Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Child Support cand se opreste ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Buna ziua,
Am o nedumerire relativ la costul foarte ridicat ce mi se cere asupra child supportului. ( pensie alimentara cred ca e numita in Romania ) in mod impropriu banuiesc fiindca foarte putin din banii ce ii trimit au fost folositit pentru a cumpara alimente.
In sfarsit, povestea mea : sunt cetatean roman ( nascut in Romania si am plecat de acolo in anul 1995 ) locuiesc in Canada din acel an, am devenit cetatean canadian in 1998.
Am fost casatorit cu o persoana din Romania pentru un timp foarte scurt, si rezultatul acestui mariaj a fost un copil. El a crescut in Romania si eu am platit pensia alimentara pana in aceasta luna ( inclusiv ) Am platit in urma ordinului judecatoresc din Romania in mod regulat ( lunar ) o suma de bani.
Copilul a trecut de ieri varsta de 18 ani, si mi-a trimis o scrisoare pe email, noi nu suntem in relatii extrem de bune, cum va puteti imagina, a fost crescut intr-un mediu care l-au instruit cat de rau e tatal sau etc... nu mai intru in detalii, dar acum imi cere 1/6 din venitul meu net din Canada, confrm unui articol care l-a facut copy - paste in email, ar trebui sa ma conformez sa trimit aceasta suma mare de bani lunar pana la varsta de 25 de ani.
Mentionez ca mai am inca un copil sub 18 ani in Canada din o alta casatorie.
Am studiat tabelele de suport din Ontario unde sunt stabilit, si sunt cu mult sub valoarea a 1/6 din venitul net pe care mi se imputa.
Conform faptului ca are un parinte canadian, a obtinut pasaport Canadian anul trecut.
Care legislatie se aplica ? Cea din juristrictia unde e localizat copilul - Romania ? ( Adica adultul de 18 ani ? ) ori cea din Ontario ? Mie imi e neclar acest lucru.
Imi pare rau sa imi expun pe forum acest subiect delicat, am intrebat un avocat din Romania si a fost de opinie ca eu ar trebui sa ma conformez legii romane si nu a celei din Canada.

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017
Codul Civil, respectiv art.499, alin.3, specifica faptul ca parintii sunt obligati sa plateasca pensie alimentara sau mai exact sa intretina copilul devenit major pana ce acesta isi finalizeaza studiile, dar nu mai mult de varsta de 26 de ani.

Acu ce sa zic ....  daca te pui contra poti sa nu platesti si gata. Canada nu e in UE, nu o sa te urmareasca nimeni pentru asa ceva Iar in final se va prescrie totul.

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Teoretic daca are rezidenta fiscala in Romania se supune legilor romane, el are un pasaport care ii da dreptul sa intre in Canada, dar daca nu locuieste acolo atunci nu se pune, in ce priveste pensia alimentara aceasta inceteaza la varsta de 18 ani, si continua doar daca el urmeaza cursurile unei facultati de stat, din ce stiu eu daca urmeaza cursurile unei facultati particulare cu taxa nu intra sub incidenta legii, si din ce stiu are o varsta limita peste care nu se mai plateste nimic chiar daca este la facultate, parca 26 de ani, iar in ce priveste cuantumul pensiei alimentare probabil ca ar trebui sa va dea in judecata si instanta sa hotarasca cuantumul pensiei, dar fiind in Canada, eu mi-as vedea de viata mea, poate totusi as trimite o suma de bani copilului pentru ca totusi este al dumneavoastra.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPlaton, on 20 octombrie 2022 - 10:56, said:

Teoretic daca are rezidenta fiscala in Romania se supune legilor romane, el are un pasaport care ii da dreptul sa intre in Canada, dar daca nu locuieste acolo atunci nu se pune,


Copilul locuieste in Romania. Nici nu cred ca a fost vreodata in Canada. Sau cel putin nu reiese din enunt.

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBogotta, on 20 octombrie 2022 - 11:00, said:



Copilul locuieste in Romania. Nici nu cred ca a fost vreodata in Canada. Sau cel putin nu reiese din enunt.

Atunci se supune legilor romane, din nefericire pentru mama

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Se aplica legea din Romania, dar, cu sentinta judecatoreasca, nu pe e-mail.

Pe de-o parte este copilul tau, pe de alta parte esti o vaca de muls bani pt el si familia lui.

Edited by bluesnake, 20 October 2022 - 11:17.


#7
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostBogotta, on 20 octombrie 2022 - 11:00, said:

Copilul locuieste in Romania. Nici nu cred ca a fost vreodata in Canada. Sau cel putin nu reiese din enunt.
A fost in vizita in Canada de cateva ori deja, are o matusa care locuieste la aproximativ 50 km de unde locuiesc eu. Initial a spus ca vrea sa studieze in Canada, acum vad ca spune ca vrea sa studieze in Romania
Avocatul din Romania a spius ca trebuie doar sa imi trimita anual faptul ca este inrolat la o facultate din Romania .... asemenea documente sunt cred eu extrem de facil de obtinut in Romani si sunt bun de plata pana la implinirea a 26 de ani.
Va trebui sa angajez un avocat in Canada care sa imi spuna ce obligatii am conform legislatiei de aici, nu stiu exact cum va aplica Romania o decizie luata in o sala de judecata romana in Canada, banuiesc ca exista o modalitate dar nu stiu ce implica. Posibil e un drum sinuos cu multe cheltuieli

Edited by EASTERN_TIME, 20 October 2022 - 11:22.


#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEASTERN_TIME, on 20 octombrie 2022 - 11:20, said:

Va trebui sa angajez un avocat in Canada
Avocat iti trebuie in Romania, pentru ca tu te supui legilor din Romania. Dar in rest, da, ai dreptate. El se poate inscrie la o facultate fara sa se duca la cursuri, dar tu va trebui sa marchezi banul....din pacate.

#9
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
Foloseste-te de  : art.499, alin.4

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Terminati cu prostiile, nu se supune legilor romane. Exista mecanisme judiciare intre state pentru aplicarea sentintelor (Conventia de la Haga).

Deasemenea, copilul se poate adresa direct autoritatilor canadiene.

Edited by LukRo, 20 October 2022 - 11:39.


#11
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostLukRo, on 20 octombrie 2022 - 11:38, said:

Terminati cu prostiile, nu se supune legilor romane. Exista mecanisme judiciare intre state pentru aplicarea sentintelor (Conventia de la Haga).

Deasemenea, copilul se poate adresa direct autoritatilor canadiene.
sigur ca se poate adresa autoritatilor canadiene, dar conform tabelelor din Ontario numerele sunt cu mult sub 1/6 din venitul net pe care statul roman crede de cuviinta ca ar trebui sa il platesc... de aceea nici nu vrea sa deschida un caz in ON, pesemne stie in mod cert ca are o suma mult mai mica de primit


View Postgeos, on 20 octombrie 2022 - 11:30, said:

Foloseste-te de  : art.499, alin.4
"(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială."

articolul 4 vad ca este deschis la orice interpretare ... practic ramane la latitudinea interpretarii argumentelor prezentate unui judecator in Romania

Edited by EASTERN_TIME, 20 October 2022 - 11:43.


#12
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Daca nu vrei sa platesti suma asta, trebuie sa ai un avocat in Romania care sa te reprezinte cand si daca vei fi dat in judecata.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu prea înțeleg de ce nu ai vrea să îți ajuți copilul. Nu zic neapărat de cazul ăsta, dar recent am mai asistat la o problemă din asta în cercul de prieteni, unuia i se pare mult să dea 500 de lei pe lună pentru fie-sa. Cum funcționează asta oare, te prefaci că nu ai copil?
Banii ăia sînt dreptul copilului, cît e minor nici nu poate renunța la ei.

#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Numai o sentinta judecatoreasca poate determina cunatumul sultei( pensie alimentara). Cererea lor, enuntata printr-un email este egal cu 0. Tu trebuie sa-i platesti in continuare( doar daca copilul este inca la studii, si nu mai mult de 26 de ani), acelasi cuantum pe care l-ai platit probabail pana in prezent, adica ce a fost stabilit de ultima sentinta judecatoreasca.
Deci pana la o noua sentinta care o anuleaza automat pe cea veche, tu nu ai voie sa modifici nimic din termenii deja stabiliti. Succes!!!

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017

View Postabancor, on 20 octombrie 2022 - 12:33, said:

Nu prea înțeleg de ce nu ai vrea să îți ajuți copilul. Nu zic neapărat de cazul ăsta, dar recent am mai asistat la o problemă din asta în cercul de prieteni, unuia i se pare mult să dea 500 de lei pe lună pentru fie-sa. Cum funcționează asta oare, te prefaci că nu ai copil?
Banii ăia sînt dreptul copilului, cît e minor nici nu poate renunța la ei.
Pai man...  copilul e deja major. Chiar nu ar putea sa se angajeze si sa isi castige proprii bani de buzunar ?  Se pare ca e mai simplu sa plateasca avocati si apoi sa astepte bani degeaba, pentru tutun si tigari eventual. Ti se pare normal ?  Are si mama, nu numai tata.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postabancor, on 20 octombrie 2022 - 12:33, said:

Nu prea înțeleg de ce nu ai vrea să îți ajuți copilul. Nu zic neapărat de cazul ăsta, dar recent am mai asistat la o problemă din asta în cercul de prieteni, unuia i se pare mult să dea 500 de lei pe lună pentru fie-sa. Cum funcționează asta oare, te prefaci că nu ai copil?
Banii ăia sînt dreptul copilului, cît e minor nici nu poate renunța la ei.
Depinde mult ce se intampla cu banii aia si cum sunt gestionati. Cred ca aici e baiul initiatorului...ca ani la rand a cotizat pentru ca a fost obligat, dar banii aia nu s-au dus catre cresterea copilului ci catre ce a vrut mama. Acum ca baiatul a ajuns la 18 ani, mama nu mai poate obtine banii aia, DAR (imi dau cu presupusul) mama i-a zis baiatului: ma, vezi ca tu poti sa storci de la taicatul suma X de bani, nu fi fraier. De ce sa muncesti cand poti avea bani gratis ?

Iar in cazul de fata, legat de ce am boldat, copilul ala e ditamai adultul, are 18 ani si inca cere bani...ba mai mult simt ca nu doar cere bani ci forteaza mana tatalui sa-i dea.

Edited by tehnics, 20 October 2022 - 13:33.


#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

View PostEASTERN_TIME, on 27 martie 2022 - 14:16, said:

Da pot sa spun ca sunt pe "Sunshine List" a companiei ( asa se numeste in Ontario lista cu salariatii de guvern ce depasesc 100.000 )
...

Cred ca fosta sotie/fiul te citesc pe SP. Si nu li se pare fair tu sa intorci banii cu lopata si sa nu pape si ei ceva. Mai citeste ce a scris costin001 si asigura-te ca primesti anual confirmarea direct de la universitate/facultate ca baiatul este (inca) student. Asta poti solicita si tu direct pe mail de la secretariat sau prin avocat.

#18
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
De pe net. Partea boldita e aia interesanta.

Calitate procesuala activa are majorul.
Acesta are deplina capacitate procesuala.
Parintii nu au calitate procesuala .( actiunea este respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active ).
Asadar, plata este efectuata catre creditorul obligatiei de intretinere.
Plata poate fi efectuata intr-un cont bancar, al carui titular este debitorul obligatiei de intretinere.
Pentru a fi obligat debitorul la plata unei pensii de intretinere catre un major, trebuie sa exista o noua hotarare judecatoreasca.
Obligatia legala de intretinere subzista pana la implinirea varstei de 26 de ani, daca majorul studieaza si nu obtine venituri dintr-o activitate remunerate, venituri constante.
Starea de nevoie este generata de lipsa veniturilor salariale.
Nu are relevanta forma de invatamant aleasa.
Ratiunea acordarii intretinerii majorilor este data de continuarea studiilor universitare.
Hotararea este executorie de drept.
Succes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate