Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Dilema apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Parintii mei detin un apartament in care locuiesc si eu. Sora mea locuieste in alt oras, in casa cumparata de ea. Am cazut cu totii de acord ca parintii mei sa treaca apartamentul in care locuim pe numele meu (sub forma de donatie), cu clauza sa am grija de ei. Asta sa se intample dupa ce ei nu vor mai fi, bineinteles.
Eu nu vad rostul acestui lucru. Ma am bine cu sora mea. Care ar fi sansele sa vina la mine (dupa ce nu vor mai fi parintii mei) si sa spuna ca vrea sa se mute cu mine sau sa vanda apartamentul, ca sa ia jumatate de bani?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 06.02.2008
Ce întrebare e asta? Cum să calculezi șansele astea? Poa' să vină, poa' să nu vină. Nici donația aia nu te pune la adăpost de e să vină.

#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postmarga32, on 22 octombrie 2022 - 09:10, said:

Parintii mei detin un apartament in care locuiesc si eu. Sora mea locuieste in alt oras, in casa cumparata de ea. Am cazut cu totii de acord ca parintii mei sa treaca apartamentul in care locuim pe numele meu (sub forma de donatie), cu clauza sa am grija de ei. Asta sa se intample dupa ce ei nu vor mai fi, bineinteles.
Eu nu vad rostul acestui lucru. Ma am bine cu sora mea. Care ar fi sansele sa vina la mine (dupa ce nu vor mai fi parintii mei) si sa spuna ca vrea sa se mute cu mine sau sa vanda apartamentul, ca sa ia jumatate de bani?

„Frica păzește bostănăria!”

Pe partea juridica, ii las pe altii sa spuna punctele slabe ale alegerii.

---

Dar sa o luam altfel. Iti strica cu ceva acest demers?
Eu zic ca nu.


Gandeste-te la un scenariu.

----

Sora intr-o situatie stramtorata. Are nevoie de bani.
Are in preajma, un sot, un copil, o cumnata care ii soptesc justificari pentru gandul sa iti ia jumatate de apartament.

Si cedeaza.
Se duce toata prietenia voastra de rapa.
Pierzi si apartamentul si prietenia.

-----

Daca ai totul in regula.
Nici soptitorii nu vor avea imbold. Nici sora nu va avea tentatia.

Bineinteles, te va putea ruga.
Si tu o vei putea ajuta.
Poate ai avea deja niste bani stransi.(poate un imprumut in banca) Si o poti scoate din situatie, cu imprumut scris frumos la notar.

Cresti prietenia. Nu pierzi nici apartamentul.

Edited by stevetlangat, 22 October 2022 - 09:42.


#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Contractul de vanzare-cumparare este sfânt (cu clauza viagera, bineinteles).

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
Faptul ca sora ta este gata sa-ti arunce pe umeri in totalitate ingrijirea parintilor la batranete oferindu-ti o jumatate de apartament este cumva trist. Este greu sa faci asta de una singura, iar partenerul de viata s-ar putea sa nu fie incantat. In locul tau as refuza, impartind apartamentul dupa ce parintii nu vor mai fi, si m-as ingriji singur de cumpararea propriei case.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
sansele sunt destul mari. acum, pentru sora ta exista un obstacol sa intre in posesia acestei proprietati, dar cand parintii tai nu vor mai fi, atunci proprietatea va deveni mai apetisanta.

daca tot o faci, cumpara cu contract de vanzare cumparare cu clauza viagera.

Edited by strongsss, 22 October 2022 - 09:44.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,533
  • Înscris: 30.07.2007
Asa cum s-a spus contractul de donatie poate fi atacat.
De asemenea, dupa stiinta mea, contractul de vanzare poate fi atacat daca nu se plateste efectiv suma prevazuta in acesta.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Da, dar sora ta se marita cu cine stie cine, trage 2-3 puradei si uite asa se schimba pretentiile...

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu faceti donatie, faceti contract vanzare cumparare si sora nu va mai avea ce sa zica.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Șanse? F mari. Va veni la succesiune.

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postmarga32, on 22 octombrie 2022 - 09:10, said:

Care ar fi sansele ...

Sansele sunt de 100%. Acum totul e ok si poate si ea e ok, dar la un moment dat vor incepe discutiile in casa ei, mai ales daca vor ajunge la un moment in viata cand vor avea nevoie de bani si atunci ea va ceda numai ca sa nu mai aiba discutii. Pe cumnat il doare in fund de tine, el vede doar castigul financiar, am vazut asta mult prea des la viata mea. De obicei partenerul care nu are dreptul la mostenire e mult mai agresiv si obraznic, pt ca intre frati exista cat de cat o retinere de a fi jeg de om cu cel cu care ai crescut. Insa cumnatii (barbati si femei) nu au aceasta retinere si devin extrem de rai cand vine vorba de mosteniri, de parca li s-ar cuveni lor.

Si cum au zis si colegii: contract de vanzare-cumparare, nu donatie, pt ca donatia se ataca f usor si pierzi.

#12
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Eu te sfătuiesc sa accepti oferta.
Am avut caz in familie, unde sora mai mica a dat afara toata familia, la scurt timp dupa ce a fost facuta proprietar.
Inainte se intelegeau foarte bine, erau o familie.
Dar poti sa traiesti cu dujmanul in casa o viata intreaga.
Niciodata sa nu spui niciodata...

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,849
  • Înscris: 30.11.2021
Donatia este oarecum inutila cand ai un frate sau o sora, poate sa fie atacata.
Trebuie contract de vanzare-cumparare.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmarga32, on 22 octombrie 2022 - 09:10, said:

Care ar fi sansele sa vina la mine (dupa ce nu vor mai fi parintii mei) si sa spuna ca vrea sa se mute cu mine sau sa vanda apartamentul, ca sa ia jumatate de bani?
100%, si cresc proportional cu fiecare copil pe care il are.

#15
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Orice fel de act ar face poate fi atacat. Unele cu sanse mai mari de reusita, altele cu sanse mai mici de reusita, depinde si cine judeca.
Nici contractul de VC nu e atat de sigur, cu atat mai mult cu cat e clar ca nu poate mima un transfer bancar la un eventual contract de VC ca sa confere aparenta unui contract de VC real, ca daca avea in banca banii aia stand in banca probabil ar fi cumparat propriul apartament. Va putea fi atacat, fiind clar ca nu e vorba decat de o donatie mascata pentru a inlatura unul din mostenitorii rezervatari.
Daca relatiile sunt bune, nu as vedea rostul de a incerca sa faceti asta... o sa platiti si bani pe hartogaraie inutila, apoi datoriile vor fi ale tale... e mai sigur sa lasi proprietatea pe numele unor batrani linistiti, care au sanse mai mici de complicatii juridice in viitor. Tu esti tanar, aparent nu cu o situatie financiara buna si stabila si poti intalni in viitor tot felul de situatii care te vor pune in situatia in care sa fii chiar deposedat de proprietati chiar pentru greseli ce nu iti apartin.  
Dupa ce se ajunge la nefericitul moment, puteti apoi ceda partile voastre catre parintele supravietuitor, iar cand se duce si ultimul, puteti sa va cedati intre voi partile. Din moment ce sora e dispusa sa accepte asta acum, sansele sunt ca va fi dispusa si peste cativa ani in viitor, e destul de clar ca are o situatie financiara mai buna decat restul familiei si nu e o fire conflictuala, altfel s-ar fi opus.
Eu am in familia extinsa astfel de caz, desi ca nivel financiar nu statea mai bine decat restul familiei, la prima dezbatere a cedat partile catre parintele supravietuitor, iar la a doua a cedat catre cel ce locuise si avuse grija de proprietate impreuna cu parintii.

#16
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
marga32, poza pe care o ai face cat 1000 de cuvinte. Parerea mea este sa lasi lucrurile sa decurga de la sine si sa faci ceea ce iti spune constiinta. Cel mai bine ar fi sa iti setezi in cap ca jumatate din averea ramasa e a surorii tale(e dreptul ei). Ajuta-ti parintii din convingere, nu pentru avere.

#17
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

View PostFriskey, on 22 octombrie 2022 - 09:54, said:

Nu faceti donatie, faceti contract vanzare cumparare si sora nu va mai avea ce sa zica.
Daca are si banii de V-C, mai nou notarii cer dovada platii si cum cred ca in cazul de fata mai mult de cateva mii de lei nu au, cam pica faza asta, doar daca dau peste un notar mai indulgent.

#18
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,096
  • Înscris: 03.07.2008

View Postdaybreak246, on 22 octombrie 2022 - 12:28, said:

Daca are si banii de V-C, mai nou notarii cer dovada platii si cum cred ca in cazul de fata mai mult de cateva mii de lei nu au, cam pica faza asta, doar daca dau peste un notar mai indulgent.

Da. Plus ca vanzarea se face prin transfer bancar, nu cu banii jos. De unde zeci de mii de euro? Si daca ii ai si ii depui peste noapte in cont te iau la ochi cei de la AntiFrauda, spalare de bani etc. O gramada de probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate