Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Copiere rfid interfon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Salut, doresc sa copiez cateva chei tag de acces la interfonul din imagine cu cheia standard primita deoarece am gasit oferte de copiere cu preturi exorbitante (20-25 de lei tagul). (vezi in prima imagine).

https://ibb.co/34HyR03

Am si gasit cateva aparate si aici si la chinezi care costa intre 30 si 300 de lei.

Am hasit unul mai performant undeva la 180 lei aici si este acesta

https://ibb.co/MfB9ztn

Oare ar putea functiona?
Aveti alta idee de aparat de copiere?

Edited by MarYaNM972, 20 October 2022 - 14:59.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Vezi ca s-ar putea ca unele sa nu mearga copiate la magazinul de la piata sau cu ce vrei tu sa cumperi.
Preturile sunt pe acolo, 20-25.

#3
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

View Postsorin147, on 20 octombrie 2022 - 15:18, said:

Vezi ca s-ar putea ca unele sa nu mearga copiate la magazinul de la piata sau cu ce vrei tu sa cumperi.
Preturile sunt pe acolo, 20-25.
Pai, fiecare apartament primeste un tag electra. Ala il pot clona pe alt tag rfid?

Am gasit taguri chinezesti nescrise la 2 lei bucata, dar si cu 8 lei..

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe 3 tag-uri la un centru sau la montatoru interfonului dai 75 de lei.

Cu 75 de lei ori nu iei ce trebuie, ori nu merg, ori trebe ceva mai scump.

Doar nu stați 40 în apartamentul ăla să ai așa mult de plătit pe câteva taguri.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
La blocul nostru nu merg dublate, are nu stiu de dreaq de codare/rahat si nu merg facute decat de cei care au montat tot sistemul.  Poti s-o iei si ca "aoleu, ce bulangii" dar si ca "e mai sigur asa decat sa faca unul pentru tot cartierul".

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cele de la Electra sunt mai greu de copiat, dar nu imposibil. Exista un topic pe Softpedia referitor la Electra, unde s-a discutat si acest aspect. Eu am facut copie pentru Electra in oras cu 15 lei / buc.
Celelalte taguri, RFID colorate frumos, merg copiate cu un aparat care costa undeva la 70 de lei.

#7
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Idea este ca doresc 3 cartele + 1 folosita ocazional. Ca mine mai sunt vecini si vrem sa ne facem aproximativ 2-3 per apartament.

Practic, doresc clonarea unui tag original electra pe unul gol, nescris sau pe o cartela nescrisa.

#8
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

View Postsorin147, on 20 octombrie 2022 - 15:45, said:

La blocul nostru nu merg dublate, are nu stiu de dreaq de codare/rahat si nu merg facute decat de cei care au montat tot sistemul.  Poti s-o iei si ca "aoleu, ce bulangii" dar si ca "e mai sigur asa decat sa faca unul pentru tot cartierul".
Poti sa arati o poza cu cartela ta sa vad daca e la fel?

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
asta-i

Attached Files



#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
De ce ar trebui copiate la 25…30LEI pe bucata? Stiu doua locuri cu interfon cu RFID, la unul interfonul arata ca in poza pusa de initiator, si cartelele de acces suplimentare costa 6-7LEI bucata de la cei ce au facut instalatia.

Nu stiu cum e cu copierea, dar nu mi se pare o idee buna cel putin nu cand e vorba de impartit in stanga si in dreapta. Impresia mea este ca fiecare cartela are un cod distinct, si aparatul este invatat ce coduri sa accepte si ce nu. Asta pentru ca intr-unul din locuri la un moment dat au schimbat aparatul si cartela veche nu mai functiona. Insa administratorul a strans caretelele, i-a chemat, si cumva le-au facut sa mearga - si nu au schimbat cartelele, ca a dat inapoi exact piesa intiiala, nici macar nu era scoasa din plic (data intr-un plic capsat, capsa era intacta).

De altfel mi se pare rezonabil ca fiecare cartela sa aiba cod diferit pentru ca asa poate fi anulata una pierduta. Daca toate au acelasi cod, sau daca este copiata una in masa, cand cineva pierde/ ii este furata o cartela a trebui inlocuite toate, afectand pe toata lumea.

#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Mie mi s-ar parea mai next level copierea pe telefon. Sa renunt complet la chei, cartele, ....cu telefonul sau ceasul sa am acces.

#12
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Telefonul poate emula doar tagurile NFC. Poate citi sau scrie acest tip de card. Nu am vazut interfoane cu taguri NFC. Majoritatea interfoanelor folosesc taguri EM - 125 Khz.
Pentru interfoanele electra ai doua optiuni:
1. Clonezi tagul - am zis in alt post, la mine in oras costa 15 lei.
2. Inveti sistemul de acces sa accepte un tag nou. In acest caz trebuie sa stii codul de programator, pe care instalatorii il lasa de multe ori implicit.
Varianta a II-a am aplicat-o la mine la scara, am gasit pur si simplu un tag electra pe jos, care nu era acceptat de sistem, era de la alta scara. Am intrat in meniul interfonului si i-am zis sa accepte cardul nou.
EDIT: Un tag electra costa 6.50 lei

Edited by phoenix76, 21 October 2022 - 10:24.


#13
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Tocmai asta ziceam si eu. Cum poti clona tagul electra?
In special cu aparatul din primul subiect de sus?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate