Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tensiunea mica este foarte mica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
starchild13

starchild13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2022
Salutare tuturor , bine v-am gasit .

Am si eu o intrebare defapt doua intrebari.
Bunica mea are tensiunea 10 cu  5 , pulsul 75 . Nu are nicio boala cronica sau acuta atat ca e plapanda si mananca  foarte putin .

1) Tensiunea  mica e 5 , pare foarte mica , care ar putea fi cauza

2) Ce e de facut , a fost la cardiolog i-a facut mai multe analize , insa cand ajunge la spital se sperie si atunci ii creste tensiunea si doctorul  o gaseste buna . Oare ceaiuri , cafea ajuta ?

Multumesc

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Bunica fiind , are ceva ani, tensiunea afisata mai sus o recomanda pentru aviatie, parasutism, deltaplan...
Lasa femeia in pace, poate o scoti din ritmul ei , sa vezi apoi belele.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E un pic mai mica decat normal, dar la femei de multe ori e mica.
Maica-mea a avut 10 cu 5 pana la 50 de ani cand a dat in extrema cealalta.

Initiator, lichide bea ? 2 litri pe zi ?

#4
starchild13

starchild13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2022

View Posteiffel, on 21 octombrie 2022 - 13:58, said:

E un pic mai mica decat normal, dar la femei de multe ori e mica.
Maica-mea a avut 10 cu 5 pana la 50 de ani cand a dat in extrema cealalta.

Initiator, lichide bea ? 2 litri pe zi ?
Salut , multumesc pentru raspuns . Nu mananca si foarte putin si lichide nu bea decat putin ca randunica  putina cola si putina apa cu un  mini pahar

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Am avut  21 de ani de la 15/10 in sus si am avut inclusiv crize cu 20/17. Inafara de crize, in rest nu m-am simtit cu nimic rau. Apoi la 21 de ani am o criza puternica la limita inconstientei si de atunci incoa stau regulat la 12/8 +-. Restul parametrilor sunt identici.

Rezultatele trebuie puse in context. Daca clinic e sanatoasa (atat cat ii permite si varsta) nu ai ce interveni. Mare atentie ca acele valori normale sunt din studii pe oameni sanatosi in putere, etc. si de acolo se extrapoleaza restul nivelelor.

Ar putea creste nivelul de apa putin. Sub nici o forma substante psihoactive gen cafea si alte ceaiuri pe un creier deja degenerat de batranete ca o sa ii dati metabolismul peste cap. Sunt oameni oameni care au un metabolism la 1500kcal, ca mine, medie? 2500 barbati. Sunt oameni cu capacitatea plamanilor de 2500ml, ca mine, capacitate medie? 5000ml. Am aceleasi performante cu unul care are aceasi constitutie ca a mea care are un metabolism de 2500 si capacitate pulmonara de 5000ml.

E normal sa fim diferiti ca nu suntem facuti la imprimanta. Cifrele din manuale sunt medii.

Cat timp fiziologia e corecta nu are sens sa intervii fiindca perturbi un echilibru. Corpul uman e o masinarie adaptabila incredibila, pana o atingi.

Edited by MooF2010, 21 October 2022 - 14:49.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, ai mers la medic, dar niste analize i-ai facut? O ecografie cardiaca? Daca toate sunt bune, nu te baga in seama aiurea.
Oamenii batrani din ziua de azi au apucat alte vremuri, mult mai rele. Sunt invatati cu putin. Nu o sili sa bea apa sau altceva. Ii vei face rau. O chestie. De regula, batranii nu beau apa multa pentru ca cateodata nu apuca sa ajunga la toaleta. Apoi au de treaba... de ce sa se complice?

Edited by adip1962, 21 October 2022 - 15:09.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Poststarchild13, on 21 octombrie 2022 - 11:28, said:

Am si eu o intrebare
Probabil e hipotensiune constituțională, fiziologică. Dacă nu are amețeli sau fatigabilitate din cauza asta, nu trebuie să-și facă griji.
Apă ar trebui să bea mai multă, deshidratarea nu-i bună pt organism.

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cu permisiunea celor care sunt medici aici, as recomanda ca in putina apa pe care o bea, sa ii pui si un pic de sare. Sau cel putin sa ii pui mai multa sare in mancare.
Ideal ar fi combinat cu potasiu, ceva de genul litorsal sau ce gasesti.

#9
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Poststarchild13, on 21 octombrie 2022 - 11:28, said:

Salutare tuturor , bine v-am gasit .

Am si eu o intrebare defapt doua intrebari.
Bunica mea are tensiunea 10 cu  5 , pulsul 75 . Nu are nicio boala cronica sau acuta atat ca e plapanda si mananca  foarte putin .

1) Tensiunea  mica e 5 , pare foarte mica , care ar putea fi cauza

2) Ce e de facut , a fost la cardiolog i-a facut mai multe analize , insa cand ajunge la spital se sperie si atunci ii creste tensiunea si doctorul  o gaseste buna . Oare ceaiuri , cafea ajuta ?

Multumesc
Batranii nu prea consuma suficiente lichide; probabil are un grad usor de dezhidratare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate