Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vecini cu probleme psihice - schizofrenie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Sunt unii care nu inteleg de vorba buna, respecta doar violenta... Dat foc la usa, spart geamurile, taiat curentul, terorizat si el exact cu aceleasi arme...

#38
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
stiu si eu un caz de genul...noroc ca aia care faceau galagie (oameni cu bani, corporatisti) au cumparat apartamentul noilor mutati in bloc pe care ii deranjau. Se pare ca asta a si fost motivul pentru care cei dinainte au vandut..la un pret "bun"

#39
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
Nu s-a mai confruntat nimeni cu ceva asemanator ?
ca de stouri...sunt satul.

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Daca e violent trebuie sa fie institutionalizat... Statul are obligatia prin lege!

#41
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Din pacate, sunt usor de gasit cazuri cu vecini nebuni, la propriu sau la figurat ... iar cine nu are parte de asa ceva ori a ajuns la un grad de toleranta extrem si doarme si cu drujba langa el, ori a avut bafta.
Eu am patit-o si nu o data. La una din situatii, distrus complet de lipsa de somn, am postat si aici. Rezultat - am fost trimis in padure, mi s-a spus ca exagerez, ca inventez, ca n-are cum sa fie asa, ba chiar ca "toti vecinii sunt asa". Iar cel mai frumos, ca nu pot sa dorm pentru ca nu-s obosit, ca daca eram, dormeam si cu fanfara militara la capul meu.
Cea mai buna varianta ar fi sa gasesti autoritatea care sa demonstreze ca vecina, pe langa faptul ca deranjeaza, nu se poate intretine singura, plus ca daca intr-adevar are probleme psihice, poate deveni un pericol pentru altii. Si sa ai si alti vecini dispusi sa participe la demers. Cunoscand insa stilul general al oamenilor, putini se vor baga.

#42
razvan_lungulescu

razvan_lungulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2007

 VerSus_88, on 25 octombrie 2022 - 08:49, said:

Nu s-a mai confruntat nimeni cu ceva asemanator ?
ca de stouri...sunt satul.
Am trecut prin ceva asemanator. Nu facea galagie dar avea o pisica si nu mai facea curatenie, mirosul devenind prea pregnant. Femeia avea 100 de ani si nu se mai putea ingriji singura. Am facut o adresa catre directia generala de protectie sociala din cadrul primariei plus telefonat catre asiatenta sociala. In 3 zile a disparut baba. Dupa 1 an au venit noii proprietari de la care am aflat ca mai trait cateva luni la un azil social si dupa au aparut si mostenitorii care ar fi trebuita sa aiba grija de ea ca sa faca actele de succesiune sa ii vanda apartamentul. In spitalele de psihiatrie sunt foarte multe cazuri sociale numai ca cineva trebuie sa ii duca acolo (ambulantele sau directiile de asistenta sociala)

#43
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca te ajuta cu ceva, am avut o bunica cu scleroza in placi.Iesea noapte ape balcon si urla, de obicei cutremur,sau hotii,chemati politia, dupa caz si dispozitie.Au facut reuniune de asociatie a proprietarilor si nu au avut ce sa ii faca.La urletele ei iesea lume in izmene pe scari,de panica.In traducere,trebuie declarata iresponsabila persoana si data in grija rudelor sau statului.

#44
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018

 Melteanu, on 25 octombrie 2022 - 09:38, said:

Daca te ajuta cu ceva, am avut o bunica cu scleroza in placi.Iesea noapte ape balcon si urla, de obicei cutremur,sau hotii,chemati politia, dupa caz si dispozitie.Au facut reuniune de asociatie a proprietarilor si nu au avut ce sa ii faca.La urletele ei iesea lume in izmene pe scari,de panica.In traducere,trebuie declarata iresponsabila persoana si data in grija rudelor sau statului.

unde anume sa ma adresez ?
si aceasta femeie tipa la fel : sa vina politia , iesi de sub pat , pleaca din spatele meu si multe alte chestii , dar acestea sunt cele mai frecvente , intitial am crezut ca e posedata.
P.S , noaptea trecuta pe la 3 , urla ca ii distruge cineva oasele, a venit politia ,dar nu a raspuns , apoi s-a calmat.

#45
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
revin cu update ... n-am reusit sa rezolv nimic , ba am fost si inundat de 2x , nu raspunde la usa ,am afla ca nu mai are nici electricitate in locuinta  si probabil foloseste lumanari .
administratorul si presedintele nu fac nimic in cazul asta , am chemat politia , n-a deschis ... acestia au plecat.

#46
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Nu vreau sa va descurajez, dar daca nu aveti o relatie pe undeva sa aflati daca nu are apartinatori si sa o ia sa o interneze, situatia e cam nerezolvabila.

Bona copilului meu a avut aproximativ aceeasi situatie cu apartamentul de sub ea, unde locuia o...pacienta care nu-si lua medicatia. Parintii ei beneficiau de indemnizatie de insotitor, tatal a murit (el o mai tinea cat de cat linistita)  si apoi lucrurile au scapat de sub control. Reclamatie la politie, la primarie, chemat DGASPC, intentat proces - nimic nu a functionat. Amenzi, internata cate o saptamana la Obregia si apoi intoarsa acasa. In cele din urma, au vandut apartamentul.

Edited by Alka10, 22 April 2024 - 06:34.


#47
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

View PostVerSus_88, on 18 aprilie 2024 - 19:47, said:

probabil foloseste lumanari .

si cand ti-am zis ca n-ai ce face, ziceai ca facem sto' de tine.
acum urletele sunt cea mai mica problema a ta. sa nu va dea foc la bloc urmata de o explozide de la acumulare de gaze (nu neaparat de la ea).

Edited by laffin, 22 April 2024 - 07:23.


#48
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 10.08.2023
Din pacate, nu se ia nicio masura daca nu sunt rude care sa o dea in primire sa o salte cu forta.
In tarile asa-zis civilizate (si noi ne incadram), nebunii nu sunt luati cu forta decat daca sunt violenti (in cele ultra-civilizate, nici macar aia violenti. De asta ne-a ferit d-zeu)
O data, ca se evita abuzurile care s-au facut in regimurile dictatoriale, cand dizidentii erau declarati nebuni si inchisi.
Apoi, ca dupa corectitudinea politica, numai normal sa nu fii (din orice punct de vedere), deci nebunii cica sunt si ei normali, ba mai normali ca noi, si au cele mai multe drepturi.

Eu stiu profesoara de religie care preda de 2 ani cu schizofrenie. Au venit de la inspectorat, de la episcopie, de la politie, toti vin, se uita, se sperie si pleaca. Nu indrazneste nimeni sa faca nimic, probabil de teama unui proces. Ca te da nebuna in judecata si castiga. Nu are pe nimeni din familie care sa faca vreun demers. Nu stiu daca la ea in bloc se poarta la fel, dar spune singura ca nu mai are energie electrica si alte chestii. Nu stiu daca o fi adevarat, ca si delireaza mult.
Deci daca copiii de 6-7 ani sunt lasati singuri cu nebuna care delireaza si are tot felul de iesiri, pe cine crezi ca intereseaza de tine?

Edited by RaimondMacelaru, 22 April 2024 - 08:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate