Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Tevi drenaj si apa pluviala in acelasi sant

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Salutare. Sunt in stadiul de executie a unui sistem de drenaj a apelor din curte si a sistemului de colectare a apelor pluviale, de pe acoperis. Sapatura, care initial voiam sa o folosesc pentru drenaj, este deja facuta, dar santul nu e prea lat (sapatura cu cupa de 20, plus ce s-a mai rupt din margini), adancime cam 1m.
Ulterior m-am gandit sa folosesc acelasi sant si pentru tevile de colectare a apei de pe acoperis.
Cum ar trebui suprapuse sistemele? Drenul pe fundul santului si pluviala deasupra sau nu conteaza? M-am apucat sa intind ceva tevi de pluviala pe fundul santului, gandindu-ma ca daca drenul e mai sus, evacueaza apa mai repede. Dar m-am oprit deocamdata pt ca parca e mai firesc ca drenul sa fie sub.
Pareri, sfaturi?
Multumesc

Edited by cosmin_cosmin_1, 21 October 2022 - 22:36.


#2
sandu24

sandu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.12.2011

 cosmin_cosmin_1, on 21 octombrie 2022 - 22:34, said:

M-am apucat sa intind ceva tevi de pluviala pe fundul santului, gandindu-ma ca daca drenul e mai sus, evacueaza apa mai repede. Dar m-am oprit deocamdata pt ca parca e mai firesc ca drenul sa fie sub.
Pareri, sfaturi?
Multumesc
La ambele scurgeri trebuie sa ai o panta de scurgere ,in general 1cm/m .Drenajul trebuie sa colecteze apa care se acumuleaza la o anumita adancime ,in functie de tipul solului.La mine cand ploua mult ,mai ales primavara,se acumula la cca 60cm adancime.Un sfat din experienta.Daca ai terenul in panta drenajul trebuie sa fie oblic pe directia de scurgere ,daca o faci perpendicular este posibil ca apa sa treaca pe sub drenaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate