Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imputernicire serviciu de curierat - ridicare documente

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Trebuie sa ridic niste acte importante din Bucuresti, de la Ministerul Dezvoltarii.
Momentan timpul nu imi permite sa ma deplasez pana acolo.
As dori sa stiu daca pot face o imputernicire catre o firma de curierat si sa imi aduca ei documentele (costurile sunt mult mai mici decat sa strabat eu jumatate de tara dus-intors).
Ma intereseaza care sunt firmele de curierat care presteaza astfel de servicii?

Mai jos dau un copy-paste din procedura care reglementeaza ridicarea documentelor respective:

Va multumesc frumos!


(3) Documentele pot fi ridicate de titular sub semnătură, sau de către reprezentantul acestuia în baza unei împuterniciri speciale autentificate la notariat/împuternicire avocațială în copie certificată conform cu originalul, în care se menționează în mod expres faptul că împuternicitul poate ridica documentele de la autoritatea competent
......
c) de către un operator de servicii poștale de curierat împuternicit de titularul legitimației, cu mențiunea suportării tarifelor de expediție de către titular.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Păi te incadrezi la punctul c.

#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Da, stiu unde ma incadrez!

Intrebam concret, din experienta altor persoane, care sunt firmele de curierat care oferta astfel de servicii?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Teoretic toate, practic intreaba la aia de la Minister care e procedura acceptata de ei.

#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
poti prin fancourier dar atentie, tu imputernicesti firma, nu persoana fizica
daca ajuns acolo ii cere buletinul persoanei imputernicite, este egal cu 0, nu poate ridica actele
cel mai bine suna sau trimite un email si intreaba daca se pot ridica actele pe firma imputernicita sau trebuie neaparat o persoana fizica. fan courier nu accepta imputernicire pe persoana fizica, doar pe firma.
zic din propria experienta.. si eu am ridicat anul asta acte din buc si am trecut prin aceasi procedura

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate