Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Drum privat cu latime de 2 - 3m - autorizatie de construire

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
Salut,

Am vazut un teren care imi place si as dori sa-i fac o oferta vanzatorului.

Singura problema e ca accesul pana la teren se face printr-un drum privat cu o latime de 2 -3 m ... practic o singura masina poate trece pe acel drum la un moment dat.

Drumul acesta momentan deserveste vreo 4 case, iar daca s-ar construi pe toate parcelele ar fi vreo 10-15 case.

Terenul are o deschidere de vreo 25 de metri si este in prima parte a drumului ingust, deci teoretic nu as fi foarte afectat.
  • V-ati mai intalnit cu o asemenea situatie?
  • Primaria poate acorda o autorizatie de construire pentru asa ceva?


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu aș cumpăra un astfel de teren. Singura cale ar fi sa ceri proprietarului un Certificat de urbanism pentru construire, nu de informare, înainte să cumperi

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi daca se conformeaza Regulamentului.
4.11. Construcţii de locuinţe
4.11.1. Pentru locuinţe unifamiliale cu acces şi lot propriu se vor asigura:
* accese carosabile pentru locatari;
* acces carosabil pentru colectarea deşeurilor menajere şi pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
* alei (semi)carosabile în interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 m vor avea o latime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 m vor fi prevăzute supralargiri de depasire şi suprafeţe pentru manevre de întoarcere;
* în cazul unei parcelari de doua rinduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de servire locală (fundaturi):
- cele cu o lungime de 30 m - o singura banda de 3,5 m latime;
- cele cu o lungime de maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puţin pe o latura şi supralargiri pentru manevre de întoarcere la capăt.


#4
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Nu iti da nimeni AC pentru asa ceva.

#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Mai bine cauti alt teren. Am o cunostinta care si-a facut casa si accesul se face printr-un asemenea drum. Nu vrei sa sti cat l-a costat bransamentul la curent sau cat il costa dezapezirea. Primaria nu are nici un interes sa intervina pe astfel de drumuri private. Voi o sa il intretineti, voi o sa il asfaltati, voi il dezapeziti, etc...la revanzare pierzi 50% din investitie.

#6
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Ăla de 2-3 m lățime nu e drum, aia e alee pietonală.

Trecând peste faptul că trebuie să treacă niste camioane pe acolo pentru a aduce materialele necesare construirii acelor case, in caz de incendiu pe unde intră pompierii ?

Când unul vine acasă iar altul pleacă de acasă, ambii cu masinile, cum vă veți ocoli ?

Vă lipiți de gard când trece o mașină pe lângă voi ?

Canalizare nu vreți, o faceți prin propriile curți ?
Mai șerpuită nițel, că unu face casa mai la drum, altul mai in fundul curții?

E o idee atât de proastă cumpărarea unui teren deservit de acea potecă mai lată...

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
cât e diferența de preț față de un teren care nu are problema asta?
aia e.

#8
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Emiterea AC este condiționată de asigurarea lățimii drumului conform normativelor prin cedarea de către proprietarii din stânga-dreapta parte din terenurile lor. Pentru drum este necesară întocmirea unui proiect avizat de primărie prin care acesta respectă dimensiunile impuse de PUZ, PUG sau L50/HG525.

#9
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View Postvali, on 23 octombrie 2022 - 05:08, said:

cât e diferența de preț față de un teren care nu are problema asta?
aia e.

Prețul este aproape la fel cu cel al terenurilor fara problema asta.

Ce e ciudat e că un dezvoltător a primit autorizație acolo recent, conform listei cu autorizații de construire de la primărie.



#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
și-atunci de ce nu iei unul fără problema asta?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

View Postin_the_soup, on 22 octombrie 2022 - 21:40, said:

Salut,

Am vazut un teren care imi place si as dori sa-i fac o oferta vanzatorului.

Singura problema e ca accesul pana la teren se face printr-un drum privat cu o latime de 2 -3 m ... practic o singura masina poate trece pe acel drum la un moment dat.

Drumul acesta momentan deserveste vreo 4 case, iar daca s-ar construi pe toate parcelele ar fi vreo 10-15 case.

Terenul are o deschidere de vreo 25 de metri si este in prima parte a drumului ingust, deci teoretic nu as fi foarte afectat.
  • V-ati mai intalnit cu o asemenea situatie?
  • Primaria poate acorda o autorizatie de construire pentru asa ceva?


Drumul existent se poate largi pana la dimensiunile legale?Inseamna spatiu disponibil si vecini care sa inteleaga din prima ca vor pierde o anumita suprafata 9daca e cazul).
De asemenea sa fii pregatit pentru plata tuturor utilitatilor si implicit impartirea (nu a toate) cheltuielilor cu vecinii, chestie ca va deveni foarte interesanta la un moment dat. Fiind drum privat, primaria nu se va baga (poate pana la un moment dat, dar nu-i obligata sa preia acest drum), asadar buzunarul va trebui sa fie mereu alimentat.din belsug.
Spuneau colegiii mai sus ca nu se va acorda AC. Dar pentru celelalte 4 case existente cum s-a acordat?
Utilitatile vor putea fi construite fara probleme, dar in anumite conditii bine stabilite de operatori.
Pe de alta parte sa tii cont ca in aceasta situatie sunteti o gramada in tara asta, nu-i nimic iesit din comun, dar repet, vei avea costuri suplimentare, consistente, ne mai vorbind de relatia cu vecinii care in 90% din cazuri este problematica.

#12
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postvali, on 23 octombrie 2022 - 08:35, said:

și-atunci de ce nu iei unul fără problema asta?
Pentru ca, se plictisestePosted Image

Edited by florinellll, 23 October 2022 - 10:19.


#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
@in_the_soup, nu vreau sa te jignesc, dar ai standarde foarte jos daca iti place un teren cu acces limitat la 2-3m latime.

Prieteneste, FUGI de acel teren.

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postin_the_soup, on 22 octombrie 2022 - 21:40, said:

  • Primaria poate acorda o autorizatie de construire pentru asa ceva?

Conteaza? Tu chiar vrei sa ai un drum de 3 m latime pentru 15 case?

#15
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View Postdon_King, on 23 octombrie 2022 - 11:17, said:

@in_the_soup, nu vreau sa te jignesc, dar ai standarde foarte jos daca iti place un teren cu acces limitat la 2-3m latime.

Prieteneste, FUGI de acel teren.

Inteleg punctul tau de vedere.

Motivul pentru care l-am considerat sunt urmatoarele:
- are toate utilitatile
- e undeva la 3.5 km de centrul orasului in care stau.
- forma e regulata
- fara blocuri in apropiere
- e la 20 de metri de un drum asfaltat cu o banda pe sens.
- pretul nu a fost un criteriu, deoarece este oricum destul de mare


https://www.google.r...!7i16384!8i8192

https://www.google.r...539!4d27.565428

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
Ai incercat sa parcurgi cei 3.5km la ora 8 dimineata? Sa vezi cum pierzi ora pana la Palas?
Trotuar lipsa si curbele alea imposibile aproape in panta, la urmatoarea intersectie. Aia e o zona de evitat, am facut-o la pas de 2 ori, nu as mai avea curaj inca o data.

Edited by vestale, 23 October 2022 - 20:58.


#17
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View Postvestale, on 23 octombrie 2022 - 20:49, said:

Ai incercat sa parcurgi cei 3.5km la ora 8 dimineata? Sa vezi cum pierzi ora pana la Palas?
Trotuar lipsa si curbele alea imposibile aproape in panta, la urmatoarea intersectie. Aia e o zona de evitat, am facut-o la pas de 2 ori, nu as mai avea curaj inca o data.

Da, traficul e aiurea. Din pacate mi-e greu sa bifezi toate cerintele si sa ma incadrez in buget.

Prima intersectie e chiar aiurea,  strada e foarte ingusta si ai o curba de 90 de grade + rampa.

Edited by in_the_soup, 23 October 2022 - 21:34.


#18
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
De curiozitate, cât e mp? Din ce am mai văzut cred ca e destul de mare. In Miroslava era de la 60 euro in sus. Ai intrat cu mașina măcar o data acolo? Eu am văzut drum de 6 metri fundac și mi se pare la limita, dar măcar încap 2 mașini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate