Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

m-am blocat. Ce urmează după tutoriale?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Salutare,

Cam pe la inceputul anului m-am apucat sa invat programare. M-am axat in special pe partea de web development, mai precis pe frontend, am trecut prin N tutoriale de Javascript in special. Stiu cam orice concept dar problema este ca nu stiu sa le aplic in practica. Am inceput sa fac din ce in ce mai multe proiecte, pentru ca oricum am pierdut prea mult timp cu tutorialele. De unul singur pot face unele foarte simple, dar cand trec la unele ceva mai complicate (pentru mine, dar considerate usoare de comunitate) de tipul: un calculator, o aplicatie de notite ma blochez, nu am idee cum sa aplic conceptele pe care le-am invatat. Deci practic de la 0, nu pot construi mai nimic. E ca si cum as stii aproape toate cuvintele unei limbi dar nu stiu sa scriu propozitii. Sfaturi?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
chill, la toti se intampla, inseamna ca nu ai invatat nimic pana acum. mai incearca..

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Sfatul meu este sa încerci, să ne arăți unde te-ai împotmolit, și sa ne întrebi punctual cum treci mai departe.
Nici nu ma supăr dacă pentru fiecare proiect o sa ai un topic.

Edited by MarianG, 22 October 2022 - 04:36.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lucrezi, lucrezi si iar lucrezi. Faci tot felul de proiecte mici si asa avansezi. Si invata frameworkuri.

#5
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 31.07.2017
cand se facea informatica la liceu, gratis, nu va pasa. suferiti acum! tutorialele sunt cam pierdere timp, singura solutie este sa lucrezi cot la cot cu un programator senior care iti poate arata mult mai multe lucruri nescrise prin carti.

#6
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017

View Postbillze, on 22 octombrie 2022 - 02:48, said:

E ca si cum as stii aproape toate cuvintele unei limbi dar nu stiu sa scriu propozitii. Sfaturi?

Incearca sa spargi problema pe care o ai in probleme mai mici pe care le poti rezolva, apoi cand le pui cap la cap o sa iti iasa proiectul final.
Seamana un pic cu matematica, daca vrei sa vorbim putem sa filozofam, dar daca vrei ceva concret trebuie sa vii cu ceva concret.
O sa primesti ajutor intotdeauna in domeniul asta CAT TIMP nu vii sa ceri mura-n gura sa iti rezolve cienva problema, iti las un template mai jos pe care sa il folosesti cand ai nevoie de ajutor:

Salut, incerc sa fac X, am incercat Y si Z dar nu a mers

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
vezi ce iti zice robert23mg .

Adica .. incearca cu scheme logice. Desen ca sa iti intre in sâmge. Titul se descompune pas cu pas ..

SI fiecare pas trebuie scris in javreza .... ca sa zic asa ... nu poti sa zici calculatoirului aprinde o tigara ... ci ii descrii pas cu pas Ș

Pachetul e tigari este la 30 cm de mana ta dreapta. Apuci pachetul cu dreapta, cu stanga deschizi pachetul si tragi o tigara. Togarao pui in gura cu stangg si cu dreapta pui pachetul pe masa. Broicheta este pe masa in fata la 25 cm. Apuci bricheta cu dreapta si duci bricheta la tigara si apsinzi bricheta.

Da hopa nu a mers! Stii de ce? Ca nu ma zis sa dea drumul la pachet !!!
Dupa ce rezolvi si treba asta cu aprinsul  ... nu uita sa stingi bricheta!!!

Adica la programanre nimic nu este implicit. Trebuie prevazut totul si facut pas cu pas

http://users.utcluj..../PC/Lab/L01.pdf

https://support.micr...56-eeec314bd276

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkopac, on 22 octombrie 2022 - 06:38, said:

cand se facea informatica la liceu, gratis, nu va pasa. suferiti acum! tutorialele sunt cam pierdere timp, singura solutie este sa lucrezi cot la cot cu un programator senior care iti poate arata mult mai multe lucruri nescrise prin carti.
Informatica de la liceu e caca maca. Chiar si cea de la facultate. Been there, done that!
Tutorialele de pe net sunt de 823024656465 ori mai bune.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
"Fura" meserie. Contribuie la proiecte open-source iar in felul asta vezi cum abordeaza altii problemele.
Tutorialele / documentatia trebuie folosite in timp ce lucrezi la un proiect. Nu tocesti tot inainte si te astepti sa stii sa aplici ceva, nu asa functioneaza.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostFriskey, on 22 octombrie 2022 - 09:52, said:

Informatica de la liceu e caca maca. Chiar si cea de la facultate. Been there, done that!
Tutorialele de pe net sunt de 823024656465 ori mai bune.

poate, dar facultatea are avantajul unei structuri mai bune, fix pt oameni ca billze.

Adica faci cateva cursuri si laboratoare si apoi ai o tema pe care trebuie sa o faci singur. Si stii ca trebuie sa faci tema ca altfel pici materia. In felul asta pe parcurul unui semestru, la o materie ai 3-5 teme cu grad de dificultate din ce in ce mai ridicat si inveti sa te descurci singur.

Eu recunosc ca daca nu faceam facultate in domeniu, nu as fi stiut cum sa imi organizez procesul de invatare la 19-20 de ani incat sa stiu cum sa pun in practica eficient cunostintele invatate. As fi trecut prin cursuri fara pauze de pus in aplicare cunostintele invatate (AKA teme) si la final mi-as fi dat seama ca nu am invatat mare lucru.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Va rog eu mult, hai sa nu dezbatem iarasi ce este si ce nu este bun pe internet cumparat cu educatia traditionala.

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostMarianG, on 22 octombrie 2022 - 12:13, said:



Nu este vorba de ceva mai bun sau mai ...

Este vorba despre niste "deprinderi" de baza ... care se formeaza cu schema logica si pseudocodul......
Odata deprinse  acestea restul e relativ usor ... minus asambloarele ....

Tutorialele sunt excelente daca ai "deprinderile"..... excelente mai ales daca se potrivesc si deci ... cut-paste!!!

#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbillze, on 22 octombrie 2022 - 02:48, said:

Salutare,

Cam pe la inceputul anului m-am apucat sa invat programare. M-am axat in special pe partea de web development, mai precis pe frontend, am trecut prin N tutoriale de Javascript in special. Stiu cam orice concept dar problema este ca nu stiu sa le aplic in practica. Am inceput sa fac din ce in ce mai multe proiecte, pentru ca oricum am pierdut prea mult timp cu tutorialele. De unul singur pot face unele foarte simple, dar cand trec la unele ceva mai complicate (pentru mine, dar considerate usoare de comunitate) de tipul: un calculator, o aplicatie de notite ma blochez, nu am idee cum sa aplic conceptele pe care le-am invatat. Deci practic de la 0, nu pot construi mai nimic. E ca si cum as stii aproape toate cuvintele unei limbi dar nu stiu sa scriu propozitii. Sfaturi?

Nu o sa inveti nimic pana cand nu vei fi obligat sa scrii cod, la munca.
Datul cu mingea la perete nu te face fotbalist.

Edited by marius.bunu, 22 October 2022 - 12:49.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGhita_Bizonu, on 22 octombrie 2022 - 12:45, said:

Nu este vorba de ceva mai bun sau mai ...
Este vorba despre niste "deprinderi" de baza ... care se formeaza cu schema logica si pseudocodul......
Odata deprinse  acestea restul e relativ usor ... minus asambloarele ....
Tutorialele sunt excelente daca ai "deprinderile"..... excelente mai ales daca se potrivesc si deci ... cut-paste!!!
Eu ani de zile am incurajat "pix si foaie" pentru orice probleme. Lumea a spus ca "nu e bine", ca "de aia avem calculator".

Tutorialele sunt bune pentru a intelege concepte, cum se pot interconecta tine de cat de bine le-ai inteles si cum iti merge mintea.
Lucrurile devin mai complicate direct proportional cu volumul de informatie.
Si asta pentru ca exista un volum imens cladit pe o fundatie foarte mica.
Baza in loc sa se extinda pe orizontala s-a extins pe verticala.

Edited by MarianG, 22 October 2022 - 12:53.


#15
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
El a inghit tutoriale, nu are nimic structurat, nu bag mana in foc ca au venit toate in mod gradat.

Toate sfaturile sunt bune, ce observ foarte putin am auzit prin comunitate facand trimitere la UML, foarte putin la Design Patterns.

Se arunca pe youtube concepte, le rezolva insa nu scot un cuvant de unde au scos codul, de ce au utilizat metoda x si nu metoda y, nici macar nu spun ce concept au aplicat.

Edited by iulian_1976, 22 October 2022 - 17:37.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Pe aici nu cred ca s-a mai vorbit ceva despre UML si DP cand s-a retras OC.

Eu am renuntat sa mai insist si sa repet despre pseudocod, diagrame de control, monitorizare pas-cu-pas,

uite, problema fundamentala

View Postbillze, on 22 octombrie 2022 - 02:48, said:

Deci practic de la 0, nu pot construi mai nimic.
E ca si cum as stii aproape toate cuvintele unei limbi dar nu stiu sa scriu propozitii. Sfaturi?
Pai cum sa contruiesti ceva daca nu ai o schita, un plan pe care nu sa il respecti, dar macar dupa care sa te ghidezi?
Problemele se rezolva de sus in jos, si se implementeaza de jos in sus.
Pastrand analogia, pentru a scrie propozitii trebuie sa ai un mesaj de transmis.

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l ofer este sa iti creezi unelte sau sa rezolvi probleme care te afecteaza direct.
Asa usor-usor prinzi incredere si te poti apropia de open-source.
Asta pentru a nu intra cu bocancii in codul altcuiva si sa nu intelegi mare lucru cum poti ajuta.

Edited by MarianG, 22 October 2022 - 18:36.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
P.S. repet, esti binevenit sa ne arati ce problema ai, ce abordare, ce implementare ai incercat, ce a mers, ce nu a mers, etc

cel mai imporant trebuie sa intelegi ca vei gresi, dar nimeni nu o sa-ti taie capul, cu atat mai putin cand gresesti pe pielea ta

#18
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Tu pana acum te-ai familiarizat cu sintaxa limbajului, ceea ce e ok. Sfatul meu e sa iti faci o lista cu aplicatii mici pentru incepatori pe care sa le dezvolti si la care ai si codul sursa eventual si explicatia codului. Uite cateva exemple : aplicatie de vreme, de notite, de desenat, snake game. Apoi le iei una cate una, incepi cu aplicatia de vreme de exemplu. Studiezi tot codul si te asiguri ca intelegi ce si cum s-a aplicat pentru dezvoltarea aplicatiei. Apoi incerci sa o faci tu fara sa te mai uiti pe rezolvare indiferent de cate ori de incurci. Te poti uita pe alte tutoriale din care sa "furi" o idee ce s-ar potrivii si aplicatiei tale sau cauti/intrebi pe stackoverflow. Dupa ce o termini de facut, ii mai adaugi si cel putin o functionalitate in plus fata de aplicatia initiala. In plus asigura-te ca stapanesti bine partea de algoritmi si structuri de date.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate