Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Colesterol HDL marit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
foisorcluj

foisorcluj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2022
Va salut,

Tocmai ce mi-am facut analizele, si am ramas putin socat. In urma cu 5 ani aveam HDL ~70 si LDL ~130, si am inceput sa schimb alimentatia,cu putini carbohidrati,  sa fac mai mult sport, si sa dau jos greutate. Oricum nu eram foarte mare, adica 85kg la 1.83, dar aveam burta si am ajuns la 72-73 unde ma mentin de cativa ani.

Astazi am primit rezultatele:
Col Total: 226
HDL    : 132
LDL : 82
Glucoza : 80
Triglice.. : 70

E normal asa un rezultat mare la HDL ?

P.S. Am refacut analizele si la alt laborator cu rezultate similare

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 24.02.2017
HDL-ul e bun.  

La mine e invers, LDL-ul e problema.  E 178

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBogotta, on 20 octombrie 2022 - 11:11, said:

La mine e invers, LDL-ul e problema.  E 178

Si ce ai facut?
Si eu am 140, or fi bune suplimentele naturiste? Ai incercat?

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 24.02.2017
N-am facut inca nimic pentru ca ieri am aflat ....  Fara gluma.  Ar trebui sa renunt, in ordine, la: grasimi, dulciuri, bauturi carbogazoase + mai multa miscare si mai putina masina. Momentan evaluez fiecare optiune. La dulciuri pot renunta relativ usor.  Grasimi oricum nu mananc. Naiba stie de unde au aparut. Bauturi ....  nu fac exces. Poate cate o bere. Ceea ce se pare ca nu e bine. Naiba mai stie.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Statine ,fratii mei
Nu va jucati cu focul, infarct scrie pe voiPosted Image

#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postflorinellll, on 20 octombrie 2022 - 17:14, said:

Statine ,fratii mei
Nu va jucati cu focul, infarct scrie pe voiPosted Image

valea!

on-topic:
OP, spui ca ti-ai schimbat alimentatia si mananci mai putini carbohidrati. asta inseamna ca mananci mai multe produse animale? daca da, e putin cam ciudat ca ti-a scazut LDL de la 130 la 85 si ti-a crescut in schimb HDL atat de tare. ceva nu prea se leaga.

ai fost si la medic ?

Edited by takillya, 20 October 2022 - 17:29.


#7
foisorcluj

foisorcluj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2022
Tocmai ce am venit de la 2 opinii medicale , au fost cam surprinsi dar foarte multumiti doctorii de valori. Au  zis ca din punctul lor de vedere, de datoreste sportului si dietei care nu mai contine zahar deloc ci doar din cand in cand niste paste/orez etc. Si a ramas sa continui sa fac ce fac acum.
Dieta mea inseamna IF de 16 ore, apa peste 2l pe zi, multe legume, nuci, alune, salate, ulei de masline, precum si carne slaba pui/peste cu branza si oua in moderatie.

Sper sa fie de bine.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBogotta, on 20 octombrie 2022 - 14:19, said:

N-am facut inca nimic pentru ca ieri am aflat ....  Fara gluma.  Ar trebui sa renunt, in ordine, la: grasimi, dulciuri, bauturi carbogazoase + mai multa miscare si mai putina masina. Momentan evaluez fiecare optiune. La dulciuri pot renunta relativ usor.  Grasimi oricum nu mananc. Naiba stie de unde au aparut. Bauturi ....  nu fac exces. Poate cate o bere. Ceea ce se pare ca nu e bine. Naiba mai stie.

Problema e ca LDL nu cedeaza la regim.

Eu am mai lasat masina si ma duc peste 3 luni sa repet.

Daca tot nu, cica tratamentul ar fi cu statine.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 24.02.2017
SI sub ce forma sunt statinele astea ?  Ca o sa mor nu m-ar deranja insa nu vreau sa ma chinui.

#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Ceva pastile cu administrare orala.
Chestia e ca sunt hepato toxice, eu de asta evit momentan și încerc să renunț la sedentarism pe cât posibil.

#11
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Eu am colesterolul și trigliceridele în jur de 300 de când mă știu. Ultima oară CHOL 302, LDL 197, HDL 41, trigliceride 355. Ultima oară mi-am făcut analizele în urmă cu 2 ani, tot zic că mă duc iar la analize, că am gratis de la muncă, dar mi-e lene.

Prima oară când am aflat că e de nașpa era pe la 30 și ceva de ani, când am făcut analizele și tocmai mâncasem o șaorma în ajun și mi-au ieșit trigliceridele în jur de 700. De atunci am tot făcut analize și colesterolul total nu țin minte să-mi fi scăzut vreodată sub 290-300, deși m-a ținut nevastă-mea numai cu turmeric și mâncăruri de bolnavi.,

Ultima oară o doctoriță tânără, aoleu, domnu, nu pot să vă dau ceaiuri sau tratamente naturiste, vă dau direct tratament. Și mi-a scris o rețetă cu ceva... nu mai știu cum se numea, parcă Sortos... Soros.. ceva de genu ăsta. Am luat rețeta „da, da”, și pe-aici mi-e drumu'. Era un medicament care i se prescrisese și lui tata, la bătrânețe, și bietul tata ajunsese complet ramolit de la câte medicamente băga în el, și în cele din urmă a murit de covid în valul din 2020. Și totul începuse așa: vaaaaai, aveți colesterolul mărit, domnu...

Mă simt bine în pielea mea, cu colesterolul „mărit”, mai ales că nu fac nici un fel de excese culinare. Și nu sunt supraponderal, absolut deloc. Tata, într-adevăr, era cam gras, cam de la finalul vârstei de 30 de ani începuse să se îngrașe, la vârsta mea (spre 50) era deja supraponderal și a avut un AVC minor pe la 65-66 de ani, dar a trăit până la 80 de ani. Însă în ultimii 5 ani lua doctorii, nu exagerez, cu roaba, și în loc să-i facă bine, se ramolea tot mai tare. Și fiecare doctor îi dădea ceva în plus. Și nu știa doctorul din dreapta ce îi dă ăla din stânga, l-am prins pe cardiolog că îi prescrisese niște pastile care aveau zahăr în condițiile în care el avea și diabet... Când l-am întrebat de ce, explicația m-a lăsat cu gura căscată: lasă domne, că nu-i mult, și oricum ia pastila cutare care e pentru diabet...

Când a murit, am donat la un spital de la doi pași de casa lui o sacoșă de medicamente, făceau ăia temenele pe acolo, că nu mai văzuseră așa stoc în viața lor.

Edited by s2inu, 23 October 2022 - 18:45.


#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Posts2inu, on 23 octombrie 2022 - 18:44, said:

parcă Sortos... Soros.. ceva de genu ăsta.

Sortis Posted Image

Sanatate multa!

#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 s2inu, on 23 octombrie 2022 - 18:44, said:

Eu am colesterolul și trigliceridele în jur de 300 de când mă știu. Ultima oară CHOL 302, LDL 197, HDL 41, trigliceride 355. Ultima oară mi-am făcut analizele în urmă cu 2 ani, tot zic că mă duc iar la analize, că am gratis de la muncă, dar mi-e lene.

Prima oară când am aflat că e de nașpa era pe la 30 și ceva de ani, când am făcut analizele și tocmai mâncasem o șaorma în ajun și mi-au ieșit trigliceridele în jur de 700. De atunci am tot făcut analize și colesterolul total nu țin minte să-mi fi scăzut vreodată sub 290-300, deși m-a ținut nevastă-mea numai cu turmeric și mâncăruri de bolnavi.,

Ultima oară o doctoriță tânără, aoleu, domnu, nu pot să vă dau ceaiuri sau tratamente naturiste, vă dau direct tratament. Și mi-a scris o rețetă cu ceva... nu mai știu cum se numea, parcă Sortos... Soros.. ceva de genu ăsta. Am luat rețeta „da, da”, și pe-aici mi-e drumu'. Era un medicament care i se prescrisese și lui tata, la bătrânețe, și bietul tata ajunsese complet ramolit de la câte medicamente băga în el, și în cele din urmă a murit de covid în valul din 2020. Și totul începuse așa: vaaaaai, aveți colesterolul mărit, domnu...


E bineeeeeee,da-i inainte cu tupeu,cand se va bloca/infunda  un vas de sange sa blestemi soarta si norocu'

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cine v-a spus vouă că statinele sunt hepatotoxice ?Prin ce mecanism se manifestă această "toxicitate" ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate