Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Drum privat cu latime de 2 - 3m - autorizatie de construire

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 tepan, on 23 octombrie 2022 - 21:33, said:

De curiozitate, cât e mp? Din ce am mai văzut cred ca e destul de mare. In Miroslava era de la 60 euro in sus. Ai intrat cu mașina măcar o data acolo? Eu am văzut drum de 6 metri fundac și mi se pare la limita, dar măcar încap 2 mașini.

150.  Da, am intrat. A fost foarte aiurea; am avut initial un mic soc ... nu intelegeam cum e posibil sa existe asa ceva (un "drum" cu o latime atat de mica) Posted Image .

Acolo se gasesc si casele astea:
https://www.storia.r...lor-IDrXwX.html

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

 in_the_soup, on 23 octombrie 2022 - 21:30, said:

Da, traficul e aiurea. Din pacate mi-e greu sa bifezi toate cerintele si sa ma incadrez in buget.

Prima intersectie e chiar aiurea,  strada e foarte ingusta si ai o curba de 90 de grade + rampa.
Trotuare lipsa, daca ai de facut drumul ala in fiecare zi, mai duci/aduci copii/copilul de scoala/activitati, apoi ... mai umblii la buget.
O masina de pompieri ce latime are? Dar camioanele/betonierele ce ar trebui sa iti aduca materiale pentru casa?
La cate dosare de cercetare s-au deschis pentru autorizatiile date aici in zona, nu spera ca o sa fii la fel de norocos sau vrei sa "ungi rotitele"

#21
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 vestale, on 23 octombrie 2022 - 21:50, said:

Trotuare lipsa, daca ai de facut drumul ala in fiecare zi, mai duci/aduci copii/copilul de scoala/activitati, apoi ... mai umblii la buget.
O masina de pompieri ce latime are? Dar camioanele/betonierele ce ar trebui sa iti aduca materiale pentru casa?
La cate dosare de cercetare s-au deschis pentru autorizatiile date aici in zona, nu spera ca o sa fii la fel de norocos sau vrei sa "ungi rotitele"

Pe langa pretul mare te mai trezesti ca nu poti obtine autorizatiile ... o combinatie ideala.

#22
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Pai are 2 metri sau 3? Ca e o diferența foarte mare. La 2 metri nu poți intra cu mașina dacă ai gard sau copaci ca atingi cu oglinzile. Oricum eu văd alta problema. Cum bagi mașina in curte dacă drumul are sub 3 metri? Nu am încercat dar cu o mașina mai mare nu poți face unghiul la 90 grade iar sa o lași in drum nu poți ca blochezi tot. Cam scump terenul chiar dacă e aproape de centru, teoretic. Practic ai peste un km pe acele drumuri înguste pana ajungi la primul drum principal. Eu as cauta in Miroslava un teren drept și cu drum de 7 8 metri.

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 adisz, on 23 octombrie 2022 - 08:48, said:

Spuneau colegiii mai sus ca nu se va acorda AC. Dar pentru celelalte 4 case existente cum s-a acordat?
Mâna darnică a dezvoltatorului și buzunarul larg a primarului și a tuturor celor de la direcția de urbanism...
Așa s-au construit toate casele și blocurile care nu respectă condiții urbanistice sau PSI.

#24
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Care ar fi pretul pentru un teren cu aceleasi facilitati, la fel de bine pozitionat, dar fara aceasta problema? Ca pana la urma la asta se reduce totul. Orice deranj are un "cost".

Edited by figo1988, 24 October 2022 - 09:50.


#25
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Se gasesc solutii. Lasi masina la drumul principal(daca ai unde!) si mergi un pic pe jos. Montati hidrant pana la drumul principal si cand vin pompierii doar se mufeaza acolo(trebuie mentenanta anuala, eventual puneti doua sa fiti siguri). Moare unul, il cari in carca pana la drumul principal, unde il pui in cosciug. La salvare, cred ca e mai simplu, au ei pat mobil. Daca nu, tot carca e de baza. Le pui pe toate pe hartie, vezi cati bani economisesti si evaluezi daca merita.

#26
ianonymous

ianonymous

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2023
Și eu sunt interesat de un teren fix in zona respectivă, drumul privat are 4 metri și din discuțiile cu vecinii am înțeles că trebuie să fiu foarte atent la acest aspect pentru că e posibil să nu primesc autorizație. Sunt curios dacă ați mers mai departe cu acest "risc". Zona respectivă văd că are foarte multe astfel de drumuri și mă gândesc că e o zonă unde se mai închid ochii. Dar n-aș vrea să pariez 100eur/mp pt asta.

#27
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 ianonymous, on 01 februarie 2023 - 13:20, said:

Și eu sunt interesat de un teren fix in zona respectivă, drumul privat are 4 metri și din discuțiile cu vecinii am înțeles că trebuie să fiu foarte atent la acest aspect pentru că e posibil să nu primesc autorizație. Sunt curios dacă ați mers mai departe cu acest "risc". Zona respectivă văd că are foarte multe astfel de drumuri și mă gândesc că e o zonă unde se mai închid ochii. Dar n-aș vrea să pariez 100eur/mp pt asta.
Ai făcut cont doar pentru asta? Dacă era lucru bun era dat demult la banii ăștia, nu crezi?

#28
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008
Terenurile cu acces la strada, fără drum privat, fără servitute, sunt mult mai scumpe decât cel de care vorbiți
Ce vorbim, incomparabil.
Iar bătaia de cap pentru un astfel de teren e foarte mare, te legi la cap inutil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate