosi ptr transport de date.
Am un stick de 512 Mb de la Super Talent de la Depozitul de Calculatoare cumparat in 2006 care functioneaza, asta e recordul de longevitate. Inca este casa lui Daz si KMSpico, chiar daca nu le-am mai folosit demult.
De prin 2010-2012 am diverse alte cateva, de la SanDisk si Kingston de 4 Gb si pana la un noname de 8 Gb primit cadou la o prezentare.
In general stau degeaba, pe cele de 4 Gb le mai folosesc sa instalez cate o distributie de Linux, Windows-ul s-a mai ingrasat si nu-i mai ajung si nici OpenSuSE nu e la dieta.
Cred ca stick-ul nu e o solutie buna, cam din 10 in 10 ani trebuie sa-si aduca aminte sa-si cumpere altul just in case.

Edited by tomcatsk8, 25 October 2022 - 15:00.


#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 TS030, on 25 octombrie 2022 - 10:01, said:

Nope, nu e backup, te pacalesti singur. Si incerci sa-i pacalesti si pe altii.
Backup e doar cand copia respectiva e pe un dispozitiv independent.

Daca n-ai vazut tu nu inseamna ca nu exista; iar un defect fizic e doar una din posibilele probleme.

iti dau  link....ca stai rau cu cititul :  https://www.dell.com...0xd_tm_vi_vp_sb

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur, sigur. N-am auzit in viata mea de un amarat de server rackmount :rolleyes:
Ramane cum am zis. RAID nu e backup.

#35
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
RAID nu e backup, hai sa zicem ca ar fi complementar unui backup dar nu il inlocuieste. In primul rand costurile sunt mari pentru ce are nevoie initiatorul, nici nu inteleg cum pentru 40GB de poze sau whatever s-a ajuns la RAID. Eu imi tin chestiile mai importante local, pe un SSD extern si in cloud (2 x solutii cloud, sa fie acolo). Daca toate astea crapa simultan, inclusiv cad providerii de cloud, ultima mea problema va fi unde sunt datele mele, mai curand m-as gandi cum supravietuiesc in continuare :D

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Doua locații/dispozitive și gata. Dar nu stick.
Tocmai că la nivelul asta RAID înseamnă cea mai ieftinache chestie, și renunțarea la backup.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate